Akcje internetowego giganta na sprzedaż

Akcje internetowego giganta na sprzedaż Akcje

Amazon.com Inc to sklep internetowy, który jest światowym gigantem i prowadzi sprzedaż swoich artykułów w ponad 150 krajach świata.


Światowy gigant wkroczył na giełdę w 1997 roku i od tego momentu kupno akcji Amazon jest dostępne dla każdego, ale czy warto? Patrząc na dość burzliwą historię sklepu internetowego możemy śmiało stwierdzić, że warto. Startując na giełdzie blisko 22 lata temu każdy zadawał sobie pytanie, czy warto inwestować w coś co powstało kilkanaście lat wcześniej, jak się okazało nic bardziej mylnego. Już na samym zakupie akcji internetowy gigant zgarnął 54 miliony dolarów, co jak na tamte czasy zrobiło ogromne wrażenie w Dolinie Krzemowej. Wątpliwości pojawiły się na przełomie wieku, kiedy to pękła bańka dotcomowa, wówczas niektórzy inwestorzy w pośpiechu sprzedawali akcje, a niektórzy po prostu chcieli przeczekać kryzys. Bardziej cierpliwi i doświadczeni inwestorzy, którzy zatrzymali papiery wartościowe, dziś najprawdopodobniej są milionerami. Kilkanaście lat temu policzono, że osoby, które zakupiły akcje Amazona za tysiąc dolarów w dniu debiutu firmy na giełdzie zarobili z automatu 634 tysiące dolarów, natomiast ci, co wpłacili za zakup dwa tysiące dziś mają pakiety warte miliony.

Dzięki zakupionym akcjom przez inwestorów, Amazon stał się istnym gigantem. Szef firmy Jeff Bezos według agencji Bloomberg w 2018 stał się jednym z najbogatszych ludzi na świecie, ponieważ stworzył on nie tylko sklep internetowy, ale także dobrze prosperujący biznes, który z powodzeniem rozwija się w różnorakich kierunkach. Amazon dzisiaj to jeden z potentatów na rynku chmurowym, konkurencja dla kina czy telewizji, jeden z pionierów nowych technologii dotyczących sterowania głosowego. Zatrudnienie z miesiąca na miesiąc w korporacji rośnie, co świadczy o dalszym rozwoju firmy.

Czytając ten artykuł znajdą się również śmiałkowie, którzy powiedzą wprost, że Amazon.com Inc nie ma nic wspólnego z Polską. Nic bardziej mylnego. Otóż Jeff Bezos zainwestował w Polsce ponad trzy miliardy złotych otwierając swoje centra logistyczne, wzmacniając przez to swoją pozycję również w naszym kraju. W chwili obecnej polskie centra logistyczne Amazona znajdują się w Poznaniu i dwa we Wrocławiu, Kołbaskowie koło Szczecina i w Sosnowcu. Centra logistyczne to nie jedyne inwestycje jakie są w Polsce. Firma prowadzi również Centrum Rozwoju Technologii w Gdańsku i biuro Amazon Web Services w Warszawie. Gigant rynku e-commerce chcąc zaistnieć w świadomości klientów w Polsce, udostępnia swoje produkty w porównywarkach cenowych.

Podsumowując, dzięki systematycznym ulepszeniom oraz poprawie interakcji z klientem Amazon z małej firmy prowadzonej w garażu stał się potentatem e-commerce, a co za tym idzie jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie. W chwili obecnej w sklepie internetowym możemy kupić dosłownie wszystko od odzieży, po sprzęt sportowy, oprogramowanie komputerowe, a nawet książki. Dzięki odpowiednim skryptom strony Amazon podpowiadają nam pokrewne produkty do tych, które kupiliśmy bądź do tych, które właśnie co oglądaliśmy.

Start na giełdzie 22 lata temu pozwolił na to, by każdy z nas przez zakup akcji mógł chociaż w minimalnej części stać się współwłaścicielem giganta. Wiadomo, inwestowanie w gigantyczne korporacje wiąże z pewnym ryzykiem, ale wystarczy mieć przysłowiową głowę na karku i każdy z nas, kto posiada zapas gotówki może zakupić akcję Amazona i stać się bogatszym człowiekiem.