Analiza Marketingowa Firmy Skowroński

Analiza Marketingowa Firmy Skowroński Image courtesy of nokhoog_buchachon/FreeDigitalPhotos.net

Każdej sprzedaży winna towarzyszyć kampania informująca o danym produkcie. Wraz z produktem sprzedawana jest marka, budowany jest wizerunek firmy i przywiązanie klientów.

Gdy kończy się rok, sezon należy podsumować wyniki i przeprowadzić analizę. Dobra analiza marketingowca to nie tylko zebranie wyników, przedstawienie olbrzymiej ilości danych zebranych przy aromacie gorącej kawy. Z zebranych danych należy zbudować kolejną kampanię, wykorzystać sprawdzone reguły takie jak np. zasada Pareta i skupić się na 20% produktów które przynoszą największy dochód. W tej analizie zbiorę dane i wyprowadzę wnioski, dzięki którym zbuduję przyszłoroczną kampanię marketingową. Poprzez makro i mikroanalizę przejdę do celów i działań które przyniosą większe zyski w tej specjalistycznej branży związanej z produkcją i przetwórstwem wyrobów z polichlorku winylu (PVC).

Przedmiot

Przystępując do analizy wpierw określę jej przedmiot i misję. Firma Skowroński w sieci istnieje jako witryna internetowa (www.firmaskowronski.com.pl) oraz sklep internetowy (www.sklep.firmaskowronski.pl). Głównym celem istnienia strony firmowej jest informowanie o oferowanych produktach i usługach. Drugim celem jest kierowanie klientów na stronę sklepu internetowego.

Sklep internetowy ma proste zadanie: sprzedawać produkty Firmy Skowroński. Elementami mającymi bezpośredni wpływ na realizację tego zadania jest wzrost lub spadek liczby sprzedanych produktów. Największym zagrożeniem jest nie tylko spadek sprzedaży ale również zmniejszenie ruchu do witryny sklepu internetowego.

Tak ogólnie brzmiałyby odpowiedzi na najważniejsze pytania jakie trzeba postawić na początku analizy marketingowej witryn internetowych Firmy Skowroński. Mając przed sobą dane raportów statystycznych cele szczegółowe brzmiałyby następująco:

Zwiększenie ruchu organicznego na frazy typu: listwa przypodłogowa, listwa wyobleniowa, listwa poręczowa, sztacheta plastikowa, wąż ogrodowy, płotek sztachetowy, płotek farmerski,

zwiększenie aktywności na stronie firmowej w Menu Produkcja

zwiększenie natężenia ruchu z zapytań brandingowych: granulaty pvc, regranulacja, pulweryzacja, kruszenie, mielenie

więcej odwiedzin internautów szukających produktów wykonanych z pvc,
więcej linków przychodzących z portali brandingowych, forów społecznościowych, z emaili

więcej zarejestrowanych klientów w sklepie, więcej komentarzy, większe wskaźniki zainteresowania internautów w witrynie (opinie, formularze kontaktowe)

Adekwatnie, elementami które miałyby negatywny wpływ na sprzedaż będzie spadek natężenia ruchu organicznego, z zapytań w wyszukiwarkach, oraz spadek czasu spędzonego w witrynie.

Makroanaliza

Analizuję okres od marca do października bieżącego roku. Porównuję wyniki z podobnym okresem w 2009 roku.

W badanym okresie odnotowaliśmy na głównej stronie firmowej ponad 8000 unikatowych odwiedzin. W porównaniu z poprzednim rokiem odnotowaliśmy wzrost oglądalności o prawie 60%. W okresie od maja do października w 2009 roku prawie 4000 odwiedzin w porównaniu z 6215 odwiedzinami w tym roku. 

Strona Sklepu Internetowego powstała w 2010 roku dlatego nie możemy porównać jej z minionym okresem. Odnotowała ponad 40 tysięcy wejść.

Mikroanaliza

Niepowtarzalnych odwiedzin odnotowaliśmy o prawie 89% więcej. Czas spędzony w witrynie nadal wynosi średnio ponad 2 minuty i w porównaniu z poprzednim okresem spadł o ok. 25 sekund. Nie jest to sytuacja alarmowa, dopóki nie spadnie poniżej jednej minuty. Oznaczałoby to wtedy, że na naszą stronę trafiają przypadkowi użytkownicy Internetu. Profil Firmy Skowroński i przyjęta strategia marketingowa zakłada aby tylko potencjalni klienci trafiali na naszą stronę internetową. Reklama prowadzona w wyszukiwarkach jest tak skonstruowana aby reagowała na zapytanie klienta, który poszukuje produktu lub usługi, a nie np. teoretycznych informacji o zastosowaniu PVC w przemyśle. Nie oczekujemy większej ilości odwiedzin, szukamy klientów, którzy skorzystają z naszej oferty. Witryna sklepu internetowego miała

Źródła odwiedzin

Bezpośrednie odwiedziny: wzrost o 28%. Na wzrost złożył się przede wszystkim ponad 100 proc. przyrost odwiedzin internautów, którzy znali adres strony firmowej i wpisali go w wyszukiwarce. Cieszy fakt, że nazwa brandu jest coraz bardziej znana. Wizyty z wyszukiwarek bez istotnych zmian. Z portali branżowych takich jak plastech.pl odnotowaliśmy 120% przyrost odwiedzin. Oznacza to, że warto publikować i uaktualniać oferty na stronach pokrewnych a także umieszczać na nich posty w formie blogów. 

Wśród źródeł wyróżniły się również portale Onet.pl, Wykładziny.pl, 123zapytanie.pl oraz yellowpages.pl. Ruch na strony sklepu wygenerowały również forumogrodnicze.info, hotfrog.pl, 123dostawca.pl, goldenline.pl, baza-firm.com.pl, firmaskowronski.bblog.pl, allegro.pl, rajbox.pl, kwiatyl.pl, 4budowlani.pl, tworzywa.pl oraz facebook.com

Słowa kluczowe

Wśród płatnych słów kluczowych, gdzie płaciliśmy za każde kliknięcie najwięcej ruchu na nasze strony wygenerowały następujące frazy:

Węże ogrodowe, węże do wody, weże ogrodnicze, węże budowlane, wąż do ogrodu (co ciekawe, pisane zarówno ze znakami polskimi jak i bez)

Sztachety PCV, sztachety plastikowe, sztachety

Granulat PCV, granulaty PCV, granulacja pcv

Listwa wyobleniowa

Pochwyt, pochwyt na poręcz

Noski schodowe

Poręczówka, listwa poręczowa, okładzina poręczowa

Listwa przypodłogowa

Słowo kluczowe, które wogóle nie zostało zakwalifikowane w tym roku to: „granulat na gumofilce”.

Wśród bezpłatnych słów kluczowych, czyli wpisanych w meta nagłówkach stron internetowych najczęściej zarejestrowano odwiedziny Firmy Skowroński po wpisaniu w wyszukiwarce fraz:

· Ogrodzenia plastikowe

· Sztachety plastikowe

· Firma Skowroński

· Noski schodowe

· Granulat PCV

· Skowroński

· Pulweryzacja

· Plastikowe sztachety

· Kątownik schodowy

· Nakładki na poręcze PCV

· Listwy progowe

· Plastikowe ogrodzenia

· Ogrodzenia z plastiku

· Ogrodzenia pvc

· Profile ogrodzeniowe z tworzywa sztucznego

· Węże ogrodowe producent

· Listwa progowa

· Firma Skowroński młyniec

Powyższe wyniki będą istotne przy tworzeniu kampanii reklamowej w przyszłym roku.

 Przyglądając się tej liście można stwierdzić że Firma Skowroński jest obecnie w sieci rozpoznawalna jako producent ogrodzeń plastikowych (największa liczba odwiedzin) oraz profili wykończeniowych. Wyznacza to również przyszły kierunek działań rozwojowych firmy związanych z produkcją sztachet plastikowych.

 Wyniki te potwierdzają również strategiczną decyzję podjętą w zeszłym roku przez Zarząd Firmy, która skupiła wysiłki inżynierów i technologów w opracowaniu receptury spełniającej wymagania stawiane sztachetom plastikowym. Sztachety wykonane z PVC montowane mogą być w ogrodzeniach, ławkach i jako dekoracyjne elementy architektury ogrodowej. Sztachety te, zgodnie z oczekiwaniami, cieszyły się rosnącą popularnością.

Treść

Analiza treści strony ma na celu określenie na której stronie internauta spędził najwięcej czasu.

Standardowo stronę wejściową przez którą internauta wchodzi do serwisu jest strona główna http://firmaskowronski.com.pl/index.php i to ona decyduje o zainteresowaniu bądź nie przeglądającego. Do najdłużej przeglądanych stron należy strona z relacjami biznesowymi http://firmaskowronski.com.pl/relacje-biznesowe,70,l1.html na której są umieszczone banery i linki do naszych partnerów i portali które współtworzymy. Następnie strony informujące o naszych produktach takich jak: sztachety, ogrodzenia plastikowe, węże ogrodowe, okładzina poręczowa i granulaty http://firmaskowronski.com.pl/produkcja,2,l1.html.

Wnioski z mikroanalizy

Uzupełnieniem zawartych już wyżej wniosków będzie określenie na co jeszcze mam wpływ aby zwiększyć oglądalność i sprzedaż w naszym Sklepie Internetowym.

1) Zwiększyć konwersję ze strony internetowej firmy na strony sklepu. Zbudować nowy mechanizm konwersji, który umożliwi szczegółowe badanie wyników i wykorzysta nowe możliwości AdWords.

2) Zwiększyć wejścia ze źródeł zewnętrznych przez kontynuację działalności blogowej i informacyjnej w portalach branżowych. Publikacje reportaży, opinii klientów, ogłoszeń również na aukcjach.

3) W badanym okresie nie odnotowano anomaliów mających zły wpływ na witrynę. Z powodu błędnego zliczania statystyki oglądalności na tym samym kodzie Google należy podjąć decyzję o ustanowieniu nowego kodu. Błąd wynikł podczas instalacji sklepu internetowego i towarzyszącej jej przenoszeniu zawartości serwera

Wnioski

Na zakończenie spróbuję przedstawić wyniki w formie złotówek. 

Obliczenie konwersji wymaga dokładnego systemu, który będzie zliczał liczbę zamówień. Ponieważ Firma Skowroński od 25 lat umożliwia składanie zamówień przez kilka sposobów tj.:

Fax

Email

Sklep internetowy

Osobiście

Serwisy aukcyjne Ebay, allegro

ograniczymy obliczanie wyników oglądalności do zamówień złożonych tylko przez platformę Sklepu Internetowego http://www.sklep.firmaskowronski.pl/ . Dodać trzeba, że są przyjmowane zamówienia wysłane na adres email sklepu internetowego bez rejestracji klienta, tych zakupów platforma nie może zarejestrować.

Od marca w systemie odnotowano xx zamówień. Zamówienia przyniosły dochód prawie xx tys. zł

Aby obliczyć tzw VPV czyli wartość przypadającą na jedną wizytę dzielę otrzymany dochód przez liczbę odwiedzin wszystkich stron produktów. Wizyt było dużo bo prawie 47 tys. (przykładowo listwa przypodłogowa http://www.sklep.firmaskowronski.pl/Listwa_Przypodlogowa_PVC_20mb-9.html miała 20 tysięcy wizyt). Wynik to wartość ile zarabiamy na jednej wizycie na stronie sklepu internetowego. Wynosi x,xx zł.

Analizując witrynę www.firmaskowronski.com.pl stwierdziłem, że dzienna średnia liczba odwiedzin utrzymuje się stale na tym samym poziomie 50-70. To znaczy, że działania mające na celu popularyzację tej strony nie przyniosły zwiększonej oglądalności. Łatwo można to wyjaśnić charakterem informacyjnym strony. Klient ,który ponownie trafi na tę stronę nie poświęca jej już tyle czasu co za pierwszym razem. Natomiast często przechodzi na stronę sklepu internetowego (34 %).

Jak zatem zwiększyć przychody ze sprzedaży produktów w sklepie internetowym?

1/3 przychodów generowana jest z wejść na stronę firmową. Co trzeci internauta, który wejdzie na stronę firmową przechodzi na stronę sklepu i składa zamówienie. Aby zwiększyć przychody należy poprawić przejrzystość, ułatwić możliwość wyboru produktu już na stronie firmowej, która będzie kierować na sklep http://www.sklep.firmaskowronski.pl/

1/3 wygenerowana została z Google. Były to reklamy z konta AdWords. Bardzo agresywna kampania o często szerokich słowach kluczowych. Klient gdy szukał produktu w wyszukiwarce Google otrzymywał informację, że może go kupić w naszym sklepie, w takich kolorach w następującej cenie. W ten sposób zbudowana reklama płatna nie tylko skłania do zakupu ale również informuje o szczegółach oferty.

Ostatni kawałek chleba z którego Sklep Internetowy przynosił zyski pochodzi z innych portali wymienionych w sekcji źródła odwiedzin

Na pierwszą pozycję nie mamy dużego wpływu. Witryna ma charakter prezentacyjny, towarzyszy jej kampania AdWords, dobrze skomponowane słowa kluczowe, monitorowanie działań konkurencji utrzymuje ją w pierwszych wynikach wyszukiwarek. W 2010 roku wzięliśmy udział w konkursie na najlepszą stronę internetową w branży i otrzymaliśmy nominację po której znaleźliśmy się w pierwszej dziesiątce najlepszych stron internetowych związanych z tworzywami sztucznymi w Polsce.

Drugi element pochodzi z bezpośredniej reklamy w Google. Kampania Adwords prowadzona na oddzielnym koncie przeznaczonym tylko do promocji sklepu w tym roku potwierdziła swoją skuteczność. W przyszłym roku również chcemy ją zbudować korzystając z doświadczeń tegorocznych.

Trzeci element jest tym w którym widzę największe szanse. Podczas gdy AdWords uruchomiliśmy w kwietniu, promocje w mediach internetowych, portalach społecznościowych rozwijaliśmy stopniowo. Odnotowaliśmy wówczas proporcjonalnie większą liczbę odwiedzin z tych źródeł. Czas poświęcony na tworzenie kontentu, czyli działalność blogową, opiniotwórczą, rejestracje na portalach takich jak facebook okazał się korzystny. Wraz z rosnącymi wymaganiami wobec SEO, rosnącą popularnością serwisów społecznościowych, właśnie tej dziedzinie możemy spodziewać się większej ilości źródeł odwiedzin.

Ireneusz Potoczny