Bezpieczeństwo - największy luksus jazdy

Bezpieczeństwo - największy luksus jazdy http://esd.volvocars.com

Odpowiedzialny kierowca potrafi zadbać o wysoki poziom bezpieczeństwa dla siebie i pozostałych współużytkowników dróg. Nie jest to trudne. Zwłaszcza, że przed tym, czego nie da się przewidzieć, chroni nas nowoczesna technologia.

Świadomy kierowca doskonale wie, że samochód nie został stworzony po to, aby terroryzować innych użytkowników dróg, bagatelizować obowiązujące przepisy czy udowadniać wszystkim, że jest się lepszym, bo posiada się szybszy samochód.

Stosowanie się do przepisów ruchu drogowego, szacunek dla pozostałych użytkowników, przewidywanie niebezpiecznych sytuacji oraz dbanie o odpowiedni stan techniczny pojazdu – to podstawa. Jeszcze większy komfort można poczuć wtedy, gdy prowadzi się samochód wyposażony w szereg systemów bezpieczeństwa i wspomagania uwzględniających to, czego człowiek nie jest w stanie przewidzieć i odpowiednio szybko reagujących.

Bezpieczeństwo w Polsce się poprawia 

Jeszcze w 2011 r. Najwyższa Izba Kontroli alarmowała, że w Polsce na sto wypadków ginie 11 osób, podczas gdy w średnia w UE jest ich o połowę niższa. Jako główną przyczynę wskazano stan infrastruktury drogowej (złe oznakowanie, niska jakość dróg itd.). Na drugim miejscu znalazły się błędy w szkoleniu kierowców, a na trzecim nieprawidłowości w organizowaniu ruchu drogowego. Trzy lata później NIK podała, że wiele zmienia się na lepsze, gdyż łącznie w ciągu ostatnich dziesięciu lat zmniejszyła się liczba rannych w wypadkach o 31 proc., a ofiar śmiertelnych o 41 proc. Potwierdza to także raport Policji podający, iż w 2004 r. doszło do ponad 51 tys. wypadków, w których zginęło 5 712 osób, a w 2013 r. w około 35 tys. wypadków zginęło 3 357 osób. Poprawił się także ogólny stan dróg w kraju, powstają nowe autostrady, drogi ekspresowe i obwodnice wyprowadzające ruch z miast. Polepszył się także stan techniczny polskich pojazdów (nawet w przypadku używanych aut — kupowane są nowsze i bezpieczniejsze).

Oba raporty ponadto zgodnie wykazują, że mimo zwiększenia ruchu na polskich drogach liczba wypadków się zmniejsza. Można zatem przypuszczać, iż wzrasta także świadomość kierowców w kwestii dbania o bezpieczeństwo w podróży.

Jak odpowiednio przygotować się do dalekiej drogi? 

Aby zminimalizować prawdopodobieństwo wypadku, trzeba zacząć od przemyślenia wariantów przejazdu, odpowiedniego przygotowania auta do drogi oraz właściwego wypoczynku.

Warto zacząć od dokładnego zaplanowania trasy – nawigacja, mapy papierowe lub elektroniczne z pewnością pomogą uniknąć stresujących sytuacji w obcym mieście lub na nieznanym terenie.

Często lekceważone, ale niezwykle istotne, są także czyste szyby oraz sprawnie działająca wentylacja, która pomaga zapobiegać parowaniu okien. Należy również pamiętać o odpowiednim stanie wycieraczek oraz właściwej ilości płynu do spryskiwaczy, który czyści szyby z błota, śniegu, kurzu i pozostałych zanieczyszczeń.

Równie istotne są wygoda jazdy i wypoczęcie przed podróżą. Picie kolejnych filiżanek kawy czy napojów energetycznych odgoni senność, ale tymczasowo. Jeżeli droga jest daleka, konieczna jest przerwa przeznaczona na nieco ruchu na świeżym powietrzu, a ostatecznie nocleg w hotelu.

Co należy sprawdzić w pojeździe?

Z pewnością nie należy ruszać w daleką drogę autem, którego silnik wydaje podejrzane dźwięki, a na panelu wskaźników co chwilę migocze kontrolka check engine. To samo dotyczy hamulców – piszczenie podczas hamowania jest sygnałem, że czas wymienić klocki lub tarcze. Ciężka praca kierownicy, duży luz, ściąganie samochodu w jedną stronę – to także objawy wymuszające jak najszybsze udanie się do warsztatu, a nie szykowanie się w podróż.

Przed dłuższą trasą podstawową czynność stanowi również sprawdzenie stanu oświetlenia oraz poziomu oleju i płynu w chodnicy. Ponadto należy koniecznie skontrolować ciśnienie w oponach. Ma ono bowiem wpływ na spalanie i łatwość prowadzenia pojazdu. Dobrze jest sprawdzać stan bieżnika, którego graniczna wartość to 3,5 mm. Warto pamiętać o kole dojazdowym, zapasowym i pompce, chyba że auto jest wyposażone w opony typu run flat.

Jesienno-zimowa aura to moment, w którym mogą ponadto przydać się… okulary przeciwsłoneczne. Pomogą one zneutralizować oślepiające promienie popołudniowego słońca odbijającego się od drogi, zwłaszcza mokrej lub zmrożonej, a nawet od deski rozdzielczej. Jesień to także pora mgieł i znacznych ilości liści na drogach, które powodują, że nawierzchnia jest śliska. Miejscami pojawia się również gołoledź. Zimą z kolei kierowca musi stawić czoła takim wyzwaniom jak śnieg, lód czy pośniegowe błoto na drodze. Dobre opony zimowe albo dwusezonowe są podstawą bezpiecznej jazdy w takich warunkach.

Bezpieczna jazda w mieście 

Kierowca poruszający się po terenie zabudowanym musi liczyć się z zakorkowanymi drogami, a także nieoczekiwanymi wtargnięciami pieszych na jezdnię. Istotne są zasada ograniczonego zaufania na drodze i nieustanna koncentracja. Ważna jest także spokojna jazda bez chaotycznych ruchów. Nerwowe i nieprzewidywalne zachowanie to kolejna przyczyna tragedii. Dlatego w czasie jazdy po mieście należy odpowiednio wcześnie sygnalizować skręcanie i zachowywać bezpieczną odległość – minimum 1,5 m od poprzedzającego pojazdu. Poruszanie się zbyt blisko może spowodować, że kierowca nie zdąży zahamować na czas i dojdzie do zderzenia. Nie wolno także nagle zawracać i zajeżdżać innym drogi.

Dobre auto poprawia bezpieczeństwo

Nawet najlepszy kierowca nie jest jednak w stanie przewidzieć każdej sytuacji na drodze, bo zawsze może go zaskoczyć ktoś, kto nie uwzględnia zasad bezpieczeństwa lub zachowuje się bezmyślnie. Pomocne może okazać się odpowiednio przystosowane i wyposażone auto. Nic zatem dziwnego, że w Polsce wielkim powodzeniem cieszą się samochody typu SUV – co dziesiąte auto kupowane w salonie to właśnie SUV albo crossover. Z kolei niemal trzydzieści pięć procent osób poszukujących samochodu z drugiej ręki szuka właśnie auta typu SUV.

Łatwo to zrozumieć. SUV jest samochodem wygodnym, o mocnej konstrukcji i wyposażonym w szereg systemów bezpieczeństwa. Duże koła zapewniają łatwe pokonywanie przeszkód w postaci wysokich krawężników i dziur. Wysoka pozycja za kierownicą daje lepszą widoczność (także przy wyprzedzaniu), a charakterystyczne dla polskich dróg oślepianie światłami podczas mijania (spowodowane brakiem kultury albo stosowaniem tanich imitacji lamp) nie dotyka kierowców SUV-ów. Auta tego typu posiadają ponadto systemy wspomagające parkowanie. W przypadku stłuczki z kolei (np. na parkingu lub na drodze) SUV odnośni mniejsze obrażenia niż jego kompaktowy kolega.

Osoby, którym zależy przede wszystkim na bezpieczeństwie, mogą skorzystać z luksusowych wersji SUV-ów, które oferują jeszcze lepsze wsparcie w tej dziedzinie niż standardowe auta tego typu. Jedną z marek, które proponują nowoczesne rozwiązania w dziedzinie bezpieczeństwa, jest np. Volvo - firma, w której wynaleziono pasy bezpieczeństwa. Zgodnie z najnowszym założeniem marki w 2020 r. w nowym aucie tego producenta nie zginie żaden kierowca ani pasażer.

Przykładowo SUV Volvo XC60 jest wyposażony między innymi w system City Safety, który automatycznie hamuje w obliczu zagrożenia zderzeniem z poprzedzającym autem. Samochód posiada ponadto w wyposażeniu także systemy ostrzegające przed wtargnięciem na drogę pieszych i rowerzystów oraz system Forward Collision Warning, który informuje o możliwości zderzenia.

Inne luksusowe auta klasy SUV produkowane przez takie firmy jak Audi, BMW czy Infiniti również posiadają na swoich pokładach najbardziej zaawansowane systemy wspomagające pracę kierowcy (np. wykrywanie przeszkód czy kamery, które dzięki podczerwieni pozwalają zauważyć pieszych w nocy) oraz systemy bezpieczeństwa (wspomagające hamowanie, ostrzegające przed kolizją, zbytnim zbliżaniem się do poprzedzającego pojazdu, zjeżdżaniem z właściwego pasa ruchu bądź przed pojazdem jadącym innym pasem i znajdującym się w martwym polu widoczności lusterka).

Przepis na sukces? Odpowiedzialny człowiek plus nowoczesna technologia

Najczęstszą przyczyną wypadków na całym świecie jest czynnik ludzki. Lekceważenie zasad ruchu drogowego, igranie z bezpieczeństwem swoim i innych, brawura, nerwowość i nieuwaga — to wszystko może być przyczyną tragicznego zdarzenia na drodze.


Jednak nawet najlepszy i najbardziej zdyscyplinowany kierowca nie jest w stanie zareagować odpowiednio szybko na wiele niebezpieczeństw. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest połączenie odpowiedzialnego i mądrego poruszania się po drodze z nowoczesnym i bezpiecznym autem, które swoimi zaawansowanymi systemami wspomaga pracę człowieka.