Bezpieczna strona internetowa - na co zwrocić uwagę?

Bezpieczna strona internetowa - na co zwrocić uwagę? Image courtesy of by jscreationzs/FreeDigitalPhotos.net

Bezpieczeństwo strony to dla wielu firm obecnie kluczowa sprawa – z korporacyjnej witryny korzystają klienci, kontrahenci, dziennikarze, a także obecni i potencjalni pracownicy.

Musi ona być spójna, aktualna i odpowiednio zabezpieczona – atak hakerów, niezależnie od tego, czy jest przypadkowy, czy celowy, zawsze może wyrządzić firmie krzywdę w postaci podmiany zawartości strony, bądź usunięcia ważnych danych. W konsekwencji może to doprowadzić do ośmieszenia firmy, obniżenia jej wizerunku, a także żmudnego odtwarzania witryny.

Z tego względu jednym z podstawowych elementów, o jakie należy zadbać podczas budowy i wdrażania strony internetowej, jest bezpieczeństwo. Aby strona była rzeczywiście dobrze zabezpieczona, należy zwrócić uwagę na kilka aspektów - zarówno w zakresie technologicznym, jak i czynnika ludzkiego.

Etapy zabezpieczenia

Pierwszym ważnym etapem zabezpieczającym przyszłą stronę internetową firmy jest odpowiedni dobór zaufanych dostawców. Niezależnie od tego czy planujemy postawić małą, pojedynczą stronę, czy też rozbudowany system zarządzania danymi i aktualizacjami, to właśnie odpowiednio przygotowany kod może decydować o "skutecznych zaporach" lub "otwartych drzwiach". Wybierając dostawcę warto sięgnąć po referencje wcześniejszych klientów, zapytać o przebieg wdrożeń, oraz o współpracy po wdrożeniu.

Warto też zwrócić się do specjalisty ze zleceniem zbadania jakości i poziomu bezpieczeństwa już zrealizowanych przez potencjalnego dostawcę projektów. Taki zewnętrzny audyt będzie z pewnością dużo bardziej wiarygodny od otrzymanej oferty handlowej.

Kolejnym elementem układanki zapewniającej bezpieczeństwo jest hosting. Wybierając dostawcę tego typu usług należy zwrócić uwagę nie tylko na cenę, ale przede wszystkim na to ile lat firma istnieje na rynku, jak często dane przechowywane na serwerach są backupowane, a także jakie są procedury dostępu do kopii zapasowych naszej strony. Nie sprawdzając tego typu danych, klient naraża się na niebezpieczeństwo utraty części danych w przypadku awarii serwera (jeśli backup jest zbyt rzadko przeprowadzany) lub braku dostępu do backupu w przypadku własnego błędu (jeśli firma hostingowa robi backupy tylko na własne potrzeby).

Warto dokładnie zapoznać się ze wszystkimi procedurami oraz czasem reakcji helpdesku. Natomiast jeśli strona będzie zawierać wrażliwe informacje, przechowywane w intranecie, warto rozważyć hosting na własnym dedykowanym serwerze.

Po wybraniu wykonawcy należy dokładnie zapoznać się z treścią umów. Zwróćmy szczególną uwagę na kwestie odpowiedzialności za uaktualnienia systemu, oraz czasu ich realizacji. Jest to szczególnie ważne jeśli system w dużym stopniu opiera się o kod Open Source, w którym na bieżąco są odkrywane i publicznie pokazywane bugi. Tylko stały monitoring i udostępnianie odpowiednich łatek pozwala na bezpieczne funkcjonowanie witryny opartej o taki kod.

Michał Piszczek Esc S.A.