Bezpieczne wydatki w czasie urlopu

Bezpieczne wydatki w czasie urlopu Wikimedia Commons

Wakacje to okres, w którym często pozwalamy sobie na więcej. W czasie urlopu nie odmawiamy sobie przyjemności, na które oszczędzaliśmy przez cały rok.

Niezaplanowanym wydatkom sprzyjają także nowoczesne rozwiązania technologiczne, dzięki którym łatwo i szybko możemy regulować rachunki. Tempo i wygoda nie powinny jednak przysłonić równie ważnej kwestii, którą jest bezpieczeństwo. Ekspert Expandera wyjaśnia, jak zabezpieczyć wakacyjne finanse, aby z urlopu wrócić bez nieprzyjemnych wspomnień.

Gdy dokonujemy płatności lub korzystamy z bankomatu

W czasie wakacyjnych wojaży okazji do wydawania pieniędzy nie brakuje. Jedzenie w restauracjach, zakup pamiątek, korzystanie z atrakcji turystycznych czy usług przewoźników – wszystkie te rzeczy kosztują.

Coraz częściej takie rachunki możemy regulować bez posiadania gotówki, przy użyciu kart lub coraz częściej smartfonów. Chociaż rozwiązania te są szybkie i wygodne, nie możemy jednak zapominać o bezpieczeństwie.

Podstawowym mechanizmem bezpieczeństwa jest kod PIN, bez którego wiele operacji nie może zostać zatwierdzonych. Dlatego nie powinniśmy zdradzać go obcym osobom (najlepiej jeśli znamy go jedynie my). Bardzo niebezpieczne jest trzymanie zapisanego PINu w pobliżu karty, np. w portfelu albo na samej karcie.

W razie kradzieży portfela złodziej może nie tylko wyczyścić nam rachunek, ale w skrajnych przypadkach nawet zaciągnąć na nasze konto  dodatkowe zobowiązania.

Szczególną ostrożność należy także zachować przy korzystaniu z bankomatów. Przed wsunięciem karty sprawdźmy, czy na urządzeniu nie ma zainstalowanych podejrzanych elementów – kamer, klawiatur, nakładek. Jeśli coś wzbudzi naszą czujność, lepiej skorzystać z innej maszyny. Zawsze powinniśmy też chronić PIN przed wzrokiem obcych ludzi.

Gdy chcemy dokonać przelewu

Bywa, że w czasie wakacji przelewów dokonujemy z laptopa czy smartfona. Również w takim wypadku powinniśmy pamiętać o podstawowych kwestiach bezpieczeństwa, które zminimalizują zagrożenie ze strony złodziei i oszustów. Łącząc się z witryną internetową banku nie powinniśmy korzystać z niezabezpieczonych sieci. Tymczasem na zagranicznych wakacjach jest to dość częste.

Obawiamy się bowiem  wysokich kosztów roamingu danych. Korzystanie za granicą z Internetu dostarczanego przez swojego operatora telefonii może być bardzo kosztowne. Na szczęście od lipca w ramach Unii Europejskiej koszty te zostały ograniczone. 1 MB transmisji danych nie może być droższy niż 1,02 zł. Jeśli więc planujemy podróżować po Europie to warto z tej możliwości korzystać i nie narażać się na niepotrzebne ryzyko.

Dokonuj płatności świadomie

Wakacyjnemu budżetowi zaszkodzić mogą nie tylko przestępcy, lecz również nasza niewiedza. Brak świadomości na temat produktów bankowych, z których korzystamy, może skutkować dodatkowymi kosztami.

Dotyczy to zwłaszcza osób, które decydują się na wyjazdy zagraniczne. Gdy dokonują płatności bezgotówkowych czy wypłat z bankomatów za granicą często zapominają, że wtedy zwykle ponoszą znacznie wyższe koszty niż w Polsce. Zwykle wyższa jest prowizja za korzystanie z bankomatów.

Ponadto ponoszą dodatkowych koszt związane z przewalutowaniem transakcji. Bankowe kursy wymiany walut nie należą bowiem do najkorzystniejszych. Można tego jednak uniknąć, np. przez otwarcie konta walutowego, które umożliwi wykonywanie operacji w euro lub innych walutach. Wtedy możemy korzystać z waluty kupionej tam, gdzie jest ona tania np. w kantorach (tradycyjnych czy internetowych). W czasie urlopu lepiej wydać pieniądze na dodatkowe atrakcje niż niekorzystne przewalutowania.   

Expander Advisors Sp. z o.o. Jarosław Sadowski