Blisko trzy tysiące osób dostanie pracę w nowej fabryce koncernu Volkswagen

Blisko trzy tysiące osób dostanie pracę w nowej fabryce koncernu Volkswagen Volkswagen

Volkswagen zatrudnił ponad 200 pracowników do budowanej pod Wrześnią fabryki. Zakład ma stworzyć docelowo 3 tys. nowych miejsc pracy. Będzie gotowy już za dwa lata.

Fabryka produkująca samochodu VM Crafter powstaje w Białężycach koło Wrześni. O jej lokalizacji niemiecki koncern poinformował w marcu bieżącego roku w swoim zakładzie w Poznaniu, gdzie powstają modele Caddy i Transporter. Zaraz po zaistnieniu tej informacji w opinii publicznej, na stronie dla potencjalnych pracowników VW zalogowało się prawie 8 tys. nowych kandydatów. Jak powiedział w rozmowie z PAP rzecznik VM Poznań Piotr Danielewicz, są to osoby ubiegające się o różne stanowiska, zarówno do pracy przy produkcji, jak i na posady menedżerskie.

VM szuka pracowników nie tylko we Wrześni

Pierwsze zatrudnione osoby odpowiadają m.in. za zapewnienie pracy w nowej fabryce, czyli utrzymanie ruchu. Wejdą oni do hal na kilkanaście miesięcy przed otwarciem zakładu. Wszyscy nowi pracownicy odbywają już szkolenia. Jest to standardem VM, w związku z czym to samo pozostałe osoby, które rozpoczną pracę w koncernie.

Nowa fabryka będzie ściśle powiązana z tą istnieją już w Poznaniu. Według założeń Volkswagena z zatrudniającego 6,8 tys. osób z poznańskiego zakładu do Białężyc przeniesione zostanie ok. 19 proc. kadry. Z tego powodu rekrutacje prowadzone są również do istniejących zakładów.

Nowe inicjatywy lokalne

Powstający obecnie zakład będzie się znajdował na terenie Wrzesińskiej Strefy Aktywności Gospodarczej (WASG), która jest częścią Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (WSSW) Invest-Park. Aż dwie trzecie jej 330-hektarowego terenu zostanie zajęta przez koncern Volkswagena. Planowane jest także utworzenie klastra motoryzacyjnego, który skupi firmy działające we WSAG oraz specjalnego centrum szkoleniowego, które spowodowane jest zapotrzebowaniem na wykwalifikowanych pracowników.

Redakcja