Burzliwa sytuacja na rynku IT w Rosji

Burzliwa sytuacja na rynku IT w Rosji nf.pl

Do 2020 roku Rosja chce maksymalnie ograniczyć rozwiązania i produkty importowane z zewnątrz oraz zmniejszyć zależność od zachodnich technologii, a w konsekwencji produkować zarówno własne oprogramowanie, jak i sprzęt.

Rosyjski rynek IT rozwija się bardzo dynamicznie, Rosja chce bowiem funkcjonować jako silne państwo, w którym gospodarka opiera się nie tylko na produkcji surowców naturalnych, lecz także, a może przed wszystkim, czerpie siłę z dobrze prosperującego sektora usług, w tym sektora IT.

W marcu br. rosyjski rząd podpisał pięcioletni plan zastępowania importowanych rozwiązań rodzimymi produktami. Dziś z importu pochodzi od 90 do 100 proc. wszelkich produktów, surowców czy sprzętu. Plan zakłada zmniejszenie do 75 proc. importowania m.in. smartfonów i tabletów.

Zbyt ambitne cele?

W dniu 29 czerwca 2015 roku rosyjska Duma zaakceptowała dekret, na mocy którego wszystkie publiczne firmy rosyjskie z większościowym pakietem kapitału skarbu państwa stają się zobowiązane do zakupu oprogramowania i sprzętu, który jest wyprodukowany w Rosji przez Rosjan. Takie rozwiązanie niesie za sobą szereg konsekwencji, które uderzą naszego sąsiada nie tylko w instytucje państwowe, ale również w małe i duże przedsiębiorstwa. Dla sektora IT postawione przez Kreml cele mogą okazać się zbyt ambitne.

Kropla w morzu potrzeb

Pomimo wielu dotychczasowych sukcesów w tej dziedzinie, którymi rosyjskie firmy mogą się pochwalić, jak np.: program antywirusowy Kaspersky, VKontakte (rosyjski Facebook) czy wyszukiwarka Yandax, to w przypadku zreformowania całego sektora IT to tylko kropla w morzu potrzeb. W celu dogonienia światowych osiągnięć w dziedzinie technologii informacyjnej brakuje Rosjanom przede wszystkim komponentów, które były dotychczas w dużej ilości importowane.

Czy Rosja zamknięta na innowacje?

Decyzja Dumy niesie za sobą ogromne konsekwencje. Może okazać się, że Rosja w krótkim czasie zostanie zamknięta na jakiekolwiek innowacje. Dotychczas wszystko było tworzone tak, aby współgrało z systemem globalnym. Wraz ze zmianą strategii nagle zabraknie standaryzacji, a co za tym idzie działających interfejsów i zgodności systemów. To spowoduje spadek dostaw sprzętu. Już teraz, w związku z sankcjami, gospodarka rosyjska jest postawiona wspak do tego, co zostało wypracowane do tej pory. Wcześniej importowano dużo, aby nadrobić zaległości w infrastrukturze i utrzymać światowy poziom. Teraz Rosjanie muszą wszystko zrobić sami. Na dodatek nie chodzi tylko o to, by przepisać obecne rozwiązania, ale stworzyć je od początku. Jest to niezmiernie trudne zadanie.

Wincor Nixdorf Sp. z.o.o. Mirosław Janik

Dalej

x

0 komentarzy

Nie udało się dodać komentarza, spróbuj ponownie za chwilę

Komentarz powinien być dłuższy niż 5 znaków

Prosze wprowadzić prawidłowy adres e-mail

Nick powinien być dłuższy niż 4 znaki