Centralny Bank Polski mocno inwestuje w złoto – może Ty też powinieneś?

<h1>Centralny Bank Polski mocno inwestuje w złoto – może Ty też powinieneś?</h1> Złoto

Nagłówki w rodzaju „Polska kupuje złoto na potęgę” obiegły niedawno lokalne portale finansowe. Rzeczywiście Centralny Bank Polski do lipca tego roku zakupił już 100 ton złota.

Cena złota Cena złota

Dla porównania przez cały rok 2018 rezerwy walutowe NBP wzbogaciły się jedynie o nieco ponad 25 ton tego żółtego kruszcu. Sprawdźmy, co zakup złota oznacza dla polskiej gospodarki i czy obecne notowania złota bardziej sprzyjają zakupom czy sprzedaży?

Waluty i złoto w NBP – jaką rolę pełnią rezerwy walutowe?

Czym właściwie są rezerwy walutowe kraju? W dużym uproszczeniu są to zagraniczne waluty zdeponowane w Banku Centralnym danego kraju. Częścią rezerw walutowych są również zapasy złota posiadane przez dany kraj. Do rezerw walutowych Banku Centralnego w Polsce zaliczane są również nieco bardziej złożone elementy i narzędzia finansowe, jak tzw. SDR (Special Drawing Rights) czy transza rezerwowa w Międzynarodowym Funduszu Walutowym.

Jaka jest rola rezerw walutowych? Ponownie upraszczając możemy powiedzieć, że gwarantują one wymienialność krajowej waluty czyli polskiego złotego. Pozwalają również Bankowi Centralnemu na ewentualne interwencje na międzynarodowym rynku walut. 

Polskie rezerwy złota – ile kruszcu posiada Centralny Bank Polski?

W przeciągu ostatnich dwóch lat polskie rezerwy złota zwiększyły się ponad dwukrotnie. Przed rokiem 2018 NBP był w posiadaniu nieco ponad 100 ton złota. Z komunikatów Narodowego Banku Polski możemy dowiedzieć się, że w okresie 2018–2019 zakupiono 125,7 ton złota. Tym samym polska rezerwa tego kruszcu na początku lipca 2019 wynosiła 228,6 ton. Dotąd większość polskiego złota przechowywana była w skarbcach Bank of England w ramach tzw. allocated account. Oznacza to, że każda zakupiona sztabka złota posiada unikatowy numer seryjny, znak rafinera i przypisana jest do rachunku NBP. W tym roku NBP podjął jednak działania mające na celu przeniesienie około połowy rezerw złota do skarbców w kraju.

Jak ostatni zakup złota wpłynął na pozycję Polski w światowych i europejskich rankingach? Zakupy złota z ostatniego roku pozwoliły na duży skok w rankingu Banków Centralnych, które posiadają jego największe zapasy. NBP awansował na tej liście z 34 na 22 miejsce na świece. Biorąc pod uwagę jedynie kraje europejskie, przesunęliśmy się z 15 na 11 miejsce. Pamiętajmy jednak, że wynik niecałych 230 ton nadal plasuje nas daleko za najbogatszymi państwami Europy Zachodniej. Dla porównania rezerwy złota niemieckiego Banku Centralnego wynoszą ponad 3300 ton, a Francji 2400 ton. 

Kupno złota – czy w tej chwili się opłaca?

Aktualne notowania złota mają o wiele mniejszy wpływ na decyzję o zakupie złota na poziomie Banków Centralnych niż w przypadku, gdy złoto inwestycyjne kupuje osoba prywatna. W przypadku zakupu złotych sztabek przez kraj dużo istotniejsze są takie czynniki, jak ogólny stan gospodarki czy sytuacja geopolityczna w regionie i na świecie. Decyzja o kupnie złota w Polsce czy innym kraju może być równie czysto wizerunkowa albo dyktowana jedynie względami politycznymi. W takich sytuacjach cena złota staje się czynnikiem drugorzędnym.

Ile kosztuje sztabka złota i czy aktualnie bardziej opłaca się zakup czy sprzedaż złota? Jeśli spojrzymy na notowania cen złota z ostatnich 6 miesięcy możemy zobaczyć, jak wzrosła cena złota za uncję (31,1 gram):

Cena złota Cena złota


Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/TVC-GOLD/ 


Ważąca 1 uncję sztabka złota kosztowała w maju 2019 mniej więcej 1270–1300 dolarów. Największe wzrosty notowań złota przypadły na czerwiec tego roku. W drugiej połowie tego miesiąca cena złota zbliżyła się do 1440 dolarów. Wykres cen złota pokazuje więc, że na największy zarobek mogą liczyć osoby, które zainwestowały w złote sztabki czy monety w pierwszej połowie tego roku. Jeśli należysz do tej grupy i szukasz sprawdzonego miejsca na upłynnienie swojej inwestycji, sprawdź stronę skup złota Warszawa

A jak będzie się kształtować cena złota za gram czy uncję w najbliższych miesiącach? Analitycy rynku złota wydają się, być w tej kwestii podzieleni. Z jednej strony cena złota jest najwyższa od 2013 roku, z drugiej jednak największe wzrosty w najbliższym czasie możemy mieć już za sobą. Jeśli kupno sztabki złota ma być inwestycją krótkoterminową, to dobrym pomysłem może być wstrzymanie się z zakupem. Jeżeli inwestycja w złoto przewidziana jest raczej na lata, to osiągnięcie historycznej, rekordowej ceny złota za gram staje się dużo bardziej realne.