Chcesz nauczyć się księgowości? Spróbuj metody Color Accounting

Chcesz nauczyć się księgowości? Spróbuj metody Color Accounting Pam Roth / stock.xchng

Nie wiesz, jak nauczyć się rachunkowości? Gubisz się w planie kont i nie rozumiesz z czego wynikają kolejne księgowania? Dzięki metodzie Color Accounting, nauczysz się dokonywać prawidłowych księgowań i zostaniesz praktykiem rachunkowości.

Faktycznie, rachunkowość jest jedną z najtrudniejszych, ale i najciekawszych dziedzin wiedzy. Spędza sen z powiek studentom kierunków ekonomicznych, adeptom księgowości, a nawet praktykom. W jej nauczeniu się kluczowe jest bowiem zrozumienie mechaniki działania planu kont, tj. zasad i sposobów, w jakim następują kolejne księgowania. Nie martw się jednak, rachunkowości można nauczyć się od podstaw (nawet jeśli jesteś zadeklarowanym humanistą).

Jedną z najskuteczniejszych metod nauczania jest Color Accounting, czyli kolorowa rachunkowość. Tę metodę opracowało dwóch amerykańskich naukowców – Peter Frampton i Mark Robilliard. W dużym skrócie polega ona na tym, że dla wyjaśnienia trudnych koncepcji rachunkowości używa się kolorów i prostych diagramów. W praktyce sprowadza się więc księgowość do pięciu rodzajów kont i za pomocą kolorów ukazuje ich relacje i umiejscowienie w bilansie, rachunku zysków i strat oraz sprawozdaniu z przepływów pieniężnych. Metoda ta na świecie zrewolucjonizowała naukę księgowości – stosuje się zarówno w USA, Europie, Azji i Australii. 


Tax Consilium Sp. z o.o. Sylwia Sowa-Hawdziejuk