Chcesz produktywniej pracować? Wyłącz zbędne karty

Chcesz produktywniej pracować? Wyłącz zbędne karty Sanja Gjenero (stock.xchang)

Ortodoksyjni zwolennicy skupienia w pracy radzą, by mieć otwartą tylko jedną kartę w przeglądarce.

Multitasking stracił dobrą prasę już jakiś czas temu. Wykonywanie kilku czynności naraz jest o tyle niebezpieczne, że wykonywane zadania są robione bez odpowiedniej dozy uwagi. Dlatego wszelkiego rodzaju błędy są częstsze i poważniejsze.

Jednym z poważniejszych wysysaczy produktywności jest ciągłe przełączanie się między kartami w przeglądarce oraz otwieranie ich ogromnej ilości. Zamiast dokończyć czytać jeden tekst, użytkownik przeskakuje do kolejnej karty, znajduje w niej coś ciekawego i otwiera kolejną.

Dlatego tygodnik The Atlantic nagrał dość zabawny film z udziałem jednego z redaktorów, który naśmiewa się sam z siebie z powodu braku koncentracji.

Ich propozycja brzmi – jeden dzień w tygodniu, podczas którego otwarta jest tylko jedna karta w przeglądarce. Tygodni nazwał ten eksperyment „wakacje od rozproszeń”. Jedna otwarta karta, jeśli stosowana rozsądnie, pozwoli rozstać się z mediami społecznościowymi i ciekawymi tekstami, które trzeba odwiedzić „już”. A te naprawdę interesujące materiały można zawsze zapisać sobie w przeglądarce lub przesłać emailem.

Opracowano na podstawie tekstu z inc.com

Nowoczesna Firma S.A. Konrad Budek