Co rozprasza kierowców podczas jazdy? Telefon, SMS, e-mail i jedzenie

Co rozprasza kierowców podczas jazdy? Telefon, SMS, e-mail i jedzenie Toyota

Ogólnopolskie badanie kierowców dla ERGO Hestii wykazało, że do najczęstszych rozpraszaczy za kierownicą należy słuchanie muzyki, natomiast większość kierowców deklaruje, że prowadząc auto nigdy nie sprawdza poczty e-mail.

Wywiady dotyczyły bezpieczeństwa na drodze, w tym m.in.: zachowania kierowców podczas prowadzenia samochodu, przekraczania dozwolonej prędkości, jazdy po alkoholu czy powodów wypadków lub kolizji.

Badanie wykazało, że ponad połowa kierowców zawsze podczas prowadzenia auta słucha muzyki. Tylko 2% badanych przyznało, że nie robi tego nigdy. Co trzeci respondent przynajmniej czasami prowadzi rozmowy przez zestaw głośnomówiący a aż 13% kierowców prowadzi rozmowy trzymając telefon w ręku. To jednak nie jedyna czynność, którą kierowcy wykonują za pomocą telefonu podczas jazdy. W ramach badania przyznali się m.in. do korzystania z aplikacji na smartfony (12% robi to przynajmniej czasami), 9% czyta smsy, a co 20 respondent oświadczył, że zdarza się mu pisać krótkie wiadomości tekstowe podczas prowadzenia auta. Tylko 3 na 100 ankietowanych potwierdziło, że sprawdza pocztę e-mail prowadząc auto.

12% kierowców przyznaje się do picia kawy podczas jazdy. Dodatkowe pytanie o to, czy w ostatnim roku dana osoba spowodowała wypadek doprowadziło do ciekawych wniosków. Okazuje się, że w przypadku miłośników „małej czarnej” zdecydowanie wzrasta ryzyko wypadku! Wśród osób, które spowodowały wypadek dwa razy częściej niż wśród kierowców bezwypadkowych pojawiała się deklaracja o piciu kawy za kierownicą.

– Kierowcy są przeświadczeni, że konsumpcja za kierownicą nie zwiększa ryzyka wypadku, ale te badania pokazują, że jest dokładnie odwrotnie – tłumaczy Sandra Jedynak, ekspert ds. mediów społecznościowych ERGO Hestii i koordynator projektu. Do najbardziej niebezpiecznych zachowań za kierownicą kierowcy zaliczają wszelkie czynności związane z telefonem, takie jak pisanie i czytanie smsów, sprawdzanie poczty email czy rozmowa bez zestawu głośnomówiącego. Tymczasem picie kawy czy spożywanie posiłków może tak samo dekoncentrować za kierownicą. Warto o tym pamiętać zwłaszcza podczas dłuższych podróży. Wtedy zawsze lepiej się zatrzymać i zrobić sobie krótką przerwę podczas której możemy nie tylko rozprostować nogi, ale również zjeść lekki posiłek, czy napić się. O tym jak przygotować się do takiej podróży kierowcy mogą przeczytać w Niecodziennym Poradniku Codziennej Jazdy, który ERGO Hestia przygotowała we współpracy z Michałem Kościuszko najpopularniejszymi polskimi motoblogerami – dodaje Sandra Jedynak.