Co wywołuje konflikty w miejscu pracy?

Co wywołuje konflikty w miejscu pracy? http://pixabay.com/

Nawet w małych organizacjach, konflikt pomiędzy pracownikami jest nieuniknionym i częstym zjawiskiem. W firmach pracują bowiem osoby o odmiennych osobowościach oraz wyznawanych wartościach.

Nawet w najbardziej profesjonalnych warunkach, poglądy pracowników potrafią być na tyle różne, że mogą one doprowadzić do sporu. Warto taką sytuację odpowiednio załagodzić, by zachować zdrową atmosferę w pracy.

Ludzie bardzo często uważają, że konflikt zażegna się sam, a ewentualne podjęcie polemiki na tej płaszczyźnie – wywoła jedynie kolejne niepotrzebne emocje. Ważne więc, by przełożony odkrył, co jest powodem nieporozumienia między pracownikami i pomógł im osiągnąć kompromis.

Czynnikami, które najczęściej wywołują spory są:

Brak komunikacji

Brak porozumienia to jedna z najczęstszych przyczyn konfliktu. Niejasna i pełna niedopowiedzeń atmosferanw sprawie projektów, może dezorientować pracowników i prowadzić do błędnych wyobrażeń odnośnie ich zadań.

Kiedy staje się to poważnym problemem, wpływa znacząco na wydajność, ale również powoduje spadek morale zespołu. Warto dbać więc o płynność przepływu informacji w przedsiębiorstwie i mieć pewność, że sprawnie funkcjonują takie kanały komunikacji jak m.in. email, ale również regularne spotkania.

Różnice charakterów

Firma to środowisko, w którym obcują ze sobą osoby o często skrajnie różnych poglądach. Nie zawsze pracownicy potrafią zrozumieć i zaakceptować różnice charakterologiczne. Pojawia się konflikt, który jest zderzeniem odmiennych temperamentów. Może to prowadzić nawet do wzajemnego obrażenia się. Najczęściej dotyczy to starszych i młodszych pracowników, którzy różnią się pod kątem wyznawanych wartości. Pracownicy z większym stażem czują się często urażeni zachowaniem młodszych kolegów i ich przekonaniami, a to tylko podsyca spór. Warto w takich sytuacjach wykazać więcej zrozumienia i pogodzić się z tym, ze nie wszyscy muszą podzielać nasze zdanie, szczególnie w kwestiach światopoglądowych, zgodnie z maksymą, ze można mieć rację lub święty spokój.

Konkurencja

Rywalizacja w miejscu pracy może korzystnie wpłynąć na produktywność całego zespołu. Jeśli jednak przybiera agresywną i wojowniczą formę, może w końcu wywołać niezdrowy konflikt. Skutkiem potrafią być wszelkie formy nieuczciwych działań od m.in. sabotowania kolegów, po „kradzież” klientów swojego rywala z pracy. Niestety, kiedy konkurencja staje się wroga, zaczyna dominować egoizm. Zapomina się o zasadach pracy grupowej, koleżeństwa. Tutaj rozwiązaniem może być szczera rozmowa, a jeśli to nie pomaga, zwrócenie się do szefa z prośbą o pomoc w rozwiązaniu sytuacji.

Konflikt zawsze pozostanie elementem nierozerwalnie wpisanym w życie zawodowe. Szybkie wychwycenie i rozwiązanie sporu pomiędzy pracownikami to klucz do zachowania zdrowej atmosfery w środowisku pracy. To też szansa dla przedsiębiorstwa na wdrożenie odpowiednich procedur ułatwiających łagodzenie zatargów oraz skutecznych technik negocjacji. 

monsterpolska.pl Małgorzata Majewska