CV na zamówienie - jak nie dać się nabrać?

CV na zamówienie - jak nie dać się nabrać? Image courtesy of by Kittisak/FreeDigitalPhotos.net

Po co się męczyć i samodzielnie pisać CV i znienawidzony przez kandydatów list motywacyjny! W Internecie są przecież dziesiątki ogłoszeń o odpłatnym pisaniu Curriculum Vitae.

Jeśli decydujemy się na zlecenie przygotowania aplikacji, warto wybrać firmę, która zapewni fachową realizację usługi, czyli perfekcyjne CV. Jak nie dać się oszukać i mieć pewność, że zlecamy przygotowanie CV profesjonalistom?

Przygotowanie CV nie jest wcale prosta sprawą, zwłaszcza jeśli chcemy wyróżnić się wśród innych kandydatów i przedstawić swoją kandydaturę jako idealnie pasującą do profilu stanowiska i firmy. Nie każdy ma talent literacki i nie każdy wie, czy jego CV będzie lepiej wyglądało w układzie funkcjonalnym czy chronologicznym – programista czy inżynier ma znać się na nieco innych rzeczach. Pomoc w przygotowaniu aplikacji na konkurencyjnym rynku pracy bywa więc niekiedy salomonowym wyjściem. Grunt, aby po zapłaceniu za pomoc nie okazało się, że nasze szanse na rynku pracy przez naszą „profesjonalną aplikację” zmalały. A tak niestety się zdarza – nie wszystkie firmy, które reklamują się jako profesjonalne, rzeczywiście zatrudniają fachowców. Korzystając zaś z usług takich firm marnujemy czas i pieniądze. Aneta Szczygieł, ekspert Praca.pl przypomina, że „Przesyłając pracodawcy CV nie pokazujące odpowiednio naszych atutów i wyróżniające braki, np. w wykształceniu, stawia nas już na starcie na przegranej pozycji w procesie rekrutacji.”

CV z 10 szablonami w pakiecie

Aneta Szczygieł podkreśla „Istnieje wiele firm, które wykonują CV "maszynowo". Wstawiają tylko przesłane przez nas informacje w standardowy szablon, nie dostosowując nawet treści dokumentów do rodzaju poszukiwanej przez nas pracy czy naszych umiejętności, doświadczenia. Często zdarza się również, że dokumenty wyglądają zupełnie nieprofesjonalnie i nie spełniają nawet podstawowych norm formatowania.” Każde CV, poza uwzględnieniem doświadczenia kandydata, powinno zostać dopasowane do rodzaju poszukiwanej przez niego pracy.  „Osoba kompetentna nie przygotuje nam "standardowego" listu motywacyjnego, w którym będzie można zmieniać tylko stanowisko, firmę i przesyłać wszędzie to samo.” - dodaje ekspert rynku pracy. CV, które oferowane jest jako pakiet szablonów (a i takie oferty można spotkać w internecie) nie przyda nam się do niczego – po pierwsze nie podkreśli naszych zalet i nie pomoże w zdobyciu wymarzonej pracy, po drugie, szablony te większość rekruterów zna na pamięć i nieszczególnie je lubi. CV z szablonu tworzy bowiem wrażenie, że kandydat nie dość że nie potrafi samodzielnie napisać życiorysu, to do tego jeszcze nie wie, jak umiejętnie skorzystać z rynkowych ofert.

Podobne artykuły:

Profesjonalne CV wymaga danych

Aby moc przygotować odpowiednie dokumenty aplikacyjne, zespół lub osoba odpowiedzialna za realizację usługi musi mieć odpowiednią ilość danych. Aneta Szczygieł wyjaśnia - „Osoba przygotowująca CV będzie starała się uzyskać od nas jak najwięcej informacji. Nawet jeśli nie zostaną one wszystkie wykorzystane przy pisaniu CV i LM i wydają się nieistotne, mogą pomóc w przygotowaniu dokumentów i poznaniu osoby, dla której piszemy CV.” Im więcej informacji oczekuje od nas nasz usługodawca, tym w zasadzie lepiej – dzięki temu będzie mógł przygotować bardziej odpowiednie dokumenty. „W Praca.pl bardzo często prosimy, żeby kandydat opowiedział lub, jeśli mu wygodniej, napisał coś o sobie oprócz suchych faktów. Opisał swoimi słowami, co robił w danej firmie, w czym się czuje najlepszy. Staramy się CV przygotować w taki sposób, żeby pasowało do danej osoby - zarówno do jej doświadczenia, wykształcenia, jak i osobowości.” - opowiada ekspert. Podobnie działają inne profesjonalne firmy przygotowujące CV na zamówienie.

Okazja, CV za 10 zł!

Przeszukując Internet trafić można na sporą ilość ogłoszeń, które oferują dokumenty aplikacyjne w dość atrakcyjnych cenach – za 10-15 zł brutto. Niekiedy trafić można nawet na promocję – CV z listem motywacyjnym za 12 zł brutto. Czy takie ceny powinny nas zaalarmować? Czy też oznaczają, że mamy szczęście i dostaniemy świetny produkt za grosze? Aneta Szczygieł uważa, że tak niska cena oznacza jedno – wrzucenie danych kandydata w szablon i brak prawidłowego opracowania dokumentów. „Tak niska cena powinna zaniepokoić, ponieważ przygotowanie profesjonalnego CV i LM nie zajmuje 10 czy 20 minut. Praca ta wymaga czasu potrzebnego na zebranie informacji o kandydacie, odpowiednie ułożenie uzyskanych informacji, przygotowanie szaty graficznej, przygotowanie zdjęcia do CV oraz napisanie od początku do końca listu motywacyjnego, który będzie pasował do kandydata i mówił o nim coś więcej niż samo CV. Widząc tak niską cenę możemy być pewni, że CV i LM nie będą przygotowane profesjonalnie i przez fachowca. Najprawdopodobniej informację zostaną wrzucone w zwykły szablon o standardowym układzie, kolorystyce i formatowaniu tekstu.” – tłumaczy Aneta Szczygieł.

„Profesjonalna firma od CV” – co to właściwie znaczy?

„Jeśli chcemy mądrze wydać pieniądze i otrzymać dokumenty dobrej jakości, powinniśmy wybierać firmy znane, z dużym doświadczeniem w przygotowywaniu aplikacji. Najlepiej jeśli taka firma ma dodatkowo doświadczenie w rekrutacji od strony pracodawcy (pomoc w rekrutacji, przeprowadzanie samodzielnych procesów rekrutacyjnych, przygotowywanie ogłoszeń o pracę) - wtedy osoba przygotowująca nasze CV i list motywacyjny ma wiedzę na temat tego, czego oczekuje pracodawca, na co zwraca uwagę przy przeglądaniu CV i jakich informacji potrzebuje. Takie dokumenty na pewno będą bardziej skuteczne. Osoba przygotowująca CV, oprócz doświadczenia, powinna posiadać również wiedzę z zakresu HR, psychologii oraz rynku pracy. Dopiero wtedy mamy pewność, że będzie ono przygotowane profesjonalnie.” - tłumaczy ekspert Praca.pl

Prostym testem na to, czy mamy do czynienia z profesjonalistą może być zadanie pytania o doświadczenie w rekrutacji osoby odpowiedzialnej za przygotowanie dokumentów aplikacyjnych. Jeśli okazuje się, że osoba ta ma kilkuletnie doświadczenie w rekrutacji w firmie (ale nie wiemy jakiej), wykształcenie wyższe (ale nie wiemy jakie), rekrutowała na stanowiska średniego szczebla (ale nie udziela jasnych informacji jakie to były stanowiska), a do tego nie przedstawia nam się z nazwiska ani w mailu ani przez telefon, to tak naprawdę, poza ogólnikami, nie wiemy nic. Czy na pewno chcemy jej zaufać?

Dane personalne oddam za darmo!

Żyjemy w czasach, w których dane osobowe są na wagę złota. Co chwilę słyszymy o kolejnych aferach z ich przekazywaniem bądź sprzedażą – czy chcemy by nasze dane też wpadły w niepowołane ręce? Na to właśnie się narażamy zlecając przygotowanie CV „firmie krzak”. Jak ją rozpoznać? Jeśli w ofercie firmy nie ma żadnej wzmianki o jej ekspertach i doświadczeniu na rynku, a w zakładce kontakt nie ma nawet adresu firmy, numeru NIP i żadnych danych które pozwalają stwierdzić komu tak naprawdę będziemy przekazywać dane, to z usług takiej firmy powinniśmy zrezygnować.

Profesjonalne firmy zajmujące się przygotowywaniem CV i listów motywacyjnych nie boją się pytań od potencjalnych klientów – chętnie i dokładnie wyjaśnią każdy etap procesu tworzenia aplikacji. Zanim więc wykonamy przelew można do takiej firmy zadzwonić lub napisać, by rozwiać swoje wątpliwości i mieć pewność, że usługa, którą kupujemy przełoży się na wzrost konkurencyjności naszej kandydatury na rynku pracy.

Podobne artykuły:Michał Filipkiewicz Webtech / www.praca.pl