Czy bycie wolnym strzelcem jest dla Ciebie?

Czy bycie wolnym strzelcem jest dla Ciebie? Image courtesy of akeeris/ FreeDigitalPhotos.net

Bycie wolnym strzelcem niesie ze sobą wiele korzyści, ale ma także pewne wady, które należy wziąć pod uwagę, jeśli rozważasz rozpoczęcie pracy w tym systemie.

Jakie są zalety? Wykonywanie zadań według własnego harmonogramu, bycie swoim własnym szefem, poznawanie różnych branż, posiadanie bezpośredniego wpływu na projekty warte krocie, a poza tym wszystkim – potencjał, by zarabiać duże pieniądze.

Obalanie mitów

Mówi się, że wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma. Osoby pracujące na cały etat często przyznają, że praca wolnego strzelca jest rozwiązaniem idealnym: brak szefa, rywalizacji, siedzenia przy biurku od 9 do 17, a przy tym całkiem niezłe zarobki. Wolni strzelcy natomiast najprawdopodobniej wymienią kilka aspektów tej formy pracy, na które wcześniej mogłaś nie zwrócić uwagi:

Brak gwarantowanego dochodu

Trzeba pogodzić się z faktem, że nie ma wypłaty wpływającej na konto w ściśle określonym terminie. To oznacza, że jeśli pojawią się okresy przestoju, będzie trzeba sięgnąć do oszczędności. Wynagrodzenie będzie wiązało się także z umiejętnością zarządzania własnym czasem. Ci, którzy do tej pory mieli zadania wyznaczane z góry, mogą mieć problem z odpowiednim rozplanowaniem pracy. A każdy przedłużający się projekt odsuwa w czasie wypłatę wynagrodzenia.

Brak płatnych urlopów

W koszt wakacji należy wliczyć także stratę potencjalnych dochodów. Zaplanowanie wyjazdu na spokojniejszy okres pracy nie zawsze jest możliwe, przez co możemy stracić potencjalne możliwości zarobku w czasie, kiedy będziemy wypoczywać na plaży.

Brak zwolnienia lekarskiego

Przykrym faktem jest, że wolnych strzelców i osób samozatrudnionych nie stać na to, by nagle przestać pracować. Dzień wolny od pracy z powodu grypy nie wchodzi w grę, jeśli nie ma nikogo, kto może przejąć obowiązki służbowe, a klient czeka na gotowy projekt.

Brak szefa

Możemy marzyć o tym, że nie ma nikogo, kto patrzy nam przez ramię, kiedy pracujemy, lecz brak przełożonego oznacza także, że nie mamy się do kogo zwrócić z prośbą o pomoc w rozwiązaniu problemu. Jako wolny strzelec jesteś dostawcą, a nie pracownikiem, więc musisz umieć zarządzać zarówno samym sobą, jak i relacjami z klientami.

Ograniczone prawa

Będąc zatrudnionym na umowę o pracę, mamy prawo do okresu wypowiedzenia. Jest to czas, który ma na celu zabezpieczenie obu stron – zarówno pracownika, jak i pracodawcy. Jako wolny strzelec, możesz zostać zwolniona zasadniczo z dnia na dzień, kiedy klient nagle wycofa się z projektu. Jeśli firma chce ciąć koszty, najłatwiej jest zwolnić freelancerów – niezależnie od tego, jak dobrzy są w tym, co robią.

Powody, dla których warto zostać wolnym strzelcem

Patrząc na wymienione powyżej minusy pracy jako freelancer, można zacząć zastanawiać się dlaczego tak wiele osób mimo wszystko decyduje się na taką formę pracy. Okazuje się, że ma ona również sporo zalet.

Są dwa typy osób pracujących na zlecenie: tacy, którzy robią to z wyboru oraz tacy, którzy robią to ze względu na specyfikę wykonywanego zawodu. Są pewne stanowiska i branże, w których praca jako wolny strzelec jest normą – pracownicy migrują tam, gdzie są zlecenia i pieniądze. Można też po prostu lubić bycie swoim własnym szefem, ponieważ ceni się równowagę między życiem prywatnym a służbowym.

Wysokiej klasy grafik komputerowy, specjalista IT czy ekspert finansowy może bardzo dużo zarobić w zamian za swoje unikalne zdolności, a poza tym może wybrać dla kogo chce pracować. Jeśli masz szczególną umiejętność, którą da się „sprzedać”, istnieje szansa, że możesz na niej dużo więcej zarobić jako wolny strzelec niż będąc na stałe zatrudnionym przez jedną firmę. W czasach, w których przedsiębiorstwa są często niepewne swojej przyszłości finansowej, krótkoterminowe wydatki na freelancera są znacznie bezpieczniejsze niż zatrudnienie stałego pracownika.

Jak być wolnym strzelcem odnoszącym sukcesy?

Istnieje pewien zestaw cech i umiejętności, które są potrzebne każdemu profesjonaliście, jednak to właśnie osoby pragnące pracować na własną rękę powinny skupić się na ich rozwijaniu.

  • Networking – zlecenia nie pojawiają się znikąd – musisz pokazać się światu, wypracować reputację osoby, na którą można liczyć i która wykona zlecone zadanie na wysokim poziomie.
  • Zarządzanie czasem – jeśli pracujesz nad krótkoterminowym projektem albo żonglujesz pomiędzy kilkoma zadaniami w tym samym czasie, musisz wiedzieć jak efektywnie wykorzystać każdą minutę. Klienci nie będą zadowoleni, jeśli wystawisz im fakturę za dziesięć godzin pracy, a efekt będzie wyglądał jakbyś pracował nad projektem tylko dwie.
  • Budżetowanie – pierwszą rzeczą, którą należy zrobić to „wycena” swojej wartości, po to, by negocjując cenę wykonywanej usługi zaproponować adekwatną stawkę.
  • Obsługa klienta – po wykonaniu każdego projektu warto poprosić klienta o szczegółową informację zwrotną dotyczącą wykonanej pracy. W ten sposób pokażesz, że dbasz o to, by jakość wykonywanych usług stale rosła.

Jeśli w tych obszarach czujesz się pewnie, a korporacyjne zasady stają się coraz bardziej męczące, być może praca jako wolny strzelec będzie idealnym rozwiązaniem. Pomyśl o konkretnych umiejętnościach, które posiadasz i rodzaju firm, w których mogą okazać się przydatne. Potem pozostaje już tylko wyjść z domu i znaleźć odbiorców swoich usług.

monsterpolska.pl Małgorzata Majewska