Czy nowa kasa fiskalna marki Posnet podbije serca polskich przedsiębiorców?

Czy nowa kasa fiskalna marki Posnet podbije serca polskich przedsiębiorców? pckf.pl

Posnet Ergo jest pierwszą premierą na rynku urządzeń fiskalnych w 2016 roku. Ta niewielka kasa rejestrująca z pozoru nie wyróżnia się niczym szczególnym. Jest oczywiście ładna, lekka i poręczna, ale takimi atutami może się pochwalić wiele modeli.

To co widoczne dla oka może być jednak mylące. Po pierwsze, kompaktowa konstrukcja urządzenia skrywa w sobie mnóstwo przydatnych rozwiązań technologicznych. Po drugie, Ergo zapewnia przedsiębiorcy prostą rozbudowę o moduły dodatkowe, z czego można skorzystać zarówno w momencie zamawiania kasy, jak i w przyszłości.

Urządzenie elektroniczne, które służy do rejestrowania obrotu ze sprzedaży prowadzonej na rzecz klientów indywidualnych, jest dziś nieodłącznym narzędziem pracy wielu polskich podatników. Tylko ono pozwala bowiem na wystawianie paragonów fiskalnych. Co więcej, obecnie trudno byłoby już wymienić wszystkie rodzaje działalności gospodarczych, w ramach których trzeba korzystać z kasy. A jak wiadomo, różne branże często wymagają zastosowania zupełnie odmiennych rozwiązań, więc urządzenia uniwersalne rzadko kiedy są najlepszym wyborem. W przypadku Posnet Ergo jest jednak inaczej.

Wszechstronność tej kasy fiskalnej opiera się na prostym, a zarazem genialnym założeniu: Pozwólmy przedsiębiorcy dokonać wyboru, aby mógł sięgnąć tylko po te opcje, których naprawdę potrzebuje. A w przyszłości, wraz z rozwojem biznesu, nie odbierajmy mu możliwości dalszego rozbudowywania urządzenia - podkreśla Marcin Ciechowicz, ekspert Polskiego Centrum Kas Fiskalnych.

Konstrukcja modułowa – rozbuduj kasę teraz lub w przyszłości

Przeglądając poradniki poświęcone urządzeniom fiskalnym często można trafić na wskazówkę, zgodnie z którą kasę należy dostosować do potrzeb konkretnej firmy. Rynek jest bowiem pełen różnorodnych modeli, charakteryzujących się innymi parametrami, funkcjami oraz gabarytami. Wspomniana wskazówka jest słuszna, lecz zawsze warto uwzględnić dodatkową kwestię: rozwój biznesu w perspektywie najbliższych kilku lat. Szczególnie wtedy, gdy wraz z prosperującą działalnością zwiększa się zakres świadczonych usług oraz liczba oferowanych produktów.

Kasy fiskalne dostępne w Polsce pozwalają na zdefiniowanie od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy pozycji w bazie towarowej. Wiele modeli oferuje również wybór liczby produktów lub usług, które można zaprogramować. Podobnie jest w przypadku nowego urządzenia marki Posnet. Przedsiębiorca ma możliwość zamówienia Ergo w wariancie z 4 000, 6 000 lub 8 000 PLU. Niemniej, nawet jeśli zdecyduje się na wersję podstawową, tę z najniższym parametrem, w przyszłości wcale nie musi to oznaczać braku miejsca w bazie towarowej.

Posnet Ergo to pierwsza kasa fiskalna, w której liczbę PLU można zwiększyć również po zakupie urządzenia – maksymalnie do 8 000 pozycji. Dzięki temu nawet znaczne poszerzenie asortymentu nie będzie wymagało wymiany rozwiązania technologicznego wdrożonego w firmie - zaznacza Marcin Ciechowicz.

Wielkość bazy towarowej nie jest jedynym parametrem, który niekiedy trzeba rozbudować. Z rozwojem przedsiębiorstwa często wiąże się też konieczność zastosowania dodatkowych urządzeń, np. czytnika kodów kreskowych, terminala płatniczego czy też weryfikatora cen. A do współpracy z wieloma elementami systemu niezbędne są różnego rodzaju interfejsy komunikacyjne.

Właściciel Ergo może na początku wybrać standardy wymiany danych, które kasa będzie obsługiwała. Dostępne są 4 warianty: podstawowy oraz 3 moduły rozszerzeń. Co więcej, w każdej chwili można wyposażyć urządzenie, również to w wersji standardowej, w interfejs do komunikacji bezprzewodowej, np. Wi-Fi lub Bluetooth - wyjaśnia ekspert PCKF.

Kasa fiskalna zintegrowana z szalką ważącą

Połączenie urządzenia rejestrującego sprzedaż oraz szalki ważącej jest kolejnym przykładem modułowej konstrukcji Posnet Ergo. Podobnie jak w przypadku wielkości bazy towarowej oraz obsługiwanych interfejsów komunikacyjnych, wspomniana integracja jest opcjonalna i można z niej skorzystać w momencie zakupu kasy lub już w trakcie jej użytkowania. Co zyska przedsiębiorca, który zdecyduje się na urządzenie fiskalne z funkcją kasowagi?

Kompleksowe połączenie kasy z szalką ważącą zapewnia zdecydowanie łatwiejsze wykonywanie pomiarów masy oraz rejestrowanie transakcji. Wszystkie związane z tym czynności odbywają się bowiem z poziomu tego samego interfejsu użytkownika, tzn. klawiatury i ekranu Posnet Ergo. Ponadto, zintegrowane urządzenia zajmują mniej miejsca na stanowisku pracy, zaś szalka zapewnia ważenie produktów o maksymalnej masie do 15 kg - podkreśla Marcin Ciechowicz.

Małe urządzenie o wielkim potencjale

Biorąc pod uwagę gabaryty Ergo, należałoby uznać nową kasę fiskalną marki Posnet za małą lub przenośną. Urządzenia tego typu cieszą się w dzisiejszych czasach dużym zainteresowaniem polskich przedsiębiorców. Trudno się temu dziwić, gdyż zapewniają komfortowe prowadzenie sprzedaży w niewielkich punktach handlowo-usługowych oraz wygodne świadczenie usług z dojazdem do klienta. Co więcej, ich kompaktowe wymiary wcale nie oznaczają konieczności rezygnacji z przydatnych funkcji i wysokich parametrów. Na przykładzie Posnet Ergo doskonale widać, że mała kasa fiskalna również może archiwizować kopie paragonów w formie elektronicznej czy też błyskawicznie wystawiać wszystkie dokumenty.

Niemniej, po uwzględnieniu wszystkich opcji rozbudowy okazuje się, że to urządzenie równie dobrze sprawdzi się nawet w rozbudowanym systemie sprzedaży – zarówno w sklepie, jak i małej gastronomii. Ten brak możliwości jednoznacznego zdefiniowania modelu marki Posnet nie jest jednak problemem. Kasa wyróżnia się uniwersalnością, lecz od przedsiębiorcy zależy, w jaki sposób wykorzysta dostępne opcje i przekuje potencjał Ergo na potrzeby swojej działalności.