Czy oszczędzanie na lokatach długoterminowych jest opłacalne? Sprawdzamy

Czy oszczędzanie na lokatach długoterminowych jest opłacalne? Sprawdzamy money

Lokaty nie są dedykowane wyłącznie klientom indywidualnym. Banki wychodzą z ofertą również do przedsiębiorców, którym także zależy na pomnażaniu kapitału. Sporą popularnością cieszy się lokata długoterminowa – czy przynosi wysokie zyski?

Prowadzenie własnego biznesu to nie tylko koncentrowanie się na podpisywaniu intratnych kontraktów. Istotną rolę odgrywa rozwój przedsiębiorstwa, do czego potrzebne są pieniądze. Dlatego właściciele firm, jeśli tylko odnotują nadwyżkę finansową, lokują je m.in. na lokatach długoterminowych.

Lokata długoterminowa – dlaczego warto ją założyć?

Lokata tego typu to produkt bankowy, w przypadku którego umowa depozytowa zawierana jest najczęściej na okres dłuższy niż 12 miesięcy. W tym czasie przedsiębiorca musi liczyć się z „zamrożeniem” środków, w zamian jednak za odsetki. Biorąc pod uwagę standardowe oprocentowanie lokat, zyski nie są zbyt pokaźne. To jednak nie powód, aby rezygnować z takiego produktu bankowego. Można wskazać wiele innych argumentów przemawiających na korzyść lokat długoterminowych.

  • Bezpieczeństwo wpłacanego depozytu

Lokata długoterminowa, podobnie jak każda inna lokata, to bezpieczny produkt o charakterze oszczędnościowym. Wpłacany depozyt jest dobrze zabezpieczony – nie musisz obawiać się utraty środków, także w przypadku upadłości banku.

Deponując kapitał, możesz mieć pewność, że w dniu zakończenia umowy otrzymasz pieniądze w całości – powiększone o wypracowane odsetki.

  • Gwarancja zysków

Wpłacając pieniądze na lokatę, możesz mieć pewność zysków. Otrzymasz wypracowane odsetki w wysokości odpowiadającej oprocentowaniu.

Uwaga! Gwarancja zysków obowiązuje jedynie w przypadku wywiązania się z umowy. W przypadku przedwczesnej wypłaty środków zwykle dochodzi do utraty wypracowanych odsetek.

  • Kwota depozytu dopasowana do możliwości finansowych

Właściwie każda firma może oszczędzać na lokatach długoterminowych – są to produkty, które nie wymagają posiadania bardzo dużego kapitału. Czasami wystarczy zaledwie kilka tysięcy złotych, by móc złożyć dyspozycję. Jest to więc rozwiązanie niezwykle elastyczne, które można dopasować do aktualnej sytuacji finansowej w przedsiębiorstwie.

  • Większa motywacja do pomnażania kapitału

Czasami zdarza się, że nadwyżka finansowa „ucieka” przedsiębiorcom. Nierzadko pojawiają się zbędne wydatki, bez których można byłoby się obejść. Lokata założona na dłuższy okres czasu ma ten plus, że pieniądze zamrażane są na co najmniej 12 miesięcy. Nie opłaca się ich wypłacić, ponieważ skutkuje to utratą odsetek. To z kolei przekłada się na większą motywację do pomnażania kapitału – im większa nadwyżka, tym bardziej spektakularne inwestycje firmowe można poczynić.

Lokata długoterminowa dla firm – ile można zarobić?

Wysokość możliwych do wypracowania zysków to kwestia całkowicie indywidualna. Wszystko bowiem zależy od tego, z jakiej oferty na lokaty długoterminowe skorzysta przedsiębiorca. Dlatego bardzo ważne jest, by przeanalizować dostępne możliwości i wybrać taki produkt, który charakteryzuje się możliwie wysokim oprocentowaniem (przy jednoczesnych warunkach realnych do spełnienia).

W oszacowaniu wysokości zysków z lokaty długoterminowej pomoże kalkulator internetowy. Jest to narzędzie, które działa w oparciu o specjalnie utworzone algorytmy uwzględniające specyfikę naliczania odsetek. Wystarczy więc tylko wpisać parametry danej lokaty, a w kilka chwil pojawi się informacja o szacowanym zysku.

Przykład. Załóżmy, że interesuje Cię lokata długoterminowa (12-miesięczna) dla przedsiębiorców dostępna w ofercie Toyota Banku. Jej oprocentowanie wynosi 2,10% w skali roku. Nadwyżka finansowa wynosi 20 tys. zł. Dzięki tej lokacie na koniec okresu otrzymasz ok. 340 zł netto.

Dla porównania - gdybyś założył długoterminową lokatę dla klientów indywidualnych z oprocentowaniem 1,95%, odsetki wyniosłyby ok. 315 zł.

Pamiętaj, że im większy wpłacony depozyt, tym od wyższej kwoty będą naliczane odsetki. Dlatego dąż do stałego pomnażania firmowych oszczędności – tak, by móc zarobić na lokatach maksymalne kwoty.

Jak wybrać korzystną lokatę długoterminową dla firmy?

Jeśli w Twoim przedsiębiorstwie znalazła się nadwyżka finansowa, nie warto trzymać jej na nieoprocentowanym rachunku firmowym. Dobrym pomysłem jest lokata, która będzie opłacalna, jeżeli nie zdecydujesz się na przypadkową ofertę.

Wybierając lokatę, zwróć uwagę m.in. na:

  • wysokość oprocentowania
  • minimalną / maksymalną kwotę wpłacanego depozytu
  • warunki związane z zerwaniem umowy przed czasem
  • odnawialność lokaty – czy jest odnawiana automatycznie czy tylko na wniosek przedsiębiorcy.

Nie pozwól na to, aby przypadek zadecydował o tym, ile zarobisz na lokacie. Dlatego porównaj dostępne dla przedsiębiorców oferty i wybierz odpowiadającą oczekiwaniom.

toyotabank.pl