Czy platforma LMS może zastąpić system zarządzania HR?

Czy platforma LMS może zastąpić system zarządzania HR? Smarteducation

Czy wiesz jaki e-system wybrać dla swojej firmy? Zastanawiasz się pewnie, co to za różnica. Większość systemów szkoleniowych obsługuje treści przygotowane w najpopularniejszych standardach, takich jak SCORM czy AICC.

Czy takie funkcjonalności wystarczą? Możliwe, że tak – szczególnie jeżeli mamy do czynienia z niewielkich rozmiarów organizacją, która dopiero rozpoczyna swoją przygodę z e-learningiem. Wspomniane funkcjonalności znajdziemy w prawie każdej platformie e-learningowej dostępnej na rynku, ale czy zastanawiałeś się co będzie, jeżeli po roku lub dwóch od wdrożenia platformy, dojdziesz do wniosku, że warto byłoby obsłużyć za jej pomocą więcej procesów biznesowych Twojej organizacji? Co wtedy? To, jak będziesz mógł rozwijać swój e-system zależy bezpośrednio od tego, jakie rozwiązanie wybierzesz na początku.

Na rynku mamy dwie główne kategorie platform e-learningowych – rozwiązania autorskie, które są rozwijane przez firmy zajmujące się tworzeniem oprogramowania lub firmy szkoleniowe z własnym działem IT oraz rozwiązania open source takiej jak np. Moodle, które nie są uzależnione od pojedynczej firmy, a o ich rozwoju decyduje społeczność zaangażowanych programistów. To co jest ogromnym plusem rozwiązań open source to fakt, że każdy może ją rozbudowywać oraz dostosowywać do swoich potrzeb. Oczywiście platformy dedykowane też mogą być rozwijane, przy czym w tym przypadku jesteśmy spisani na łaskę lub niełaskę dostawcy platformy, który ma pełną kontrolę nad kodem aplikacji i tylko od niego zależy, czy wykona (i za ile!) zlecone przez nas modyfikacje.

Wszystko brzmi pięknie, ale po co właściwie miałbyś rozwijać platformę e-learningową? Przecież jej celem jest obsługa szkoleń oraz raportowanie wyników.

W mojej codziennej pracy z Klientami obserwuję, że dużym problemem jest mnogość systemów, z których są zmuszeni korzystać. W zależności od branży oraz od działu wewnątrz organizacji są to systemy/aplikacje do obsługi procesu szkoleń stacjonarnych, oceny pracowników, rozliczania celów rocznych, planowania ścieżek kariery, zarządzania know-how, badania opinii Klientów, intranet oraz wiele innych aplikacji, których celem jest obsługa konkretnych procesów biznesowych.  To co wspólnie realizujemy z naszymi partnerami biznesowymi, to systematyczne przenoszenie kolejnych procesów na naszą platformę e-learningową opartą na silniku Moodle. Dzięki temu nasi Klienci, w jednym miejscu mają wszystkie informacje o pracownikach, wiedzy, kompetencjach, ocenach okresowych w jednym miejscu. Dzięki integracji platformy z Active Directory oraz systemami HR’owymi takimi jak TETA uprościliśmy maksymalnie proces zarządzania pracownikami i ich uprawnieniami.

Czy warto konsolidować procesy biznesowe w jednej aplikacji? Oczywiście, że tak!

Z rozmów z naszymi partnerami wynika, że każda aplikacja to duże koszty dla organizacji. Składa się na nie rozwój aplikacji, administracja, hosting, wsparcie serwisowe, service desk jak również obsługa aplikacji po stronie organizacji. Z każdym rokiem rozwoju platformy e-learningowej korzyści są większe bo z jednej strony minimalizuje ona koszty a z drugiej upraszcza wiele procesów, które do tej pory musiały być obsługiwane w wielu oddzielnych aplikacjach.

Co jeżeli już wybrałeś platformę?

Warto zorientować się jaka jest oferta firmy, która wdrożyła platformę w Twojej organizacji, jeżeli jest to jedno z narzędzi typu open source to nie musisz się wtedy ograniczać wyłącznie do aktualnego dostawcy. Dodatkowe moduły jak również całościowy rozwój możesz powierzyć innej firmie, która specjalizuje się w rozbudowie konkretnych rozwiązań e-learningowych.

Dlatego zachęcam wszystkich do głębszych analiz własnych partnerów biznesowych i wyboru najbardziej optymalnych rozwiązań pozwalających na równomierny rozwój organizacji. Powodzenia!

Smart Education International Sp. z o.o. Izabela Makowska