Czy warto zainwestować w samochody zabytkowe?

Czy warto zainwestować w samochody zabytkowe? inwestycja w klasyki

Kolekcjonowanie samochodów zabytkowych może być nie tylko hobby, ale i dochodową inwestycją. Stanie się tak, jeśli wiemy, które modele mają szansę znacznie zyskać na wartości.

Specjaliści rynkowi twierdzą, że przemyślany wybór modelu zabytkowego samochodu może generować zysk rzędu 20–25% w skali roku. Są oczywiście marki, które drożeją w szybszym tempie – np. wzrost wartości starych mercedesów, ferrari czy porsche to nawet 40% w skali roku (źródło: http://wgospodarce.pl/informacje/18839-inwestycja-w-zabytkowe-samochody-dobry-pomysl).

 

Od czego zacząć?

 

Według obowiązującego w Polsce prawa, pojazd zabytkowy musi mieć co najmniej 25 lat, a ostatni egzemplarz danego modelu nie mógł zejść z taśmy produkcyjnej później niż 15 lat temu. Auto musi składać się z minimum 75% oryginalnych części (przy czym oryginalne muszą być najważniejsze podzespoły). Auta zabytkowe to piękne hobby, które można połączyć z udaną inwestycją. Oczywiście, poza pewnymi modelami stanowiącymi niemal pewny wybór, hobbysta nie jest w stanie ocenić wzrostu wartości zakupionych aut w dłuższym okresie. Warto jednak rozeznać się na rynku polskim oraz zachodnioeuropejskich, które są znacznie większe niż nasz. Jeśli chodzi o rodzime, środkowo- i wschodnioeuropejskie modele zabytkowych aut, na Zachodzie zainteresowanie wzbudzają przede wszystkim auta marek Tatra oraz ZiS. Na rynku polskim można spodziewać się wzrostu wartości znanych modeli, takich jak Fiat 126p. Wybierając auta do kolekcji, należy uwzględnić koszty ich konserwacji oraz dostępność oryginalnych części.

 

Dbajmy o klasyczne auto

 

Zabytkowy samochód wymaga odpowiedniego zestawu kosmetyków pielęgnacyjnych – środki przeznaczone do współcześnie produkowanych aut mogą zaszkodzić starym elementom. Pamiętajmy o regularnym myciu oraz woskowaniu samochodu. Tylko wówczas lakier i karoseria będą prezentowały się niczym na egzemplarzu prosto z fabryki. Skrupulatnie sprawdzajmy stan auta w poszukiwaniu najmniejszych śladów rdzy, której trzeba pozbyć się natychmiast, aby nie dopuścić do korozji. Nie zapomnijmy też o ubezpieczeniu auta. Oferty dla samochodów klasycznych nie wymagają wykupienia całorocznego OC – wystarczy nabyć je na okres minimum 30 dni, np. wtedy, gdy używamy pojazdu po to, by dojechać na zlot starych aut. W UK dostępne są dedykowane oferty Classic Car Insurance (np. w Lancaster Insurance - https://www.lancasterinsurance.co.uk/insurance/classic-car-insurance/), które kuszą zniżkami przy niskim przebiegu auta, a także oferty przeznaczone dla kolekcjonerów. W Polsce, wraz ze wzrostem zainteresowania autami „z duszą”, również może pojawić się także więcej takich propozycji.