Jak dobrze wybrać leasingodawcę?

Jak dobrze wybrać leasingodawcę? sxc.hu

Wybór leasingodawcy to kluczowa decyzja. Przez kilka najbliższych lat będziemy związani z konkretną firmą i jej warunkami. Aby uniknąć w przyszłości dodatkowych kosztów i stresu, warto poświęcić trochę czasu na przeanalizowanie różnych ofert.

W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy dana firma, czyli leasingodawca, zajmuje się finansowaniem przedmiotu, którego ma dotyczyć umowa. W przypadku leasingu na samochód wybór jest szeroki. Jeśli jednak szukamy finansowania dla sprzętu medycznego czy maszyn i urządzeń, nie w każdej firmie leasingowej znajdziemy odpowiedni produkt.

Uwaga na pierwszą ratę

Większość klientów zainteresowanych leasingiem zwraca przede wszystkim uwagę na koszt całkowity finansowania, koszt wykupu przedmiotu przy zakończeniu umowy oraz na wysokość comiesięcznych rat.

Warto wiedzieć, że równie ważna jest wysokość pierwszej wpłaty. Może ona wynosić od 0 do 45 procent i ma duży wpływ nie tylko na wysokość rat, ale i na formalności związane z uzyskaniem leasingu.

Łap okazje

Należy pamiętać, że banki regularnie oferują leasing na promocyjnych warunkach — na przykład Leasing 100%. Dlatego poszukiwanie najlepszej oferty należy zacząć w miejscu, gdzie można porównać wiele dostępnych ofert i ewentualnie uzyskać informacje o zbliżających się promocjach. Dobrym rozwiązaniem jest wizyta u doradcy w sieci pośrednictwa finansowego.

Im mniej formalności, tym lepiej

Dla każdego klienta ważny jest okres trwania umowy leasingowej. W zależności od rodzaju przedmiotu, jakiego zakupem jesteśmy zainteresowani, okres trwania umowy może wynosić od 24 do nawet 84 miesięcy. Kolejnym kryterium oceny atrakcyjności danego podmiotu finansującego są formalności wymagane przed podpisaniem umowy. To oczywiste — im mniej formalności, tym łatwiej i wygodniej dla klienta. Zanim jednak przystąpimy do finalizacji umowy, należy zapoznać się z treścią ogólnych warunków umowy leasingu oraz tabelą opłat i prowizji.

Produkty dodatkowe

O atrakcyjności oferty może zdecydować to, jakie produkty dodatkowe są wliczone w podstawowy koszt leasingu i co jest dla nas, jako leasingobiorcy, obowiązkowe, a co zaś opcjonalne. Koszt rejestracji pojazdu, powiadomienia o użytkowniku w przypadku wystawienia nam mandatu, możliwość zwrócenia się o pomoc w przypadku problemów — na przykład odebrania dowodu rejestracyjnego czy wystąpienia szkody — wszystkie te czynniki opisane w umowie i załącznikach do niej należy wnikliwie przeanalizować. Dzięki temu ocenimy ofertę kompleksowo, uwzględniając dodatkowe aspekty.

Cena ubezpieczenia

Bardzo ważnym czynnikiem jest ubezpieczenie przedmiotu leasingu i jego cena. Niektóre firmy dają nam szerokie możliwości co do wyboru firmy ubezpieczeniowej, inne zaś wskazują wybrane towarzystwa, z którymi współpracują. W przypadku leasingu obowiązkowe jest posiadanie ubezpieczenia OC, AC i NWW.

Podobne artykuły:

Coraz popularniejsze jest również ubezpieczenie GAP (oferowane dobrowolnie), które zabezpieczy nas przed skutkami utraty wartości użytkowanego sprzętu przez okres trwania leasingu. Dostępne są różne warianty tego ubezpieczenia i klient może indywidualnie dopasować zakres tego ubezpieczenia do swoich potrzeb.

Daj sobie czas

Każdy klient powinien zapoznać się z projektem umowy leasingu wraz z załącznikami zanim zdecyduje się ją podpisać. Najlepiej zrobić to na kilka dni przez finalizacją transakcji, by mieć czas na skonsultowanie się i wyjaśnienie wszelkich niejasności. Warto porozmawiać z kimś, kto ma wiedzę o ofertach różnych instytucji i doradzi nam, na co szczególnie zwrócić uwagę. Pomoże też wybrać wiarygodnego leasingodawcę, z którym współpraca będzie się dobrze układać. 

IDEA EXPERT S.A. Magdalena Balcerowicz