Dlaczego odchodzimy z pracy?

Dlaczego odchodzimy z pracy? www.fotolia.pl

Za granicą ludzie najczęściej odchodzą z pracy z powodu braku uznania, W Polsce – przez za małe zarobki – stwierdza Puls Biznesu.

Jak wynika z danych amerykańskiej organizacji Center for Management & Organization Effectiveness, pracownicy najczęściej odchodzą z pracy, bo czują się niedocenieni (zadeklarowało tak 43 proc. badanych) lub nie odpowiada im polityka wewnętrzna firmy (35%). Prawie u jedna trzecia wskazuje zaś poczucie braku decyzyjności, a także brak sympatii do bezpośredniego przełożonego. W Polsce jest inaczej. Jak pokazują dane Pracuj.pl, najczęściej powodem zmiany pracy są za małe zarobki (36% ankietowanych) i zła atmosfera w firmie (24%).

Zdrowa, naturalna rotacja

– Normą rynkową dla większości branż jest mediana odejść dobrowolnych wynosząca 5% – to jest zdrowa, naturalna rotacja. Niepojące jest, gdy podnosi się do ponad 10%. Taki wynik powinien skłonić do przyjrzenia się sytuacji w przedsiębiorstwie. Tymczasem szefowie firm rzadko zastanawiają się nad tym, czy rotacja nie jest zbyt wysoka, a co gorsza – zupełnie pomijają jej skutki, czyli koszty, jakie ponosi przedsiębiorstwo – uważa Robert Kujoth z PwC.

Źródło: Puls BiznesuPRESS-SERVICE Monitoring Mediów

Dalej

x

3 komentarze

Nie udało się dodać komentarza, spróbuj ponownie za chwilę

Komentarz powinien być dłuższy niż 5 znaków

Prosze wprowadzić prawidłowy adres e-mail

Nick powinien być dłuższy niż 4 znaki

 • Tomasz Nowak Tomasz Nowak

  Polskie realia które można zauważyć na rynku pracy są przerażające. Spotkałem się już z takim przypadkiem, że do sprzątania zatrudnia się kobiety z wyższym wykształceniem. W prywatnych firmach można spotkać się z nadużywaniem praw pracodawcy. Pracownik jest niedoceniany i słabo opłacany, wmawia się mu, że na twoje miejsce jest tylu chętnych. Nikt Cie tu nie trzyma. Pracownik nie ma wystarczającej motywacji do pracy, ciągłe cięcia kosztów wydłużający się czas pracy zmuszają pracownika do szukania lepszych warunków. Dobrym wyjściem z takiej sytuacji jest najczęściej wyjazd za granice. My Polacy za granicą jesteśmy postrzegani jako ludzie pracowici, dokładni, sumienni. Najczęściej taki wyjazd przynosi tylko same korzyści, jednak wiadome, że chciało by się ażeby w Polsce też można było sobie pozwolić na takie życie, ale niestety nie na takich warunkach jak to za zachodnią granicą. Tylko nieliczne firmy kładą nacisk na dobre wykształcenie i rozwój swojego pracownika, a przecież człowiek jest najlepszą inwestycją. Jednak w Polsce chyba jeszcze nikt o tym nie wie. Pracodawcy chcą osiągnąć maksimum zysku przy minimum wydatków ale tak się nie da.

  2014-06-23 12:24:11

  Oceniono 0 razy

  x

  Odpisz na ten komentarz

 • Magdalena Maciechowska Magdalena Maciechowska

  Badania ankietowe wskazują, że powodem odejścia z pracy przez Polaków jest najczęściej zbyt niska płaca. Sądzę, że kwestia problemowa polega tu na tym, iż nasi pracodawcy nie mają odpowiedniego podejścia do pracowników, nie doceniają ich. Mając dobrego, cenionego fachowca mało który Polski pracodawca robi cokolwiek by go zatrzymać i nie stracić. Nie docenia jego kwalifikacji, zasług ani za pomocą odpowiednich zarobków ani też przez stworzenie dogodnej atmosfery w firmie. Pracownicy zwalniają się bo czują się nie zadowoleni. Bardzo często wyjeżdżają za granicę gdzie postrzegani i oceniani są jako dobrzy pracownicy, rzetelni, znający się na swojej pracy i co dla nich równie ważne otrzymują wyższe wynagrodzenia. Czas by pracodawcy polscy zdali sobie sprawę z tego, że tracąc kolejnego doświadczonego pracownika ich firma prosperować będzie co raz gorzej a zbyt duża ilość dobrowolnych odejść stworzy dla firmy dodatkowe i wysokie koszty aby mogła się utrzymać na rynku.

  2014-05-26 17:54:43

  Oceniono 0 razy

  x

  Odpisz na ten komentarz

 • Tomasz Wójcik Tomasz Wójcik

  Ludzie na zachodzie nie mają o niczym pojęcia to odchodzą bo nie mogą sobie poradzić z zadaniami a u nas sprawa jest oczywista pracodawca okrada pracowników i nie chce z nimi rozmawiać więc odchodzą i jadą za granicę bo potrafią pracować i znają się na rzeczy a zarobki są wielokrotnie wyższe niż u nas czyli sprawa jest oczywista a poza tym jeżeli odejdzie stary pracownik a na jego miejsce pracodawca zatrudni nowego to znowu zarabia na nim bo zapłaci mu minimum a starszemu pracownikowi płacił już więcej więc temat jest prosty jak metr sznurka w kieszeni. Tak od siebie mogę jeszcze dołożyć że w Polsce pracownik praktycznie nie ma żadnej ochrony dlatego pracownik żyje z dnia na dzień i tylko patrzy żeby jakoś to było więc woli jechać za granicę i bez ochrony zarobić tyle żeby opłaciło mu się pracować. Pozdrawiam...

  2014-02-01 16:24:48

  Oceniono 0 razy

  x

  Odpisz na ten komentarz