Do parkingu jak po sznurku, czyli system wspierający zarządzanie przestrzenią parkingową

Do parkingu jak po sznurku, czyli system wspierający zarządzanie przestrzenią parkingową Parking

Problem ze znalezieniem wolnego miejsca parkingowego to „choroba”, która w coraz większym stopniu dotyka dużych miast. Wszystko tez wskazuje na to, że w kolejnych latach problem będzie narastać. Czy można go jakoś rozwiązać?

Wygląda na to, że tak. I wbrew pozorom nie chodzi tutaj o dobudowanie kolejnych miejsc postojowych, a o efektywniejsze zarządzanie tymi, które istnieją już teraz.

Poranny paraliż, popołudniowe zamieszanie

„Zabawa” w poszukiwanie miejsc parkingowych jest problematyczna na wiele sposobów. Dzieje się tak rano, gdy kierowcy usiłują znaleźć wolne miejsce rano, udając się do miejsca pracy. Stracony czas przekłada się na spóźnienia, co w oczywisty sposób jest niewskazane. Alternatywa w postaci wcześniejszego wyjazdu również nie jest rozwiązaniem, gdyż często łączy się z wcześniejszym wstawaniem, a więc i zmęczeniem w ciągu dnia. Popołudniu nie jest lepiej – wracając do mieszkania, nieraz trzeba dokonać objazdu dookoła osiedla, aby wyszukać wolne miejsce.

Wszystko to przekłada się nie tylko na stracony czas i nerwy, a czasem i na chwilowe zakorkowanie niektórych ulic. To także koszta związane z niepotrzebnym nabijaniem kilometrów. A większe zużycie paliwa uderza nie tylko w portfel, ale i w stan powietrza – dodatkowa emisja to więcej zanieczyszczonego powietrza.

Rozwiązanie? Lepsze zarządzanie miejscami parkingowymi

Rozbudowa miejsc postojowych i tworzenie nowych parkingów jak już wspomnieliśmy nie byłaby wystarczającym rozwiązaniem. Często powstają kosztem terenów zielonych, a tymczasem większym problemem często jest nie tyle liczba miejsc, co odnalezienie wolnego.

Odpowiedzią na ten problem może być inteligentny system parkingowy, do którego można łączyć się zdalnie poprzez specjalną aplikację i w błyskawiczny sposób listujący wolne lokalizacje we wskazanej okolicy. Systemy takie już istnieją, a jeden z najbardziej rozbudowanych dostarcza Comarch.

Aplikacja Comarch Smart Parking jest o tyle warta uwagi, że jej funkcjonalność może być przydatna nie tylko dla właścicieli parkingów, lecz również dla władz samorządowych – o mieszkańcach i bywalcach konkretnej okolicy nie wspominając.

Jak to działa?

Wiele firm korzysta z systemów, które pozwalają określać liczbę wolnych miejsc i wyświetlać je na tablicach informacyjnych. Aplikacja do parkowania Comarch Smart Parking jest na ich tle o tyle wygodna, że pozwala nie tylko na śledzenie wielu parkingów jednocześnie, ale też na zdalny podgląd uzyskanych danych na smartfonach. Oczywiście zarówno tych bazujących na Androidzie, jak na telefonach pracujących pod kontrolą systemu iOS.

Na samej prezentacji liczby miejsc nie koniec. Comarchowa aplikacja do parkowania może pokierować kierowcę bezpośrednio do wolnego miejsca, dzięki czemu jeszcze bardziej oszczędza czas.

Precyzja działania

Trzeba zaznaczyć, iż system parkingowy Comarch Smart Parking pozwala na bardzo precyzyjne działanie, bazujące na kilku różnych źródłach danych, takich jak czujniki parkingowe i… analityka wideo. To ostatnie jest bardzo ciekawe, a w praktyce wiąże się z możliwością współpracy systemu parkingowego z już istniejącym monitoringiem, czy z systemami telewizji przemysłowej. Efekt to sięgająca 98 procent skuteczność wykrywania, czy dane miejsce zostało zajęte.

W tym miejscu należy podkreślić, iż analityka wideo to coś więcej, niż łatwość w nadzorowaniu miejsc parkingowych. Funkcjonalność ta została rozbudowana na tyle mocno, że administratorom aplikacji pozwala także określać, czy miejsca zostały zajęte w sposób prawidłowy – a to pozwala w razie czego odpowiednio reagować.

Inaczej mówiąc, po podłączeniu omawianego systemu, uzyskujemy coś, co z czystym sumieniem można określić jako inteligentny parking.

Nie tylko dla kierowców

Oczywiście wyposażona w interaktywną mapę aplikacja do parkowania jest wygodna dla kierowców. Ale nie tylko. Ogromne korzyści uzyskują także zarządcy parkingów, którzy nie tylko mogą przyciągać kierowców w czasie, gdy mają wolne miejsca, lecz również dokładnie analizować sposób, w jaki ich parkingi są wykorzystywane.

Informacje te można wykorzystać na wiele sposobów, kształtując dzięki nim politykę prowadzenia parkingu, w tym przede wszystkim politykę cenową. Właśnie te dane pozwolą na określenie, kiedy można cenę podwyższyć, a kiedy wskazane byłoby jej obniżenie.

System nie tylko do zastosowań komercyjnych

O ile komercyjne zastosowania, jakie niesie ze sobą system parkingowy Comarchu, są dość oczywiste, warto wspomnieć również o tym, że przydatny może być także w innych przypadkach. Co przez to rozumieć? Chociażby to, w jaki sposób miejscami parkingowymi zarządzają włodarze dużych miast.

Jeżeli istnieją wątpliwości co do budowania nowych miejsc parkingowych lub wprowadzania opłat (w ciągu całej doby lub tylko w określonych godzinach), można je rozwiązać właśnie poprzez staranne monitorowanie ich obłożenia. I właśnie wtedy niezastąpiony okazuje się system parkingowy i możliwość łatwego generowania statystyk oraz eksportowania ich do arkusza kalkulacyjnego. Tak się dzieje w Krakowie, w którym system Comarch Smart Parking ma zbierać dane, dzięki którym oceni się, na ile trafne będzie wprowadzenie Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania. Inaczej mówiąc, na zebranych informacjach zyskać może cała lokalna społeczność.

Ale inteligentny parking to korzyść także dla innych podmiotów, takich jak chociażby lotniska, parki technologiczne, obiekty sportowe, przychodnie, czy uczelnie. Wszystkie one mogą znacznie ułatwić życie osobom, które z nich korzystają – właśnie poprzez postawienie na inteligentny parking i podłączenie go do aplikacji ułatwiającej parkowanie.