Domena .cloud dostępna – rozpocznie się wyścig?

Domena .cloud dostępna – rozpocznie się wyścig? materiały PR

Od 16 lutego br. dostępna jest nowa domena internetowa najwyższego poziomu – .cloud. Może być ona idealnym rozszerzeniem adresu stron firm działających w branży chmurowej. W Polsce domeny .cloud oferuje m.in. firma OVH i Forpsi.

Od kilku lat obserwujemy ciągły wzrost na rynku usług chmurowych – jak wyliczyli analitycy firmy PMR, w 2016 roku wartość rynku w Polsce będzie trzy razy większa niż obecnie i wyniesie prawie pół miliarda złotych. To nie dużo w skali globalnej – zważywszy, że według szacunków IDC, całkowite wydatki na infrastrukturę chmurową osiągnęły pod koniec 2015 roku aż 32,6 mld dolarów. Tym bardziej wydaje się, że potencjał biznesowy tej domeny jest ogromny.

Chmura wizją przyszłości

– Przewidujemy, że domena .cloud może być jedną z bardziej interesujących wśród nowych końcówek, oczywiście przede wszystkim dla firm działających w branży usług chmurowych lub oferujących produkty w chmurze – adres z końcówką cloud może świetnie sprawdzić się zarówno jako główny adres WWW firmy, jak i jako adres konkretnej, chmurowej usługi. Ten segment rynku IT rozwija się niezwykle szybko, możemy się więc spodziewać, że zainteresowanie akurat tą domeną będzie bardzo duże. Jak najbardziej będzie to dotyczyło również polskiego rynku, bowiem termin „cloud computing” jest u nas równie popularny jak jego spolszczona wersja i naturalnym jest, że firmy z chmurową ofertą zechcą skorzystać z tej domeny. Rejestracja domen właśnie startuje, więc to teraz szansa na zarejestrowanie najbardziej atrakcyjnych nazw będzie największa – warto się więc pospieszyć – zauważa Anna Wieluńska, Customer Advocate Manager w OVH Polska.

Dla kogo .cloud?

Domena .cloud jest doskonałym sposobem na umocnienie marki w branży IT dla wszystkich firm, które swoją ofertę koncentrują właśnie na usługach chmurowych. Zainteresowane potencjałem biznesowym rozszerzenia powinny być przede wszystkim firmy wywodzące się z chmury czy twórcy oprogramowania oferowanego w modelu SaaS (Software as a Service). Nowe rozszerzenie jest też gratką dla inwestorów domenowych, którzy wchodząc w posiadanie tzw. „trafionych” domen z rozszerzeniem cloud będą mogli liczyć na odprzedaż lub licytację za duże pieniądze.

OVH Kamil Włodarczyk