Doradztwo finansowe - dlaczego warto?

Doradztwo finansowe - dlaczego warto? NF.pl

Jeśli kiedykolwiek miałeś styczność z finansowymi produktami bankowymi, to na pewno zdajesz sobie sprawę, jak ciężko w obecnych czasach dokonać odpowiedniego wyboru.

Jak bowiem rozpoznać najkorzystniejszą ofertę, zwłaszcza kiedy podejmuje się ogromne zobowiązanie finansowe? Aby poznać wszystkie niuanse oferty kredytu gotówkowego bądź hipotecznego czy propozycji konta osobistego lub firmowego, należałoby przeczytać wszystkie dokumenty dotyczące danej oferty (a szczególnie te ich części, które zostały zapisane drobnym drukiem!), a następnie... przeczytać dokumentację innych ofert banków lub instytucji finansowych, celem wybrania tej najbardziej dopasowanej do twoich potrzeb.

Takie działania, w dłuższej perspektywie są opłacalne, bowiem pomagają uniknąć kłopotów finansowych. Jak jednak znaleźć czas na maraton z bankowymi ofertami? Co w sytuacji, gdy nie do końca rozumiemy wszystkie szczegóły danej umowy? W takim przypadku z pomocą przychodzi nam... doradca finansowy!

Doradztwo finansowe – na czym polega?

Doradztwo finansowe powinno rozpocząć się od szczegółowej i rzetelnej analizy sytuacji wyjściowej klienta: jego potrzeb, oczekiwań i możliwości finansowych. Analiza będzie wyglądał inaczej w przypadku klienta, który chce zaciągnąć kredyt gotówkowy czy hipoteczny, oraz inaczej w przypadku osoby, której głównym celem są inwestycje. Doradca pomoże również osobom prowadzącym firmy w dobraniu najbardziej optymalnego rodzaju konta. Porównywanie ofert bankowych i finansowych to właśnie zadanie doradcy finansowego. Prócz porównania, wytłumaczy on klientowi wszystkie niuanse branych pod uwagę propozycji, dzięki czemu taka osoba uniknie kłopotów finansowych spowodowanych niezrozumieniem zapisów umowy czy ich przeoczeniem/ niedoczytaniem. Najprościej rzecz ujmując, doradca finansowy dba o majątek i bezpieczeństwo finansowe swojego klienta, pomaga mu dywersyfikować zyski i wybierać najlepsze, względem jego oczekiwań, produkty finansowe.

Doradca finansowy – dla kogo i w jakich sytuacjach się sprawdzi?

O pomoc do doradcy finansowego warto zwrócić się w sytuacji, w której jesteśmy osobą fizyczną i chcemy zaciągnąć duże zobowiązanie finansowe - przykładowo kredyt hipoteczny. W takim wypadku doradca pomoże nam wybrać ofertę, której raty i czas kredytowania są najbardziej korzystne, abyśmy kupili swoje wymarzone mieszkanie czy zbudowali dom w jak najkrótszym czasie i bez zabójczych dla naszych domowych finansów zobowiązań. Ponadto doradca wskaże nam najbardziej optymalne rodzaje kont: dla osób fizycznych konta osobiste i oszczędnościowe, a dla przedsiębiorców - konta dla firm, które nie pochłoną dużej części naszego budżetu, a mogą w pakiecie zapewnić nam dodatkowe profity - na przykład obsługę księgową rachunku w cenie jego prowadzenia. Prócz tego doradca finansowy może nam pomóc w pomnożeniu naszych comiesięcznych przychodów, poprzez wsparcie w różnego rodzaju inwestycjach. Doradca pomoże nam ocenić ryzyko takiego posunięcia i szansę na zysk, a także wskaże najbardziej odpowiednie w naszym wypadku modele inwestowania.

Publikację przygotował Niezależny Doradca Kredytowy Tomasz Wostal - kredyty to nasza specjalność.