Ekspres do kawy w firmie średniej wielkości – jak wybrać ofertę?

Ekspres do kawy w firmie średniej wielkości – jak wybrać ofertę? Eden

Aż 55 proc. pracowników przedsiębiorstw regularnie pije kawę w czasie pracy. Pobudzające właściwości napoju doceniają nie tylko osoby zatrudnione, ale także zarządzające firmą.

Zapewnienie pracownikom dostępu do kawy jest więc uważane za obowiązek przedsiębiorcy niezależnie od wielkości prowadzonego biznesu. Właśnie dlatego podpowiadamy, jak wybrać ofertę dzierżawy lub leasingu ekspresu do kawy dla średnich firm.

Ekspres do kawy to jedno z kluczowych urządzeń w biurze. To właśnie w jego otoczeniu zaczyna się dzień, nawiązują się rozmowy, a pracownicy integrują się ze sobą. Spotkania przy kawie są potrzebne, by odetchnąć i nabrać energii do dalszych działań, stają się ważnym punktem życia firmy. Potrzeba dostępu do kawy jest oczywista, ale czy rzeczywiście firma, którą reprezentujesz, musi kupować ekspres do kawy?

Sprawdź także: Kawa w firmie – infografika.

Ekspres do kawy dla firmy – czy zakup sprzętu to dobry pomysł?

Zakup ekspresu do kawy dla firmy to duży wydatek na start. Zwłaszcza dla małego i średniego przedsiębiorstwa może to być duże obciążenie budżetowe. Jeśli jednak wybierzesz ekspres do kawy do 3500 zł, jego wartość netto możesz wliczyć w koszty uzyskania przychodu, co niewątpliwie stanowi zaletę. W przypadku gdy zdecydujesz się na urządzenie za wyższą kwotę, powinieneś ująć je w ewidencję środków trwałych, a w koszty uzyskania przychodu wliczyć opłaty amortyzacyjne.

Największą wadą zakupu ekspresu do kawy do firmy jest konieczność serwisowania urządzenia i monitorowania jego stanu technicznego. To nie tylko kosztowne, lecz także angażujące zajęcie. Wybierając inne rozwiązanie, nie musisz martwić się o ewentualne naprawy, a zaoszczędzony czas możesz przeznaczyć na inne działania związane z rozwojem firmy.

Dzierżawa lub leasing ekspresu do kawy – dlaczego warto?

Zamiast zakupu ekspresu do kawy można zdecydować się na inne, korzystne dla firm rozwiązanie. Zarządzający przedsiębiorstwem ma do wyboru: dzierżawę ekspresu do kawy i leasing ekspresu do kawy. Obie propozycje mają kilka kluczowych zalet:

  • oszczędność na start

Przedsiębiorca nie musi nadwyrężać budżetu od razu – przekazuje firmie dzierżawiącej tylko część tej kwoty. Jest to szczególnie ważne dla małych i średnich firm, które nie chcą inwestować na początku działalności w ekspresy do kawy.

  • obniżenie kosztów

Umowa leasingowa i dzierżawa zapewniają comiesięczne otrzymywanie faktury VAT. Jej koszt netto można zaliczyć jako koszt uzyskania przychodu, co obniża kwotę opodatkowania. W przypadku zakupu ekspresu kawowego z góry podatki obniża tylko kwota opłat amortyzacyjnych, bez samej ceny sprzętu. To oszczędne rozwiązanie zarówno dla średnich, jak i dużych przedsiębiorstw. Więcej informacji o rozliczaniu zakupu kawy i ekspresu przeczytasz tutaj.

  • mobilność i brak ograniczeń

Przy dzierżawie urządzenia nie musisz martwić się, jeśli nagle okaże się, że potrzebujesz zmienić ekspres kawowy na większy lub mniejszy. Niezakupiony na własność ekspres do kawy nie będzie do Ciebie przywiązany, a Ty możesz cieszyć się większą mobilnością.

W ofercie leasingowej po zakończeniu umowy możesz dodatkowo wykupić ekspres do kawy za niską kwotę lub nawet 0 zł. Taka wolność wyboru może okazać się strzałem w dziesiątkę w przypadku małych i średnich firm, które nie wiedzą jeszcze, jak potoczy się ich rozwój.

  • opieka serwisowa

W przypadku dzierżawy ekspresu do kawy można liczyć na bezpłatne naprawy ekspresu kawowego. Wybierając dzierżawę ekspresu, nie musisz się martwić o opiekę serwisową – nie potrzebujesz tracić czasu na szukanie fachowca oraz rozliczanie jego usług. W dzierżawie ekspresu wszystko masz w pakiecie. Podobnie utylizacja starego sprzętu i związane z nią koszty są po stronie wynajmującego.

  • brak konieczności zamawiania dostaw

Dzierżawa ekspresu do kawy czy umowa leasingowa dają ogromną swobodę działania. Wypożyczenie ekspresu kawowego jest powiązane z dostawami kawy – ziarnistej lub kapsułek kawowych, które są wliczone w cenę. Nie musisz już zaprzątać sobie tym głowy, a dostawa świeżych ziaren będzie zawsze na czas.

Biorąc pod uwagę powyższe uwagi, warto podkreślić, że wybór zakupu, dzierżawy czy leasingowania ekspresu do kawy w średnich firmach zależy od nastawienia prowadzących działalność. Jeśli cenisz sobie wygodne rozwiązania i chcesz odliczać koszty rat od podatku, zdecydujesz się prawdopodobnie na leasing lub dzierżawę. Warto pamiętać, że w przypadku leasingu po zakończeniu umowy możesz wykupić sprzęt. Jeśli zależy Ci na stałej zmianie i wypróbowaniu nowych modeli – polecamy dzierżawę ekspresu do kawy.