Elixir też ma świąteczną przerwę od pracy. Pomyśl wcześniej o rachunkach

Elixir też ma świąteczną przerwę od pracy. Pomyśl wcześniej o rachunkach materiały prasowe

Ostatnie dni roku to czas, w którym zwykle jesteśmy pochłonięci przygotowaniami do świąt, a następnie do sylwestra. W przedświątecznej gorączce łatwo zapomnieć, że w okresie tym nieco inaczej niż zazwyczaj rozliczane są przelewy bankowe.

Dlatego, jeśli mamy do zrealizowania ważne płatności, warto je zaplanować wcześniej.

Obsługiwany przez KIR elektroniczny system rozliczeń międzybankowych Elixir, za pomocą którego realizowana jest większość przelewów w Polsce, umożliwia bankom wymianę transakcji zleconych przez klientów. Trzy sesje rozliczeniowe systemu Elixir odbywają się w dni robocze o godz. 9:30, 13:30 i 16:00. Konkretny moment pojawienia się pieniędzy na koncie odbiorcy przelewu zależy od wewnętrznych regulacji banku, opisanych w regulaminie usług.

Sesje rozliczeniowe w święta

Trzeba jednak pamiętać, że w dni ustawowo wolne od pracy, a takich mamy przed sobą kilka, system Elixir także ma przerwę w funkcjonowaniu. Dodatkowo, zarówno w Wigilię, jak i ostatnim dniu roku, harmonogram sesji rozliczeniowych jest nieco inny niż w standardowym dniu roboczym i przewiduje dwie sesje rozliczeniowe.

Podobne artykuły:

– 24 grudnia, na wniosek banków, nie odbywa się trzecia sesja rozliczeniowa. Ponieważ system Elixir nie przetwarza transakcji w święta i weekendy, należy liczyć się z tym, że przelew wysłany w Wigilię po południu lub wieczorem, trafi do odbiorcy w poniedziałek, 28 grudnia – wyjaśnia Tomasz Jończyk, dyrektor Linii biznesowej rozliczenia sesyjne w KIR. – Identyczna sytuacja będzie miała miejsce tuż przed Nowym Rokiem. W czwartek, 31 grudnia odbędą się dwie sesje rozliczeniowe systemu Elixir. Dlatego w sylwestra przelewy przekazane przez banki do rozliczenia w KIR po godz.13:30, znajdą się na kontach odbiorców w poniedziałek, 4 stycznia – dodaje Jończyk.

Zapłać rachunki wcześniej lub przelewem natychmiastowym

Jeśli zatem planujemy w tym okresie np. przelać pieniądze naszym bliskim, zapłacić rachunki lub uregulować inne terminowe należności, powinniśmy pomyśleć o tym z wyprzedzeniem. Gdyby jednak okazało się, że nie zdążymy na czas z istotną płatnością, warto skorzystać z przelewów natychmiastowych w obsługiwanym przez KIR systemie Express Elixir. System umożliwia przelewanie pieniędzy pomiędzy kontami prowadzonymi w różnych bankach w czasie liczonym w sekundach. Express Elixir działa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i 365 dni w roku, również w weekendy i święta.

Listę banków udostępniających przelewy natychmiastowe w systemie Express Elixir i określany przez nie harmonogram dostępności usługi można znaleźć na stronie: http://www.expresselixir.pl/tabela-dostepnosci.

Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A.