E-sklep gotowy do sprzedaży od zaraz

E-sklep gotowy do sprzedaży od zaraz kritiya - Fotolia

Wybór oprogramowania sklepu internetowego, który będzie spełniał wymagania określone przez model biznesowy jest najważniejszą decyzją przy uruchamianiu e-sklepu. Jednak to tylko jedna z pozycji na naszej check-liście pod tytułem: biznes internetowy.

Dla osób, które marzą o szybkim uruchomieniu sprzedaży online i nie mają zbyt dużego doświadczenia w tej materii, najlepszym rozwiązaniem jest więc kompleksowy pakiet, na który składają się wszystkie elementy istotne w e-commerce: od domeny i oprogramowania, przez praktyczne aplikacje, profesjonalny regulamin sklepu wreszcie po niezwykle przydatny support. 

Oprogramowanie dopasowane potrzeb

Na rynku znajdziemy szereg rozwiązań, które różnią się ceną, oferowaną funkcjonalnością, narzędziami marketingowymi oraz poziomem wymaganej wiedzy. Rozpiętość cenowa waha się od tzw. darmowego oprogramowania open source do rozwiązań indywidualnych wdrażanych przez największe firmy na rynku, warte kilkadziesiąt lub kilkaset tysięcy złotych.

Wybór oprogramowania powinien być zdeterminowany przede wszystkim przez zapotrzebowanie oraz skalę, na jaką chcemy otworzyć biznes i chociaż rynek oferuje wiele możliwości, zwłaszcza dla początkujących decyzja nie należy do łatwych. Np. w przypadku darmowego oprogramowania już na samym początku pojawiają się dodatkowe i nieuniknione koszty w postaci hostingu, czyli dzierżawy zasobów serwerowych i domeny, czyli nazwy sklepu. Dodatkowo, tego typu oprogramowanie jest ubogie jeśli chodzi o dodatki i narzędzia, chociażby takie jak grafika lub konieczne w sklepie online integracje z dostawcami usług umożliwiających realizację zamówienia. Niezwykle istotne są także w tym przypadku umiejętności właściciela, ponieważ samodzielny rozwój takiego sklepu wymaga specjalistycznej wiedzy z zakresu programowania. Jej brak skutkować będzie potrzebą zlecenia prac związanych z wdrożeniem tej czy innej funkcji na zewnątrz, to samo tyczy się szaty graficznej, na której zdecydowanie nie powinno się oszczędzać.

Wszystkie narzędzia w zasięgu ręki

Dla osób, które chcą szybko uruchomić w pełni funkcjonalny sklep, ominąć wieloetapowy nieraz proces kompletowania sklepu i przejść do sprzedaży, najlepszym rozwiązaniem są narzędzia kompleksowe i gotowe: oferujące funkcjonalności, które można wybrać i włączyć za pomocą kilku kliknięć. Trzeba bowiem pamiętać, że samo oprogramowanie sklepu to jeszcze nawet nie połowa sukcesu. E-biznes nie ma racji bytu także bez szeregu usług, dzięki którym możliwe będzie realizowanie zamówień, takich jak różnorodne systemy płatności i firmy kurierskie oraz cała gama narzędzi marketingowych, mających na celu promocję sklepu: integracja z porównywarkami cen, serwisami aukcyjnymi, systemami zbierania opinii. Na rynku istnieje oraz powstaje obecnie mnóstwo narzędzi marketingowych oraz około e-commercowych, które usprawniają sprzedaż. Korzystają z nich chętnie najlepsze sklepy, które wiedzą jak ważne jest podążanie za trendami.

Grafika i RWD

Wielu początkujących e-sprzedawców zapomina o znaczeniu, jakie w sklepie spełnia szata graficzna, która powinna być nie tylko estetyczna i miła dla oka, ale także dostosowana do określonej branży oraz spełniać wszystkie najważniejsze zasady usability, dzięki czemu sklep jest intuicyjny, a każdy jego element służy maksymalizacji sprzedaży. Dlaczego nie warto bagatelizować tego elementu? To tak, jakby urządzić sklep stacjonarny, któremu zafundujemy brzydką lub nieprzykuwającą oka witrynę. Nawet więcej, ponieważ w tradycyjnym sklepie zawsze może obronić nas zdolny sprzedawca – natomiast konsument w sieci podejmuje decyzje tylko i wyłącznie na podstawie wrażeń wizualnych.

Podobne artykuły:

Jedną z ważnych rzeczy, która zyskuje na znaczeniu w oczach e-sprzedawców, ale jest wciąż przez wielu z nich niedoceniana jest wyposażenie e-sklepu w wersję na urządzenia mobilne, czyli RWD. Warto o tym pomyśleć z co najmniej dwóch, bardzo istotnych powodów: najnowsze algorytmy Googla faworyzują strony mobile friendly, ponadto urządzenia mobilne stanowią bardzo ważny i prężnie rozwijający się kanał sprzedaży.

Regulamin, GIODO, polityka cookies

Uruchomienie biznesu w sieci łączy się także z szeregiem obowiązków wynikających m.in. zwłaszcza z nowej z ustawy o prawach konsumenta oraz ustawy o ochronie danych osobowych. Sklep wyposażyć należy więc w profesjonalny i zgodny z obowiązującym prawem regulamin oraz wypełnić wszystkie obowiązki informacyjne w sklepie, które na e-sprzedawcę narzuca nowa ustawa. Kolejnym, bardzo ważnym obowiązkiem jest rejestracja bazy klientów w GIODO, czyli u Generalnego Inspektora Danych Osobowych.

Jak sprawnie zatowarować sklep?

W dzisiejszych czasach kluczowe znaczenie odgrywają i odgrywać będą wszelkiego rodzaju narzędzia i rozwiązania techniczne, które mają na celu uproszczenie pracy oraz podniesienie efektywności sprzedaży. Z punktu widzenia naszych klientów, a co za tym idzie właściciela sklepu bardzo istotne jest zapewnienie w sklepie bogatej i zawsze aktualnej oferty. Integracja sklepu z hurtownią internetową lub bazą produktową to swego rodzaju must have dla każdego nowoczesnego sklepu: umożliwia automatyczne zaciągnięcie zdjęć i opisów oraz aktualizację stanów magazynowych i cen. Trzeba pamiętać przy tym, że nie każdy sklep można w łatwy i wygodny sposób zintegrować z każdą hurtownią: wymaga to czasem dodatkowych prac wdrożeniowych lub często jest wręcz niemożliwe. 

Wszystko w jednym pakiecie

Na w pełni funkcjonalny, przygotowany do sprzedaży sklep internetowy, składa się więc wiele elementów, które mało doświadczonego w e-commerce sprzedawcę mogą przyprawić o ból głowy. Zwłaszcza, gdy sklep internetowy, przynajmniej w początkowej fazie jest sposobem na dodatkowy zarobek, a nie głównym zajęciem – jak wskazuje bowiem doświadczenie, wiele ze e-sklepów zamyka się po pierwszym roku istnienia, jednak niektóre z nich rozwijają się i osiągają prawdziwy sukces.

ETK Sp. j. - RedCart.pl Katarzyna Brdak