Europa chce wycofać jednorazowe torby i niebezpieczny plastik

Europa chce wycofać jednorazowe torby i niebezpieczny plastik sxc.hu

Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której stwierdził, że niebezpieczne plastiki (do których zaliczono jednorazowe torby) powinny być do 2020 roku zakazane.

Działanie to ma być elementem unijnej strategii redukcji odpadów z tworzyw sztucznych.

Nie dla plastikowych toreb

PE zobowiązał również Komisję Europejską do wprowadzenia wymogu recyklingu 80% plastikowych śmieci a także wskazał na słabe egzekwowanie unijnego prawa dotyczącego odpadów, a także na brak konkretnych przepisów UE dotyczących odpadów z tworzyw sztucznych – czytamy w Gazecie Wyborczej.

Obecnie ok. 25% odpadów z tworzyw sztucznych podlega recyklingowi.

Zmiana prawa dotyczącego odpadów może przynieść oszczędności w wysokości 72 mld euro rocznie i wygenerować ponad 400 tys. miejsc pracy do 2020 r.

Bakterie wykorzystują plastikowe torby

Dotąd naukowcy, którzy badali występowanie śmieci w oceanie, skupiali się na tym, w jaki sposób plastikowa torba na dnie morza zagraża zwierzętom morskim. Nie zważali na to, że na tej właśnie torbie utworzył się bogaty ekosystem. Nowe badania przeprowadzone przez amerykańskie organizacje nonprofit: Woods Hole Oceanographic Institution, Marine Biological Laboratory (MBL) i Marine Environmental Research Institute (MERI) oraz międzynarodową organizację zrzeszającą studentów Sea Education Association (SEA) dowodzą, że plastik w oceanie funkcjonuje coraz częściej jako sztuczna rafa drobnoustrojowa.


Plastikowa torba sxc.hu

Na pobranych z wody próbkach znaleziono 1000 różnych rodzajów mikrobów. Były wśród nich rośliny, glony, bakterie samożywne, drapieżniki i przecinkowce cholery – pewien rodzaj bakterii chorobotwórczej. Okazało się również, że plastik służy jako nowoczesny środek transportu w morskim środowisku – informuje serwis losyziemi.pl

red