Faktoring teraz także dla małych firm

Faktoring teraz także dla małych firm fot. Tax Credits/Flickr

Polski rynek faktoringu rozwija się w szybkim tempie – co roku rosną obroty faktorów i liczba firm korzystających z finansowania faktur. Zmienia się też dostępność tego rodzaju finansowania dla małych firm.

Wynika to przede wszystkim z dwóch powodów. Po pierwsze, na rynku coraz aktywniejsi są nowi gracze, którzy nie próbują konkurować z faktorami bankowymi o dużych klientów, a skupiają się na pozyskiwaniu firm działających na mniejszą skalę, nawet mikroprzedsiębiorstw.

Po drugie, także część faktorów do tej pory kojarzonych z większymi transakcjami chętniej niż dotychczas podejmuje rozmowy z potencjalnymi klientami zainteresowanymi finansowaniem nie idącym w miliony czy setki tysięcy złotych.

Kluczowe kryteria

Jakie kryteria musi spełniać małe przedsiębiorstwo, aby uzyskać finansowanie w formie faktoringu? Kluczowa jest jakość należności, czyli na przykład to, jakie stosowane są terminy płatności oraz jak wyglądają opóźnienia ze strony odbiorców. Oprócz tego faktor przyjrzy się stosowanej dokumentacji, umowom z odbiorcami, poziomowi zwrotów i reklamacji. Jeśli należności ani odbiorcy nie budzą zastrzeżeń, kwestia kondycji finansowej klienta czy też branży, w której działa, staje się drugorzędna.

Nie tylko dla najlepszych

Rozwiązania oferowane obecnie na polskim rynku faktoringowym są na tyle zróżnicowane, że nawet firmy o słabszych wynikach finansowych mogą uzyskać finansowanie. Dotyczy to nie tylko sytuacji, kiedy dane przedsiębiorstwo wykazuje stratę, ale także gdy ma zaległości wobec ZUS czy nawet fiskusa. Warto pamiętać, że mniejsze podmioty mają często utrudniony dostęp do finansowania w postaci kredytu z racji braku majątku czy też krótkiego stażu rynkowego. Sięgnięcie po faktoring może być dużo prostsze, gdyż w tym przypadku podstawowym zabezpieczeniem transakcji są należności, które zostają scedowane na faktora.

Co można zyskać?

Na co może liczyć mała firma starająca się o faktoring? Dostępność rodzajów faktoringu jest podobna do tej, jaka oferowana jest większym klientom, przy czym mowa tu przede wszystkim o faktoringu pełnym oraz z regresem. Trudniejsze do uzyskania są w tym przypadku takie formy jak faktoring odwrotny, czyli finansowanie dostaw; faktorzy wyspecjalizowani w mniejszych transakcjach zdecydowanie pewniej czują się też w obsłudze transakcji na rynku krajowym. Faktoring eksportowy nie jest wśród nich popularny, chociaż to powoli się zmienia.

Finansowanie pojedynczych faktur

W grę wchodzi natomiast finansowanie faktur pojedynczych – zdarza się, że niewielka czy młoda firma może pozyskać duże zlecenie, znacząco przekraczające jej standardowe realizacje, a problemem jest jedynie odroczony termin płatności, którego oczekuje zleceniodawca. Otrzymanie środków z takiej faktury w ciągu 24 godzin od jej wystawienia jest w takiej sytuacji trudne do przecenienia. Ta forma finansowania jest szczególnie często wykorzystywana przez firmy budowlane, ale też branżę marketingową czy IT.

Hilton-Baird Financial Solutions Sp. z o.o. Paweł Starczak