Firma zarządzana przez komputer?

Firma zarządzana przez komputer? http://www.freedigitalphotos.net

Rynek oprogramowania dla firm rozwinął się w ostatnich latach w błyskawicznym tempie. Ilość dostępnych rozwiązań jest bardzo szeroka, dlatego wybór odpowiedniego oprogramowania do firmy to nie lada wyzwanie.

W dzisiejszych czasach ciężko sobie wyobrazić funkcjonowanie firmy bez komputerów i należy spodziewać się, że cały prawie świat zostanie niebawem skomputeryzowany. Coraz częściej i coraz chętniej małe i średnie firmy, biorąc przykład z tych wielkich, szybko rozwijających się przedsiębiorstw, decydują się na wdrożenie rozwiązań informatycznych. Zrozumiałe jest, że przedsiębiorcom zależy na sprawniejszym działaniu ich firmy, dlatego właśnie decydują się na zakup nowoczesnego oprogramowania. Jego zastosowanie pozwala oszczędzić czas oraz lepiej zrozumieć, jak funkcjonuje nasz biznes.

Przedsiębiorcy szukają takich rozwiązań, które będą przygotowane z myślą o nich i o specyfice branży, w której działa ich firma. Oczekują rozwiązań stworzonych specjalnie z myślą o danym przedsiębiorstwie, a nie typowych produktów z masowej linii produkcyjnej. Dlatego managerowie częściej wybiorą oprogramowanie, które zostało przystosowane specjalnie z myślą o potrzebach konkretnej firmy, niż tego tańszego, które jest bardziej okrojone.

Nowy sprzymierzeniec w drodze do rozwoju biznesu

Rozwiązania dostępne na rynku nie służą już jedynie wsparciu działów księgowych. Coraz większe znaczenie ma tutaj tzw. Business Intelligence, który pomaga w tworzeniu wszelkiego rodzaju raportów o sytuacji rynkowej i sprzedażowej firmy oraz sprzedawanych produktów czy oferowanych usług. Takie rozwiązania pozwalają skupić się na firmie, jako całości. Dzięki temu zarządzający mogą dostrzec aspekty, na które wcześniej nie przyszło im nawet spojrzeć. Szybka analiza procesów pozwala zaoszczędzić czas, a co za tym idzie wpływa na dynamikę rozwoju firmy. Oprogramowanie dla biznesu z pewnością pomaga również w podejmowaniu trudnych decyzji biznesowych. Dotychczasowe szybkie raporty, niepoparte najświeższymi danymi z rynku, zastąpią twarde dane liczbowe zawarte w raportach, które system generuje.

Podobne artykuły:

Okazuje się, że wdrożenie nowoczesnych rozwiązań przyczynia się do rozwoju przedsiębiorstwa, na co z pewnością liczy każdy kto prowadzi swój biznes. Przedsiębiorcom zależy na ugruntowanej pozycji na rynku, dlatego doceniają to, że oprogramowanie pomaga w walce z konkurencją. Pozwala zaoszczędzić tak cenny dla nich czas, a zarazem pomaga podejmować bardziej trafne decyzje biznesowe.  Wszelkie badania dostępne na rynku pokazują, że firmy które zdecydowały się wdrożyć nowoczesne oprogramowanie w dłuższej perspektywie zyskały przewagę konkurencyjną i lepiej radziły sobie na rynku. Specjalnie dobrane oprogramowanie usprawnia procesy, powoduję eliminację błędów, poprawia kontrolę, umożliwia optymalizacje i poprawia przepływ informacji.

Cena – ważna, ale nie odstrasza

Niezależnie od tego czy firma jest mała, czy duża, to osoby zarządzające zwracają uwagę na koszty zakupu i wdrażania oprogramowania. Jednak dla małych firm ta cecha może stać się decydującą podczas procesu zakupu, dlatego wielu małych przedsiębiorców w obawie przed wysokimi kosztami, odkłada pomysł wdrożenia oprogramowania do firmy. Co więcej, w dobie drogich licencji korporacyjnych, cena może stać się dodatkowym punktem hamującym małe firmy przed wdrożeniem takich rozwiązań informatycznych. Jednak oprogramowanie stworzone dla mniejszych przedsiębiorstw jest dostosowane do ich możliwości i potrzeb, również tych finansowych.

Co najbardziej interesuje przedsiębiorców?

Pytanie zadawane przez firmy są różne, ale można wyłonić kilka takich, które zdawane są najczęściej. Managerowie pytają o konkretne funkcjonalności urządzeń, chcą by oferowane im rozwiązania były dopasowane do ich potrzeb. Przedsiębiorców często interesuje to, czy mogą za pomocą systemów kontrolować czas pracy pracowników, chcą wiedzieć czy ich pracownicy zaczynają oraz kończą pracę w ustalonych godzinach. Taka możliwość to duża korzyść zarówno dla pracodawców, jak i dla pracowników. Ci pierwsi mogą na bieżąco sprawdzać czy pracownicy są w firmie, ci drudzy w razie jakichkolwiek problemów mogą udokumentować swoją obecność w przedsiębiorstwie.

Obecnie coraz popularniejsza staje się zdalna praca. Duża ilość osób docenia możliwość pracy zdalnej, dlatego też właśnie te możliwości oprogramowania są ważne dla managerów. Przedsiębiorcy chcą też wiedzieć czy istnieje możliwość zdalnej kontroli nad oprogramowaniem, gdyż np. właściciele i menagerowie ze względu na spotkania czy wyjazdy, nie mogą nieustannie przebywać w biurze, a taki zdalny dostęp do systemu pozwala im na bieżąco śledzić wszelkie sprawy związane z przedsiębiorstwem.

Kolejny ważny dla firm aspekt, to łatwość obsługi nowoczesnego oprogramowania. Managerowie chcą wiedzieć, jak szybko oni sami, ale i pracownicy nauczą się korzystać z nowego rozwiązania. Warto dodać, że intuicyjny interfejs i możliwość łatwego dopasowania do konkretnych jednostek są bardzo istotnymi cechami, na które przy zakupie zwracają uwagę przedsiębiorcy.

Na początku trudno jest przekonać zarządzających do większej informatyzacji firmy, ale po wdrożeniu i pewnym czasie użytkowania dostrzegają zalety oprogramowania funkcjonującego w ich firmie.

Posbox SA Jarosław Kluszczyński