Firmy oferujące prasy do obróbki plastycznej

Firmy oferujące prasy do obróbki plastycznej shutterstock

Obróbka plastyczna zalicza się do najważniejszych technologii obróbki metali. Dzięki niej możliwe jest wytwarzanie wyrobów masowo, ograniczenie kosztów jednostkowych, polepszanie właściwości przetwarzanych materiałów i...

...zagwarantowanie dużej precyzyjności w nadawaniu im konkretnych kształtów.

Obróbka plastyczna wykorzystywana jest w niemal wszystkich gałęziach przemysłu. Motoryzacja, lotnictwo, przemysł kolejowy czy stoczniowy to tylko niektóre z nich. Wykonywana być może na zimno, ciepło bądź gorąco. W zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać, materiału i jego przeznaczenia do obróbki wykorzystywane mogą być różnego rodzaju maszyny i narzędzia. Ze względu na ich wysoki koszt warto dokładnie przemyśleć wybór odpowiedniego sprzętu.

Przykłady maszyn do obróbki plastycznej

Najczęściej wykorzystywane do obróbki plastycznej są maszyny takie jak ciągarki (wyrób drutów, prętów, rur), kuźniarki (typ prasy mechanicznej), młoty mechaniczne, walcarki, prasy, obciągarki (pozwalają na plastyczne kształtowanie blach), wyoblarki, żłobiarki, kowarki i zaginarki. Wybór rodzaju maszyny uwarunkowany jest gałęzią przemysłu, w której ma być stosowany oraz oczekiwanymi efektami.

Wiele maszyn, wiele firm

Na polskim rynku działa wiele firm oferujących maszyny do obróbki metali. Firmy sprzedające maszyny i urządzenia powinny współpracować z producentami oferującymi maszyny najlepszego rodzaju. Na przykład Hatebur to światowy lider, jeśli chodzi o produkcję wysokiej jakości kuźniarek, Pave jest producentem giętarek do drutu. Z kolei AMADA, duża japońska firma, oferuje wycinarki laserowe, prasy krawędziowe i rewolwerowe czy nożyce gilotynowe. Stenhoj specjalizuje się w produkcji pras hydraulicznych. Wszystkie te firmy cieszą się międzynarodowym uznaniem, a ich wysoka jakość ich produktów gwarantuje zadowolenie klienta. Przed zakupem maszyny należy upewnić się, że sygnuje ją dobra marka. Nie są to sprzęty tanie i lepiej nie narażać się na przykre niespodzianki, które spowodują, że kupno taniej maszyny okaże się pozorną oszczędnością.

Prasy do obróbki plastycznej

Istnieje wiele rodzajów pras wykorzystywanych w obróbce plastycznej. W podręczniku „Maszyny i urządzenia do obróbki plastycznej” można znaleźć podział na prasy mechaniczne, mimośrodkowe, korbowe, śrubowe, specjalizowane (tu z kolei wyróżniamy prasy krawędziowe, ciągowe, kolanowe, korbowe kuźnicze i kuźniarki) oraz prasy hydrauliczne. Ze względu na różnorodność pras firmy zazwyczaj specjalizują się w produkcji kilku lub kilkunastu modeli.

Prasy hydrauliczne

W ich produkcji specjalizują się na przykład takie firmy jak DIEFFENBACHER, Haeger oraz wspomniany Stenhoj. Pierwsza z nich oferuje prasy hydrauliczne do kompozytów karbonowych z mechanizacją procesu. Od wielu lat jest dostawcą maszyn wykorzystywanych w przemyśle motoryzacyjnym i lotniczym, a także w kolejnictwie. Stenhoj w swojej ofercie posiada prasy warsztatowe (o nacisku 160-4000 kN), czterosłupowe do sprawdzania wykrojników (o nacisku 600-4000 kN), produkcyjne typu „C” oraz dwustojakowe kolumnowe. Prasy Stenhoj mogą być stosowane, w zależności od ich wyposażenia, w wielu branżach, między innymi motoryzacyjnej, elektrotechnicznej, odlewniczej czy ślusarskiej. Hager od lat wiedzie prym w dziedzinie produkcji specjalistycznych pras hydraulicznych do wciskania elementów złącznych. Od ćwierćwiecza prasy tej firmy wykorzystywane są tam, gdzie konieczna jest szczególna dbałość o połączenia.

Mechaniczne, krawędziowe, rewolwerowe…

Wśród producentów pras wyróżniają się obecne na polskim rynku firmy AMADA i Bihler. AMADA już od 1946 roku dostarcza klientom na całym świecie maszyny różnego rodzaju. Produkuje między innymi prasy rewolwerowe, umożliwiające gwintowanie i tłoczenie z podajnikami, oraz prasy krawędziowe. AMADA stawia przede wszystkim na jakość wyrobu. Jest jedną z większych firm na rynku i obsłużyła już tysiące klientów, dostarczając im setki tysięcy maszyn. Bihler, założona w 1953 roku, dostarcza klientom prasy mechaniczne, automaty wielosuwakowe oraz maszyny do gięcia, gwintowania i wykrawania.

Materiał partnera

Dalej

x

0 komentarzy

Nie udało się dodać komentarza, spróbuj ponownie za chwilę

Komentarz powinien być dłuższy niż 5 znaków

Prosze wprowadzić prawidłowy adres e-mail

Nick powinien być dłuższy niż 4 znaki