Funkcjonalne, chronologiczne, kreatywne – rodzaje CV

Funkcjonalne, chronologiczne, kreatywne – rodzaje CV Image courtesy of khunaspix/ FreeDigitalPhotos.net

Życiorys jest pierwszym dokumentem, który trafia do potencjalnego pracodawcy. Dlatego należy dokładnie przemyśleć jego formę i treść.

Niezależnie od typu, jaki będzie reprezentowało CV, jest kilka zasad, których należy przestrzegać przy jego przygotowywaniu. Zasady te są wymagane na każdym szczeblu kariery, doświadczenia i rozwoju.

Każde CV musi być:

  • Poprawnie napisane – błędy ortograficzne lub stylistyczne i niezręczności językowe natychmiast robią złe wrażenie na rekrutującym. Wskazują, że autor CV jest niechlujny, nie szanuje potencjalnego pracodawcy, a nawet nie umie się dobrze posługiwać komputerem – większość dostępnych programów do edycji tekstu, w tym darmowych, ma opcję sprawdzania pisowni, więc nie jest trudno uniknąć błędów.
  • Czytelne – potencjalny pracodawca powinien od razu po wzięciu CV do ręki wiedzieć, kto je przysłał, gdzie znajdzie jakie informacje oraz gdzie się kończy, a gdzie zaczyna kolejny blok
  • Zwięzłe – zakładając, że życiorys został przygotowany na kartce, a nie w innej, kreatywnej formie, prawdopodobnie zostanie wydrukowany. Dlatego warto pisać zwięźle i zmieścić możliwie najwięcej informacji na jednej kartce A4. Należy pamiętać, że rekruter prawdopodobnie ma do przeczytania kilkaset aplikacji i na część z nich tylko rzuci okiem. Jeśli nie zobaczy od razu informacji, których szuka, prawdodobnie nie zatrzyma się dłużej. A jeśli wszystko jest na jednej kartce – prawdopodobnie znajdzie tam to, czego szuka. – Często specjalista od HR ma do przejrzenia kilkaset aplikacji. Należy mu ułatwić życie – wskazuje Robert Kaniewski z RKJobs.

Obecnie CV można podzielić na kilka typów, które różnią się między sobą w zależności od celu, jaki mają spełnić oraz doświadczenia autora:

CV chronologiczne

Jest to obecnie najpopularniejszy typ CV. Na samej górze znajduje się obecna lub właśnie utracona praca, niżej poprzednie szczeble kariery, a jeszcze niżej wykształcenie. Dzięki takiemu CV pracodawca uzyskuje szybki wgląd w karierę i doświadczenie kandydata. Dostaje też jasne informacje o jego kompetencjach i umiejętnościach. – Jeśli ukończony kierunek studiów jest prestiżowy, na znanej i dobrej uczelni, warto jest go wyeksponować, czasem umieszczając przed doświadczeniem zawodowym – wskazuje Kaniewski.

CV funkcjonalne

Jest to trudniejsze do wykonania CV, które ma na celu uwypuklenie konkretnych cech, kompetencji lub doświadczeń kandydata. Może także służyć ukryciu dłuższych przerw w zatrudnieniu. - Tu najważniejsze są konkretne umiejętności i osiągnięcia. Wykształcenie, historia zatrudnienia, doświadczenie są mocno ograniczone w tego typy CV. Takie CV powinno być pisane według pełnionych dotychczas funkcji i zakresu obowiązków - mówi Tomasz Cender z firmy A-trybut.

Wykonanie takiego CV zabiera więcej czasu, mniej jest także wzorów w sieci, które pozwalają się wzorować. – Należy dokładnie przeczytać ogłoszenie i przemyśleć swoje CV, czy odpowiednio eksponuje wymagane umiejętności. – mówi Kaniewski. – Pracodawca z kolei dostaje informację, że kandydat ma konkretne umiejętności, ale nie dostaje pełnego obrazu jego kariery i możliwości.

CV mieszane

Połączenie obu powyższych typów. Może służyć maskowaniu braków lub uwypukleniu zdolności. Kandydat prezentuje swoje umiejętności i zdolności blokami, a zatrudnienie chronologicznie.

CV kreatywne

Często przywoływane przy rozmowie o branżach kreatywnych. Wykonane w nieszablonowy i niezwykły sposób, na przykład w formie plakatu, jeśli autorem jest grafik, lub strony internetowej, jeśli jest to webdeveloper. – Osobiście jestem sceptyczny do tego pomysłu. Nie wyobrażam sobie przeglądania stosu aplikacji o kilkudziesięciu różnych szablonach i zwariowanych czcionkach – mówi Kaniewski. – Głównym zadaniem CV jest ułatwienie procesu rekrutacyjnego – podkreśla.

Podobne artykuły:

Tworząc takie CV, nadal należy pamiętać o wymogu czytelności, który łatwo zgubić podczas tworzenia kreatywnego cv. - Takie CV ma na celu przyciągnąć uwagę, wywołać emocje, pokazać pewne umiejętności i własną osobowość stąd dla wielu jest to trudna forma. To dobry pomysł zwłaszcza gdy szukamy pracy w określonych branżach czy działach firmy gdzie kreatywność będzie potrzebna w codziennej pracy. - mówi Cender.

CV alternatywne

Takie, które w żaden sposób nie mieści się w powyższych kategoriach. Najczęściej celem takiego dokumentu jest wyróżnienie się pośród aplikacji lub zainteresowanie potencjalnego pracodawcy poprzez zszokowanie, rozśmieszenie lub zabawienie go.

CV ukierunkowane

Dla osób o wyjątkowo bogatym doświadczeniu zawodowym. Na podstawie doświadczenia prezentuje cechy szczególnie pożądane przez potencjalnego pracodawcę.

– Niezależnie od branży, warto jest zawrzeć w swojej aplikacji konkrety – wskazuje Robert Kaniewski. – Jeśli handlowiec szczyci się, że w danym roku zrobił budżet 10 milionów złotych, niech to napisze. Można także poprosić pracodawcę, by zawarł taką informację w referencjach – mówi. – Gdy mam do wyboru dwóch kandydatów, z czego jeden podał twarde dane na temat swojej pracy, a drugi po prostu napisał, że jest handlowcem, dzwonię do tego pierwszego – podsumowuje.

Nowoczesna Firma S.A. Konrad Budek