Gdy nieprzyjaciel staje się nowym współpracownikiem

Gdy nieprzyjaciel staje się nowym współpracownikiem apops - Fotolia

Jeśli zdążyłeś już przyzwyczaić się do pracy i współpracowników, zmiana pracy może być naprawdę trudna. W przypadku, gdy jednak masz nieprzyjemne relacje z którymś z kolegów z pracy, możesz odczuć ulgę zmieniając posadę.

Co się jednak stanie kiedy zobaczysz "ducha przeszłości" czekającego na rozmowę kwalifikacyjną w nowym miejscu pracy? Zaciśniesz usta i jakoś to przetrwasz? Czy może spróbujesz zablokować tę kandydaturę? Przeczytaj wskazówki eksperta monsterpolska.pl, jak poradzić sobie w takiej sytuacji.

Oceń sytuację

Twoim zadaniem przede wszystkim jest dbanie o własną posadę. Jeżeli byłeś w firmie pierwszy, nie powinieneś się szczególnie martwić. Gdy jest to osoba, której zwyczajnie nie lubisz, nie zwracaj na to uwagi, jednak jeśli jest to ktoś z kim miałeś poważne problemy w przeszłości podejmij działania. Nie chcesz przecież, by coś zagrażało Twojej pracy czy dobremu samopoczuciu.

Sprawdź też, czy Twój „wróg” nie chciałby naprawić Waszych kontaktów. Każdy zasługuje na drugą szansę. Jeśli były współpracownik okaże prawdziwą skruchę, można wybaczyć błędy z przeszłości.

Jednak jeżeli jest to niemiły człowiek, który nie ma oporów przed wbijaniem noża w plecy, może to wpłynąć na osłabienie kultury korporacyjnej.

Bądź szczery

Jeśli pracujesz w małej firmie, to prawdopodobnie ktoś dowie się o Waszych relacjach i poprosi o Twoją opinię na temat nowej osoby. Jeżeli pracodawca pyta o potencjalnego pracownika, bądź szczery. Robi to dlatego, że bardzo trudno wyczuć czy zatrudnia się solidnego fachowca i wszelkie informacje o nim są cenne.

Jeżeli możesz mieć wpływ na decyzję o przyjęciu tej osoby do pracy, staraj się by nie miało to osobistego wydźwięku. Przyznaj szczerze, że ta osoba nie byłaby Twoim pierwszym wyborem na dane stanowisko. Możesz ewentualnie zasugerować inna osobę odpowiednią do pracy w Waszej firmie.

Uświadom sobie ryzyko

Możliwe, że nikt wcześniej nie zorientuje się, że znasz osobę starającą się o pracę. Czy w takiej sytuacji powinieneś podzielić się swoją opinią?

Zapytaj szefa jak poszło spotkanie i czy jest zadowolony z kandydata. Na własne ryzyko możesz przedstawić swoją opinie o byłym współpracowniku. Pamiętaj przy tym, że jeżeli osoba ta zostanie przyjęta znajdziesz się w niekomfortowej sytuacji. Robisz to , by zadbać o własną pracę. Możesz czuć się nienajlepiej postępując w ten sposób, ale gdyby Wasza wcześniejsza współpraca układała się dobrze, nie musiałbyś tego robić. Toksyczne zachowania są zaraźliwe i mogą znacząco wpłynąć na atmosferę w pracy. Ujawniając, że dana osoba nie jest najlepszym kandydatem na wolne stanowisko, wyświadczasz swojej firmie przysługę.

monsterpolska.pl

monsterpolska.pl Małgorzata Majewska