Gdzie powinienem zapłacić podatek za pracę za granicą?

Gdzie powinienem zapłacić podatek za pracę za granicą? sxc.hu

Podatnicy, którzy w minionym roku pracowali za granicą, nie zawsze muszą się rozliczać z urzędem skarbowym w Polsce. Chyba że w kraju ojczystym też uzyskiwali dochody.

Dla rozstrzygnięcia miejsca właściwego do opodatkowania istotne jest posiadanie centrum interesów osobistych w danym kraju lub bycie rezydentem podatkowym – czyli przebywanie w Polsce dłużej niż 183 dni - informuje Dziennik Gazeta Prawna.


Pan Marek pracował w 2013 r. przez osiem miesięcy w Niemczech w tamtejszej szkole jako woźny. Przed wyjazdem dorabiał jako ochroniarz na umowę-zlecenie w Polsce. Tu została jego rodzina i tu posiada dom. Czy nadal musi rozliczać się z daniny w Polsce?

Pan Marek musi rozliczyć się w Polsce ponieważ tutaj posiada centrum interesów osobistych.


Pani Anna została oddelegowana do pracy w Wielkiej Brytanii przez cztery miesiące w spółce najważniejszego klienta swojego pracodawcy. Jej wynagrodzenie będzie nadal wypłacała polska firma. Pani Anna zastanawia się, czy powinna zadeklarować zarobione za granicą pieniądze brytyjskiemu fiskusowi. Pani Ania jest polskim rezydentem, który pracuje w irlandzkim szpitalu w Cork. Nie osiągnęła żadnego dochodu w Polsce. Czy musi składać zeznanie roczne nad Wisłą?

W tym przykładzie pani Anna ciągle pozostaje polskim rezydentem podatkowym. Centrum jej interesów życiowych jest nadal w Polsce. Za granicą przebywała krócej niż pół roku. W związku z tym podlega obowiązkowi podatkowemu w ojczystym kraju.


Pan Michał jest informatykiem, który od roku żyje w Barcelonie i tam też pracuje. Od września 2013 r. dodatkowo projektował także strony internetowe na rzecz polskiej firmy. Czy uzyskane zarobki musi rozliczać także w Polsce?

W tym przypadku fiskus powinien uznać pana Marka jako hiszpańskiego rezydenta podatkowego. W związku z tym w Polsce powinien rozliczyć tylko dochody osiągane na jej terytorium.


PRESS-SERVICE Monitoring Mediów