Gminni urzędnicy bezpieczni. Nie będzie fali zwolnień jak w 2011 r.

Gminni urzędnicy bezpieczni. Nie będzie fali zwolnień jak w 2011 r. Image courtesy of by imagerymajestic/FreeDigitalPhotos.net

Jak podał „Dziennik Gazeta Prawna”, po ostatnich wyborach samorządowych nie nastąpiła likwidacja etatów w urzędach, tak jak to było w 2011 r. Wtedy zwolniono aż sześć tysięcy urzędników, a na ich miejsce zatrudniono nowe osoby.

Według ostatnich danych GUS na koniec 2013 r. liczba urzędników wynosiła 254 tys. Dziennikarze „Dziennika Gazety Prawnej” postanowili sprawdzić, czy i jak może zmienić się ta liczba. W tym celu przeprowadzili sondę w ponad stu samorządach: w urzędach miast, marszałkowskich i gminach. Wynika z niej, że nawet nowi włodarze nie chcą szukać oszczędności poprzez cięcia etatów. Jednie kilka urzędów przyznało, że planuje pojedyncze zwolnienia.

Podobne artykuły:

Samorządy argumentują, że muszą tworzyć nowe etaty, bo co roku otrzymują nowe zadania. Inne twierdzą też, że te etaty, które mogły zlikwidować, zostały skasowane już wcześniej.

Jak oceniają eksperci, w tym roku – podobnie jak w ubiegłym – liczba urzędników może w sumie wzrosnąć o kilka tysięcy. Według przewidywań za kilka lat ma ona przekroczyć 300 tys. Przypomnijmy, że przed wejściem Polski do UE urzędników było 195 tys.

red.