Gminy stracą prawo do fotoradarów. Wzrosną też stawki za mandaty

Gminy stracą prawo do fotoradarów. Wzrosną też stawki za mandaty wikimedia

Jeśli nowy projekt zostanie przyjęty przez sejm, to wysokość mandatów będzie ustalana na podstawie wartości średniej płacy. Zmiany w prawie odbiorą również uprawnienia gmin do rejestracji wykroczeń drogowych.

Nowy projekt ustawy posłów Platformy Obywatelskiej zakłada, że wysokość mandatów będzie rosła tak jak średnia pensja. W ustawie znajdzie się również zapis pozbawiający gminy prawa do rejestrowania wykroczeń. Pieniądze za przekroczenie prędkości trafią do budżetu państwa a nie gminy.

Wraz z wejściem w życie ustawy skończą się przypadki jak ze słynnej pomorskiej gminy Kobylnica. Karała ona kierowców nawet za minimalne przekroczenie prędkości. Z raportu NIK wynika, że w 2009 r. straż miejska tej gminy nałożyła 47 tys. mandatów na blisko 7,5 mln zł. Rok później mandatów było już 62 tys., a ich wartość podskoczyła do niemal 8,5 mln zł. To jedna piąta budżetu gminy. Zdjęć z przekroczeń przepisów było tak dużo, że gmina nie nadążała z ich obróbką, więc część mandatów nałożono niezgodnie z prawem, po upływie 30 dni – podaje Gazeta Wyborcza.

Mandaty w górę. O ile?

Według poselskiego projektu za najniższe przekroczenie prędkości wysokość mandatu wyniesie 1,5 proc. średniej krajowej (50 zł)

 • od 11-20 km/h 3 proc.
 • od 21-30 km/h 5 proc.
 • od 31 do 40 km/h 9 proc.
 • od 41 do 50 km/h 14 proc.
 • powyżej 50 km/h – 20 proc.

Dodatkowo, każdy kto cztery razy w ciągu roku przekroczy prędkość o ponad 50 km/h następny mandat otrzyma o połowę wyższy. Nowy taryfikator, jeśli zostanie wprowadzony, będzie obowiązywał od przyszłego roku. Obecnie projekt został zaakceptowany przez dwa zainteresowane nim resort: MSW i Ministerstwo Infrastruktury.

red

Dalej

x

5 komentarzy

Nie udało się dodać komentarza, spróbuj ponownie za chwilę

Komentarz powinien być dłuższy niż 5 znaków

Prosze wprowadzić prawidłowy adres e-mail

Nick powinien być dłuższy niż 4 znaki

 • wydymany emeryt wydymany emeryt

  To jest dobry pomysł dla tych co pracują w Państwowej komunie gdzie stać ich na płacenie % bo oni mają średnią ! A co *ocenzurowano* z tymi co mają poniżej 1000żł,bo pracują na kapitalistycznym rynku? i się śpieszą by zdążyć do następnej pracy za 200żł by kupić chleb dla dzieci. Czy o tym ten *ocenzurowano* styczny wnioskodawca myślał? Pewnie nie bo on zarabia 5000 zł albo i więcej?

  2014-02-03 10:23:00

  Oceniono 0 razy

  x

  Odpisz na ten komentarz

 • kasia kasia

  można z yanosikiem jeździć :P

  2014-02-03 09:30:15

  Oceniono 0 razy

  x

  Odpisz na ten komentarz

 • Tomasz Wójcik Tomasz Wójcik

  Pomysł prawie dobry. Gminy mogłyby otrzymywać pieniądze z mandatów i przekazywać je na inwestycje na swoim terenie, bo oddanie pieniędzy do Budżetu Państwa może wiązać się tylko z jednym, czyli ze złodziejstwem a chyba nie o to chodzi, a jeżeli chodzi o wysokość mandatów to wydaje mi się że najlepszym rozwiązaniem byłoby faktycznie wyliczanie na podstawie średniej zarobków, ale nie średniej krajowej, lecz średniej dochodów poszczególnych ukaranych, gdyż bezsensem jest okradanie przez to złodziejskie państwo najbiedniejszych zarabiających 1200zł kiedy średnia krajowa to 4200zł i w drugą stronę kiedy ktoś zarabia 100 000zł to co dla niego oznacza średnia krajowa kiedy on ma taką sumę miesięcznie. Policja ma prawo sprawdzić każdego nawet w Urzędzie Skarbowym i myślę że to nie byłoby żadnym problemem nawet kiedy ściąganie należności potrwałoby troszkę dłużej a przecież każdy otrzymuje miesiąc w miesiąc tzw. pasek na którym widać ile zarabia, więc jakim problemem jest pokazanie tego dowodu uzyskiwania dochodów i na podstawie podanych danych można byłoby wystawiać mandaty pomijając tych zatrudnionych na umowach innych niż Umowa o Pracę i etat, ale o tym już pisałem wyżej i Urząd Skarbowy ma te dane przecież. Pozdrawiam i mam nadzieję że może kiedyś coś normalnego będzie wprowadzone w życie w tej dziczy zwanej Polską.

  2014-01-31 18:06:53

  Oceniono 0 razy

  x

  Odpisz na ten komentarz

 • Darek Darek

  A Posłowie według jakiej taxy będą płacić mandaty ? Czy Posłowie wiedzą za ile żyje Rodzina zwykłego Kowalskiego czy Nowaka ! Zgadzam się z tom propozycją Posłów nawet podpisze się pod tym projektem dwoma rękoma ale pod jednym warunkiem ! Będą zarabiać tyle co zwykły przeciętny Polak czyli minimalną Krajową ! Zrzekną się swoich przywilejów i będą myśleć nie o sobie tylko o Polakach ! O tych zwykłych Ludziach dzięki którym piastują swe Urzędy i wymyślają kolejne Brednie ! Myślę że Wyborcy kiedyś się obudzą i rozliczą Swoich Posłów Senatorów z Tego co zrobili Dobrego i Złego za swoją kadencje ! I nie będzie tak jak do tej pory przed wyborami ! " NIKT CI TYLE NIE DA CO JA CI MOGĘ OBIECAĆ ! POZDRAWIAM

  2014-01-30 14:47:54

  Oceniono 1 razy

  1

  Odpisz na ten komentarz

  • Jaro Jaro

   Trudno, poważnie czytać twój komentarz jeśli piszesz "tom".Odpowiadając na twoje pytania:1. Jasne jest, że będą płacić wg. tej samej taryfy2. Tak, wiedzą ile zarabia średnio Kowalski (a przynajmniej większość ich wie). Zresztą te dane są dostąpne w sieci.3. Przeciętny Polak nie zarabia minimalnej pensji - średnie wynagrodzenie to ok 4 tys. zł. 4. A ty byłbyś posłem za średnią krajową - zresztą kandyduj z takimi postulatami, może cię wybiorą. Pensja posła 10 tys. zł nie jest wcale czymś niespotykanym na rynku - jeśli chodzi o zarobki. Ale jak się komuś nie chciało uczyć to teraz zarabia minimale. Twój wpis trąci komentarzem sfrustrowanego polaczka, któremu w życiu nie wyszło i teraz szuka winnych wszędzie tylko nie siebie. Pracujesz na minimalu - współczują (szczerze) weź się do roboty - szans jest sporo, coś na pewno umiesz. Choć zaraz jak się pisze "tom" to znaczy że w szkole olewałeś lekcje - prawda? A co do mandatów - to nikt ci ich nie karze płacić, jeździj zgodnie z przepisami i wszystko będzie ok.

   2014-01-31 07:22:14

   Oceniono 0 razy

   x

   Odpisz na ten komentarz