Gotówka w portfelu wciąż się przydaje! 10 sytuacji, w których karta nie wystarczy

Gotówka w portfelu wciąż się przydaje! 10 sytuacji, w których karta nie wystarczy cashzone-pl.com

Postęp technologiczny i rozwój bankowości elektronicznej skutecznie przyzwyczaiły nas do korzystania głównie, a nawet wyłącznie, z kart płatniczych i kredytowych.

Często do tego stopnia, że w naszych portfelach na próżno szukać choćby najmniejszych sum pieniędzy. Tymczasem okazuje się, że gotówka jest wciąż bardzo potrzebna w wielu różnych sytuacjach, które mogą nas spotkać każdego dnia. Poznajmy te najczęstsze i nie pozwólmy się zaskoczyć żadnej z nich!

1. Brak terminala płatniczego

Sytuacja banalna, ale wciąż bardzo powszechna. Na mapie Polski można znaleźć mnóstwo miejsc, w których płatności dokonuje się wyłącznie za pomocą gotówki. Miejsca te są zróżnicowane i wbrew pozorom nie dotyczą tylko mniejszych miejscowości, choć rzeczywiście w nich właśnie sytuacje tego typu występują najczęściej. Z taką sytuacją można spotkać się w sklepach (nawet w tych dużych!), a także barach i restauracjach.

2. Awaria terminala płatniczego

Pozostając w tematyce terminali płatniczych, musimy wspomnieć o ich częstych awariach. Niezależnie od tego, czym są one spowodowane, efekt takiej sytuacji wciąż pozostaje ten sam – jesteśmy pozbawieni możliwości uregulowania rachunku lub zrobienia potrzebnych zakupów. W takim momencie uratować nas może wyłącznie gotówka…

3. Utrata karty płatniczej

Choć to sytuacja bardzo przykra (i niebezpieczna!) dla właściciela, niestety musimy się z nią liczyć. Kartę płatniczą możemy zgubić lub zostawić wszędzie. W przypadku jej utraty, pomimo podjęcia szybkich kroków, na wydanie nowej trzeba trochę poczekać. Całe szczęście, że za okazaniem dowodu osobistego potrzebną nam gotówkę możemy wybrać w placówce banku, ponieważ w tym czasie będzie nam ona bardzo potrzebna. Warto również wziąć pod uwagę taką możliwość nieco wcześniej i mieć w portfelu nawet niewielką kwotę, która w sytuacji niespodziewanej utraty karty pomoże nam wyjść cało z niejednej opresji.

4. Awaria karty płatniczej

A skoro już o kartach mowa… pomimo tego, że banki bardzo dbają o wygodę swoich klientów, czasami ich systemy ulegają awarii. W takim przypadku najczęściej bez żadnego ostrzeżenia zostajemy pozbawieni możliwości wykonania jakiejkolwiek płatności, nawet w sytuacji, kiedy bardzo tego potrzebujemy. Uratować nas może wyłącznie gotówka bezpiecznie spoczywająca w portfelu.

5. W podróży

Z wszystkich wyżej wymienionych przyczyn gotówka w podróży jest po prostu niezbędna. Nie muszą to być duże kwoty, ale niewielka suma zawsze może się przydać i poprawić nasze poczucie bezpieczeństwa. Tym bardziej, gdy wybieramy się w podróż za granicę. Wówczas musimy dodatkowo skorzystać z usług kantoru, aby móc posługiwać się obowiązującą w danym kraju walutą.

6. Minimalna kwota transakcji

To przykład kolejnego utrudnienia dla wszystkich, którzy za zakupy płacą wyłącznie przy pomocy kart płatniczych. Wiele sklepów i punktów usługowych wciąż posiada tzw. minimalne kwoty transakcji, które oznaczają, że jeżeli nie dokonamy zakupów powyżej wyznaczonej kwoty (10zł, a w niektórych przypadkach nawet 20 zł!), nie możemy uregulować rachunku za pomocą karty. Jeżeli potrzebujemy jednej lub dwóch drobnych rzeczy za kwotę na przykład 8 zł i nie chcemy na siłę czegoś dobierać, zapłacić za nie będziemy mogli tylko gotówką.

7. Automaty

Jeśli mamy ochotę na coś do picia lub do jedzenia, a w pobliżu znajduje się wyłącznie automat z przekąskami, możemy być pewni, że będziemy potrzebować gotówki, ponieważ większość z nich akceptuje wyłącznie taką formę płatności. Podobnie jest w przypadku powszechnych w komunikacji miejskiej automatów z biletami.

8. Opłaty parkingowe

Na różnego rodzaju parkingach strzeżonych, w większych i mniejszych miastach, znajdują się kasowniki umożliwiające wjazd lub wyjazd z danego parkingu i akceptujące wyłącznie gotówkę. W takim przypadku żadna karta nie pomoże…

9. Małe zakupy

Spacerując po krakowskim Rynku nie sposób nie skusić się na słynnego obwarzanka! Ale aby móc cieszyć się jego smakiem, z pewnością będziemy potrzebować gotówki, podobnie jak w przypadku wielu innych małych punktów, w których sprzedawane są nie tylko produkty spożywcze, ale także różnego rodzaju pamiątki i drobiazgi. Małe zakupy tylko z gotówką!

10. Toalety publiczne

Ta oczywista sytuacja nie jest obca nikomu z nas, kiedy to zmuszeni jesteśmy skorzystać z toalety publicznej, a w okienku widzimy napis „tylko gotówka”. Sprawa im bardziej pilna, tym bardziej może być przykra… Zapewniamy, że w tej sytuacji gotówka jest absolutnie niezbędna!

Na szczęście dzięki bankomatom Cashzone (sprawdź: http://www.cashzone-pl.com/poznaj) wszystkie te sytuacje można bardzo łatwo i szybko rozwiązać. Bankomaty dostępne są na wielu stacjach benzynowych oraz w punktach sprzedaży detalicznej. Korzystanie z nich jest naprawdę proste i bezpieczne, a dzięki nim dostęp do gotówki jest możliwy wszędzie tam gdzie tego potrzebujemy.