Haker groźniejszy od wrogiej armii?

Haker groźniejszy od wrogiej armii? www.fotolia.pl

Szef MAC Andrzej Halicki poinformował, że chce, aby każda instytucja w Polsce miała swojego specjalistę od cyberbezpieczeństwa. Uważa, że to największe zagrożenie z jakim będziemy musieli się zmierzyć w najbliższych latach.

Pomysłów na realizację tych zamierzeń jest kilka. Jeden z nich to współpraca z sektorem prywatnym w ramach ochrony przez atakami cybernetycznymi. Drugi to współpraca z innymi organizacjami na forum międzynarodowym.

Jak mówił na konferencji CyberGOV.pl Andrzej Halicki, jeden haker wprowadzić może w państwie chaos większy niż armia. – Musimy mieć tego świadomość, a jeśli połączymy ją z praktycznym działaniem, wierzę, że uda się nam przed nimi obronić – tłumaczył.

Jak mówił, warto jest przy takich pracach korzystać z doświadczenia innych firm, które w branży bezpieczeństwa IT orientują się lepiej niż polscy urzędnicy. W związku z tym planowane jest powołanie w każdej instytucji państwowej specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa.  

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji pracuje już nad projektem ustawy, która będzie regulować wspomniane kwestie. Najpierw na terenie kilku województw prowadzone będą działania pilotażowe. Później, w przypadku pomyślnych prac pilotażowych, projekt wdrażany będzie stopniowo na terenie całego kraju. 

red.