Ile kosztuje gram złota, czyli podstawowa analiza rynku najszlachetniejszego z kruszców

Ile kosztuje gram złota, czyli podstawowa analiza rynku najszlachetniejszego z kruszców Ile kosztuje gram złota

Odpowiedź na pozornie proste pytanie – Ile kosztuje gram złota? – może być zarówno bardzo prosta, jak i dość złożona.

Wszystko zależy od tego, czy zależy na podaniu wartości aktualnej w tym momencie, czy może chce się prześledzić wartość kruszcu na przestrzeni czasu, aby ocenić, czy zakup lub sprzedaż są w danej chwili opłacalne. Ile zatem kosztuje gram złota?

Cena za gram złota – zmienia się w czasie

W pierwszych dniach 2020 roku cena za gram złota oscylowała w okolicach 180-190 złotych. Gdyby spojrzeć jednak na cały 2019 roku łatwo można dostrzec, że wahania wartości tego kruszcu były dość istotne.

W połowie kwietnia gram złota można było kupić za około 155 zł i była to najniższa cena w całym 2019. Kilka miesięcy później, na samym początku września cena wzrosła do najwyższej wartości w roku, czyli 197 zł. Jak zatem widać w ciągu roku cena zmieniła się w dość istotny sposób, a to oznacza, że nie zawsze jest dobry czas na zakup lub sprzedaż.

Ogólnie rzecz ujmując, w dłuższej perspektywie czasu zakup złota jest bezpieczną inwestycją. Okresowe zmiany wartości występują, ale wystarczy poczekać do odpowiedniego momentu, aby spieniężyć posiadany kruszec lub kupić sztabki w atrakcyjnej cenie.

W tym kontekście trzeba jednak pamiętać, że złoto nie jest najczęściej szybką inwestycją, a raczej długoterminową. Aktualną cenę za gram złota można śledzić pod tym linkiem: https://www.mennica.com.pl/produkty-inwestycyjne/analiza-rynku-zlota.

Gram złota – to warto wiedzieć

Sprawdzając, ile kosztuje gram złota, można natknąć się na inną jednostkę, czyli uncję trojańską (nazywaną też jubilerską lub aptekarską). W przypadku metali szlachetnych jest ona o wiele popularniejsza niż gram i właśnie cenę uncji złota podaje się najczęściej w kontekście notowań na światowych rynkach. Uncja trojańska (oz) to mniej więcej 31,1 grama i na odwrót – gram złota to około 0,032 uncji trojańskiej. 

Warto zwrócić uwagę na to, że w występuje jeszcze jedna jednostka – tak zwana uncja międzynarodowa. Wynosi mniej więcej 28 gramów, ale nie wykorzystuje się jej do określania masy złota. Jeśli gdzieś pojawi się cena za uncję złota, zawsze będzie chodziło o uncję trojańską.

W kontekście ceny za gram złota czy jakąkolwiek inną jednostkę trzeba pamiętać, że ceny, które można znaleźć na wykresach w internecie, dotycząc międzynarodowych rynków. W pewnym uproszczeniu można powiedzieć, że są to ceny hurtowe.

Osoba, która będzie chciała kupić niewielką ilość złota na własne potrzeby, zapłaci za nie więcej, niż wskazywałaby aktualna cena na rynku. Cena za gram złota „detalicznego” będzie się jednak zmieniała proporcjonalnie do cen na rynkach.

Gram złota – czy można kupić tak małą ilość?

Wiele osób zastanawia się z pewnością, czy tak małą ilość, jak gram złota można w ogóle kupić. Okazuje się, że jak najbardziej tak, a na rynku dostępne są sztabki o masie właśnie 1 grama. Są one produkowane z myślą o drobnych inwestorach lub osobach, które chcą ofiarować komuś niebanalny prezent. Nic zatem nie stoi na przeszkodzie, aby kupić gram złota lub dla kontrastu – sztabę ważącą kilogram, czyli 1000 gramów. Ilość zakupionego złota można dostosować do własnych potrzeb i możliwości finansowych.