Ile zarabiają księgowi?

Ile zarabiają księgowi? Picture-Factory - Fotolia

„Jakie są Pani/ Pana oczekiwania finansowe?”– to według kandydatów, jedno z najważniejszych, ale i najtrudniejszych pytań zadawanych w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Jakie czynniki wpływają na wysokość wynagrodzenia na stanowiskach w księgowości.

Kandydaci obawiają się ujawnić poziom swoich oczekiwań finansowych, aby nie przekroczyć budżetu przewidzianego przez pracodawcę i w efekcie, nie zmniejszyć szans na otrzymanie oferty.

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie: „Czy moje oczekiwania finansowe są wygórowane, czy też mieszczą się w średniej rynkowej?” należy zwrócić uwagę na kilka czynników.

Lokalizacja

Czynnikiem istotnie różnicującym poziom oferowanego wynagrodzenia jest województwo, z jakim kandydat wiąże zawodową przyszłość. Niezmiennie, najwyższy poziom wynagrodzeń utrzymuje się w Warszawie. Zagraniczni inwestorzy oraz firmy wchodzące na rynek Polski rozpoczynają najczęściej swoją działalność właśnie od stolicy.

Podobne artykuły:

Należy jednak pamiętać, że wysokość zarobków w Warszawie, nie jest reprezentatywna dla całego województwa mazowieckiego. Średnie wynagrodzenie młodszego księgowego w stolicy wynosi 4 200 zł brutto miesięcznie. Województwo łódzkie oraz świętokrzyskie oferują najniższe pensje. Młodszy księgowy może liczyć na ofertę płacową na poziomie 2 500 zł brutto miesięcznie.

Branża

Niemniej istotna od lokalizacji jest branża, do jakiej kandydat aplikuje. Wpływ na płace w danej branży ma z pewnością aktualna sytuacja gospodarcza, jednak niezmiennie na szczycie sektorów, które oferują najwyższy poziom wynagrodzeń plasuje się m.in. farmacja, IT, energetyka i branża paliwowa.

Główna księgowa pracująca w międzynarodowej firmie farmaceutycznej może liczyć na pensję miesięczną w wysokości 17 000-21 000 zł brutto. Podobne wynagrodzenie w dziale księgowym można uzyskać w branży IT.  Obecny stan gospodarki spowodował zmniejszenie tempa rozwoju sektora budowlanego, co w oczywisty sposób wpływa na obniżenie wysokości wynagrodzenia w tej branży. Główna księgowa odpowiadająca za księgowość firmy projektowo-budowlanej otrzymuje średnio 11 000-12 000 zł brutto miesięcznej pensji.

Podobne artykuły:

Martyna Baur Antal International Sp. z o.o.