Ile zarobisz w pierwszej pracy w IT?

Ile zarobisz w pierwszej pracy w IT? sxc.hu

Połowa informatyków rozpoczynających karierę zawodową w branży IT zarabiała więcej niż 3 250 PLN – wynika z raportu „Wynagrodzenia na stanowiskach IT w 2013 roku” wydanego przez Sedlak & Sedlak.

Z obserwacji rynku wynagrodzeń wynika, że informatycy to jeden z najlepiej opłacanych zawodów. Co więcej: popyt na pracowników IT z roku na rok jest coraz większy, nie tylko w samej branży IT, ale również w innych gałęziach gospodarki. Ten fakt sprawia, że osoby, które ukończyły studia informatyczne, nie powinny mieć problemów ze znalezieniem pracy.

Spośród osób rozpoczynających karierę zawodową najlepiej opłacani w 2013 roku byli pracownicy zatrudnieni właśnie w IT (mediana wyniosła 3 250 PLN). Nowozatrudnieni w telekomunikacji i bankowości zarabiali o około 10% mniej.

Zarobki w IT Sedlak & Sedlak


Najlepiej zarabiały osoby zatrudnione w działach programowania (3 570 PLN) i wdrożeń (3 500 PLN). Z kolei najsłabiej wynagradzani byli informatycy zajmujący się grafiką komputerową (2 500 PLN). Widać zatem, że rozpiętość wynagrodzeń jest dość znacząca.

Zarobki w IT Sedlak & Sedlak

Przedsiębiorstwa szukają absolwentów kierunków informatycznych, którzy specjalizują się na przykład w projektowaniu stron www czy administrowaniu sieci. Szczególnie doceniani są oczywiście informatycy znający różne języki programowania takie, jak Java, C++ czy Visual Basic. Miesięczne zarobki nie mniejsze od 4 000 PLN otrzymywały osoby, które zostały zatrudnione na stanowisku: inżyniera oprogramowania (4 500 PLN), programisty Java oraz programisty baz danych (po 4 000 PLN). Z kolei wynagrodzenia młodych grafików wyniosły tylko 2 500 PLN. 

Zarobki w IT Sedlak & Sedlak

Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń 2014

Marcin Niedużak


Sedlak & Sedlak