Innowacyjne rozwiązania w biurze

Innowacyjne rozwiązania w biurze NF.pl

Biura, szczególnie należące do dużych firm, wyposażane są coraz częściej w innowacyjne rozwiązania i technologie, których zadaniem jest ułatwienie korzystania z takich powierzchni i zapewnienie komfortu pracy.

Jak wynika z badań firmy doradczej CBRE, polscy przedsiębiorcy nadal są przywiązani do tradycyjnych aranżacji biur, najczęściej w układzie gabinetowym, natomiast młode pokolenie preferuje już elastycznie i niestandardowo urządzone powierzchnie. Kluczowe znaczenie dla przedsiębiorców ma możliwość wpływu na środowisko pracy (np. klimatyzacja, ustawienie oświetlenia), monitorowanie dostępu do światła dziennego, komunikacja miejska w okolicy biura. Coraz częściej wdrażane są także zaawansowane technologie, które ułatwiają funkcjonowanie biur. Oto kilka przykładów takich rozwiązań.

Inteligentne oświetlenie

Właściwy dobór oświetlenia zapewnienia komfortu pracy i zachowanie przepisów BHP. Coraz popularniejsza w biurach staje się koncepcja Human Centric Lighting (HCL). Według A.T. Kearney, LightingEurope oraz German Electrical and Electronic Manufacturers’ Association (ZVEI) w 2020 roku HCL może osiągnąć wartość od 0,87 mld euro do 1,4 mld euro w Europie, natomiast wielkość rynku HCL w Polsce w roku 2020 szacowana jest na 44 mln euro. HCL to koncepcja projektowania oświetlenia w biurach, która jest ściśle związana z potrzebami człowieka. Nic nie jest tutaj przypadkowe, wszystko opiera się na naukowych badaniach. W przypadku HCL projektanci koncentrują się na oddziaływaniu światła na organizm, tak aby poprawić samopoczucie pracowników i zwiększyć ich wydajność. Stawia się na wspieranie naturalnego cyklu dobowego organizmu. Do budowy inteligentnego oświetlenia wykorzystuje się półprzewodnikowe diody LED, którymi sterują elektroniczne układy, regulujące natężenie białego światła, a także jego barwę przy małym poborze energii elektrycznej. Dodatkowo poszczególni pracownicy mogą dostosowywać oświetlenie do indywidualnych potrzeb.

Ergonomiczne meble

Innowacyjne rozwiązania w biurze dotyczą również ergonomii stanowisk pracy, co jest tak naprawdę kluczową kwestią dla sprawnego funkcjonowania firmy. O ergonomii wspominają przepisy BHP, mówi się o niej także w kontekście zdrowia pracowników, jak i pod kątem ich efektywności. Duże znaczenie w zapewnieniu ergonomii mają nowoczesne meble. Przykładem są innowacyjne biurka z elektryczną regulacją wysokości, oferowane np. przez AJ Produkty. Tego rodzaju meble można idealnie i błyskawicznie dopasować do potrzeb konkretnego pracownika. W nowoczesnych biurach pojawiają się również coraz częściej tzw. aktywne siedzenia o zróżnicowanym designie (w kształcie piłki balansującej, stołka, w formie nakładki itp.). Ich zadanie to troska o wygodę i kręgosłup pracownika, eliminowanie jego zmęczenia, a przy okazji wzmocnienie mięśni pleców, poprawa postawy i krążenia krwi.

Wentylacja z rekuperacją

Wentylacja pełni bardzo ważną funkcję w przestrzeni biurowej. Jej sprawność i wydajność ma kluczowe znaczenie dla komfortu pracy i zdrowia pracowników. Nieodpowiednia cyrkulacja powietrza prowadzi często do namnażania się w przestrzeni biurowej drobnoustrojów, grzybów i pleśni. Przebywanie w takim miejscu przez wiele godzin często prowadzi do poważnych problemem ze zdrowiem. Dlatego właśnie coraz częściej w biurach montuje się wentylację z rekuperacją ze specjalnymi wymiennikami, chroniącą przestrzeń przed zanieczyszczeniami z zewnątrz, przed owadami i pyłkami. Dodatkowo rekuperacja oznacza oszczędność energii elektrycznej. Dzięki wymiennikowi ciepła powietrze napływające do wnętrza biura ogrzewa się od cieplejszego powietrza wywiewanego na zewnątrz.

Rozwiązania mobilne

Coraz powszechniejsze wykorzystanie urządzeń mobilnych w firmach sprawia, że zainstalowane w nich aplikacje już nie tylko ułatwiają komunikację z pracownikami w terenie, pomagają błyskawicznie przesyłać dane do zarządzania przedsiębiorstwem, wspierają obsługę klientów i kontrahentów, ale także pomagają zarządzać biurem. W tym obszarze wachlarz możliwości jest bardzo duży. Można przykładowo korzystać ze specjalnie zaprojektowanych aplikacji, za pomocą których steruje się oświetleniem, roletami oraz klimatyzacją w pomieszczeniach biurowych. Wystarczy, że pracownicy zeskanują specjalny kod QR, który znajduje się na każdym biurku.

To oczywiście tylko kilka przykładów innowacyjnych technologii, które są coraz częściej wdrażane w nowoczesnych przestrzeniach biurowych. Jednak już tych kilka rozwiązań pokazuje, że ułatwienia można wprowadzać tak naprawdę we wszystkich obszarach funkcjonowania biura.