Interim Management rozwiązaniem dla HR?

Interim Management rozwiązaniem dla HR? http://all-free-download.com/

Firmy coraz częściej sięgają po zaawansowane narzędzia w zakresie zarządzania przedsiębiorstwem. Jednym z nich, które coraz bardziej zyskuje na popularności na rynku polskim jest Interim Management.

W Europie Zachodniej jest rozwiązaniem popularnym od lat. Jego zastosowanie w firmie jest bardzo szerokie. Nietrudno więc znaleźć dla niego wykorzystanie również w obszarze HR.

Interim manager to doświadczony manager, który przychodzi do firmy w celu realizacji określonego projektu czy rozwiązania konkretnego problemu. Jego celem jest realizacja tzw. zadań specjalnych, przed którymi stanęła firma. W oparciu o swoją wiedzę i dokonaną analizę proponuje kierunki zmian w organizacji, przygotowuje dokładny plan działania i staje się odpowiedzialny za jego realizację, bądź pomaga w jego realizacji. Dzięki posiadanym kompetencjom staje się gwarantem szybkiego rozwiązania problemu. W roli interim managerów pracują menedżerowie posiadający wieloletnie, udokumentowane doświadczenie w swojej branży i dziedzinie.

Projekt dla Interim Managera

Najczęściej rozwiązanie interim management (z uwagi na kwalifikacje, kompetencje i umiejętności zarządcze interim managera) kojarzone jest z sytuacjami kryzysowymi w firmie – np. gdy konieczna staje się restrukturyzacja czy likwidacja zakładu pracy, które nieodłącznie związane są z zwolnieniami grupowymi. W szczególności jeśli mamy do czynienia z pierwszą ze wskazanych sytuacji, dobrze jeśli niepopularnych decyzji  dokona osoba z zewnątrz, która wykona powierzone zadanie i odejdzie z firmy, niż manager, który potem odpowiadać będzie za wprowadzenie zmian i motywację pozostałego zespołu.Na naszym rynku, jednym z częstszych powodów sięgania po usługi interim managera jest zastępstwo etatowego menedżera, np. w przypadku urlopu lub dłuższego zwolnienia. Interim managerowie doskonale sprawdzają się także w sytuacji, kiedy trzeba - działający w firmie zespół - wesprzeć fachową wiedzą i doświadczeniem. Czasem pełnią rolę tzw. shadow managera i w ramach swojego zadania przygotowują następcę, który będzie kontynuował rozpoczęte przez nich zmiany czy projekty.
Interim management to również doskonałe wyjście w sytuacji, kiedy świeżo awansowany manager potrzebuje wsparcia i mentoringu. W takiej sytuacji interim manager służy osobie mniej doświadczonej swoją wiedzą, wsparciem i pomocą, wdrażając ją w nowe obowiązki.
Interim managerowie to także specjaliści od projektów rozwojowych związanych z wyznaczaniem strategii rozwoju firmy, tworzenia i wdrażania nowych struktur czy też ekspansji firmy na nowe rynki. 
Zawsze jednak sytuacja interim managera w firmie jest jasna – przychodzi, realizuje postawione przed nim zadania i z firmy odchodzi. Projekty interimowe trwają najczęściej od 3 do 12 miesięcy.

Jak można zostać Interim Managerem w HR?

Rozwiązanie to rekomendujemy osobom, które posiadają co najmniej 10-letnie doświadczenie zawodowe zdobyte w kilku firmach na stanowiskach HR Dyrektor lub HR Manager. Dla potencjalnego Klienta – odbiorcy usługi interim management, ważne jest aby taka osoba posiadała wiedzę ekspercką oraz miała na swoim koncie minimum kilka przeprowadzonych projektów HR z obszaru, którym klient jest zainteresowany. Szczególnie cenione są doświadczenia zdobyte w procesach integracji spółek, przeprowadzenia redukcji zatrudnienia, wrażania zaawansowanych programów rozwojowych i systemów motywacyjnych, negocjacji ze związkami zawodowymi.
Warto również zwrócić uwagę na cechy i umiejętności, które są oczekiwane od Interim Managera, do najważniejszych z nich należy zaliczyć: umiejętność pracy projektowej, silna orientacja na cel, umiejętność szybkiej i trafnej analizy sytuacji,  szybkość wchodzenia w nowe tematy,  otwartość na różne kultury organizacyjne, wysokie umiejętności komunikacyjne.

Kluczowa jest również gotowość do podjęcia projektu w relatywnie krótkim czasie, najczęściej w ciągu 1 miesiąca oraz możliwość podjęcia pracy w różnych lokalizacjach..
Z pewnością Interim Management to bardzo ciekawe wyzwanie zawodowe. Warto pamiętać, że nie jest to zajęcie dla każdego, w szczególności dla osób, które cenią sobie stałe zatrudnienie z gwarancją wpływu pensji co miesiąc, jednak dla osób lubiących zmiany i nowe wyzwania interim management może stać się idealnym sposobem na życie.

Podobne artykuły:


Monika Buchajska – Wróbel INWENTA Sp. z o.o.