Internet LTE – czy ma tylko zalety?

Internet LTE – czy ma tylko zalety? Shutterstock

Internet w standardzie LTE zastąpił w reklamach operatorów komórkowych dotychczasowy trend – 3G. Dzięki nowej technologii korzystanie z sieci za pomocą urządzeń mobilnych ma być szybsze i bardziej stabilne.

Urządzenia działające w tym standardzie mają też mieć dłuższą żywotność baterii – koniec więc z podłączaniem smartfona na noc do kontaktu. Czy standard LTE ma zatem jakieś wady?

Korzystanie z Internetu mobilnego w standardzie LTE jest udostępnione przez większość operatorów działających na polskim rynku. Oferowana m.in. przez Play usługa ma zapewnić miłośnikom korzystania z sieci za pomocą komórki czy tabletu możliwość bardzo szybkiego pobierania dużych plików, krótszy czas oczekiwania na wczytanie stron internetowych i plików video, a także umożliwić dłuższe w porównaniu z urządzeniami działającymi w oparciu o 3G funkcjonowanie baterii.

Decydując się na zakup pakietu Internetu LTE, musimy być jednak świadomi kilku faktów. Zasięg sieci nie pokrywa kraju w stu procentach. Operatorzy komórkowi podają, że obecnie ok. połowa Polaków znajduje się w obszarze działania tego rozwiązania. Należy jednak pamiętać, że LTE jak na razie dostępny jest przede wszystkim w największych polskich aglomeracjach. Sporo zmieniło się w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy, podczas których do walki o zainteresowanych LTE konsumentów wkroczyły Polkomtel i Play. Dzięki ich konkurencji zwiększył się zasięg sieci i LTE dostępne jest również w mniejszych miejscowościach.

Należy również pamiętać, że oprócz wykupienia pakietu i posiadania zasięgu sieci musimy być wyposażeni w odpowiednie urządzenie, które działa w standardzie LTE. W Europie urządzenia mobilne wykorzysujące ten standard Internetu działają na częstotliwości 1800 MHz. Problem pojawia się, gdy zakupimy telefon czy tablet np. w USA. Czemu? Ponieważ za oceanem Internet LTE działa na częstotliwościach 700 lub 2100 MHz. Nie bądźmy więc zdziwieni, że pomimo posiadania najnowszej generacji urządzenia nie będziemy mogli cieszyć się szybkim Internetem mobilnym podczas wycieczki do Stanów.