Jak bardzo wierzysz w siebie?

Jak bardzo wierzysz w siebie? www.fotolia.pl

Wiara w siebie oznacza, że wiesz, iż jesteś dobry, i nie musisz o tym nikogo przekonywać. Twoje czyny mówią za Ciebie. Jeśli jesteś tak dobry jak sądzisz, inni będą cię chwalić.

Ci, którzy opowiadają, jacy są wspaniali, próbują tylko sami siebie o tym przekonać. Wiara w siebie jest również przekonaniem, że potrafisz przezwyciężyć wszelkie przeszkody i odnieść sukces. Jeśli wierzysz w siebie to czujesz, że zasługujesz nie tylko na to, co już masz, ale na wiele więcej. 

Z wiarą w siebie jest też tak, że każdemu z nas zdarzają się w życiu takie sytuacje, kiedy ją tracimy. Szczególnie w momencie przejściowych kryzysów, kiedy dokonujemy pewnego rodzaju podsumowań i rozliczeń albo w wtedy, gdy przechodzimy przez ważne zmiany życiowe, nagromadziły nam się niepowodzenia, mamy kryzys w relacjach z partnerem lub mamy problemy w relacjach z szefem.

Sprawdź również nasz darmowy poradnik: Jak nauczyć się optymizmu?

A po czym poznasz, że brak Ci wiary w siebie? Zacznijmy od tego, że brak wiary w siebie przejawia się w trzech rodzajach. Są to: brak wiary w nas takich, jakimi jesteśmy, brak wiary w to, co moglibyśmy i brak wiary w to, co chcielibyśmy. Przyjrzyj się teraz szczegółowo tym rodzajom, być może w którymś z opisów dostrzeżesz znajome zachowania...

Brak wiary w siebie takiego, jakim jestem 

Być może zauważasz u siebie trudności w ocenianiu siebie, trudności w komunikacji, poddawanie się, uległość, trudność w angażowaniu się? Jeśli tak, jest bardzo prawdopodobne, że dotyka Cię brak wiary w siebie takiego, jaki jesteś.

Co to oznacza? Nie mieć wary w siebie takiego, jakim się jest to znaczy zawsze oceniać się negatywnie, nisko, to znaczy nie widzieć siebie takiego, jakim się jest, nie dostrzegać swojej wartości, nie zgadzać się z nią. To znaczy przede wszystkim wiedzieć w sobie jedynie to, kim się nie jest i przez to obniżać swoją wartość. Jeśli cechuje Cię brak wiary w siebie takiego, jakim jesteś w Twoim słowniku często pojawiają się sformułowania: „nic genialnego”, „przeciętny”, „nędzny”, „do niczego”, „poniżej poziomu”.

Dodatkowo nie masz wiary w siebie takiego, jaki jesteś, jeśli: obawiasz się, że będziesz się podobać, że nikt się Tobą nie zainteresuje, uważasz Twoje cechy za normalne, pospolite, wypierasz się przeszłości lub pochodzenia, nie doceniasz Twoich doświadczeń, masz wrażenie, że niczego w życiu nie dokonałeś, podążasz zawsze za innymi, nie troszczysz się o siebie, traktujesz swoje sukcesy jako coś normalnego lub coś, co się dzieje dzięki przypadkowi, uważasz, że inni są zawsze w lepszej sytuacji niż Ty, jesteś emocjonalny, nieśmiałym, obawiasz się rozczarowań, jesteś przewrażliwiony, wysługujesz się innymi, nigdy lub bardzo rzadko stawiasz się na czele, porównujesz się z innymi, jesteś zazdrosny, zawistny, rzadko lub bardzo rzadko jesteś zadowolony, masz silną potrzebę uznania.

Brak wiary w to, co mógłbym

Być może dostrzegasz w sobie: trudności we wczesnym działaniu, robieniu postępów, angażowaniu się, trudności w dokonywaniu zmian, trudności w realizowaniu, konkretyzowaniu, trudności w ocenie, trudności w podejmowaniu decyzji, deprecjonowanie siebie, podporządkowywanie się? Jeśli tak, jest bardzo prawdopodobne, że dotyka Cię brak wiary w to, co mógłbyś zrobić.

Co to oznacza? Nie mieć wiary w to, co moglibyśmy, to przede wszystkim wątpić w swoje  zdolności do działania i odnoszenia sukcesu. To wątpić w swoje możliwości, umiejętności i siły oraz w swoją szansę na powodzenie. To nigdy nie brać pod uwagę swoich osiągnięć. To nie czuć się silny, odważnym, zdolnym do konfrontacji. To nie doceniać się i nie próbować się wypromować. To działać poniżej swoich możliwości albo sądzić, że się ich po prostu nie posiada. Jeśli cechuje Cię brak wiary w to, co mógłbyś często powtarzasz sformułowania: „nie będę mógł”, „nie jestem zdolny”, „to niemożliwe”, „nie mam odpowiedniego wykształcenia”, „nie mam dyplomu”, „to jest za trudne”.

Dodatkowo nie masz wiary w to, co mógłbyś, jeśli: obawiasz się brać na siebie odpowiedzialność, jesteś niepewny, niespokojny, jesteś bojaźliwy, pozostajesz w sytuacji, która Ci nie odpowiada, zakładasz, że nie możesz osiągnąć sukcesu, jesteś zbyt krytyczny w stosunku do siebie, masz trudności z podjęciem kolejnej próby, brakuje Ci zapału, entuzjazmu, sądzisz, że nie można wykonać dwóch rzeczy jednocześnie, opóźniasz płatności odwlekasz, zwlekasz, rezygnujesz, nie wykorzystujesz swoich umiejętności, masz problemy z robieniem postępów w życiu, przegapiasz okazje, dziwisz się swoimi sukcesami, obawiasz się, że nie zrobiłeś czegoś w dostatecznym stopniu, wierzysz, że inni mają więcej szans, nie bierzesz pod uwagę wcześniejszych sukcesów.

Brak wiary w to, co chcę osiągnąć

Nie mieć wiary w to, co chcielibyśmy, to zawsze wątpić w to, czego się pragnie lub nie rozpoznawać tego, czego by się chciało. To nie wiedzieć, czego by się chciało i często nawet nie szukać, tak jakby się myślało, że się nie ma do tego prawa. To wątpić w możliwość pragnienia czegoś innego, niż to co się ma. Brak wiary w to, czego chcielibyśmy występuje częściej niż byśmy to sobie mogli wyobrazić. Występuje zarówno na płaszczyźnie zawodowej jak i osobistej. Bardzo często, mimo że jesteśmy tylko mniej więcej usatysfakcjonowani sytuacjami, relacjami, stanowiskiem, nic nie zmieniamy, a wręcz mamy trudności z wyobrażeniem sobie tego, co byłoby bliższe naszym pragnieniom. Jeśli nie masz wiary w to, co chcesz osiągnąć, często używasz określeń: „nic na to nie poradzę”, „nie wiem, jak to zmienić”, „jest za późno”, „nie wiem, czego chcę”, „nie mam wyboru”, „nigdy się nie zdecyduję”.

Dodatkowo nie masz wiary w to, co chciałbyś, jeśli: bywasz rozdrażniony, bywasz apatyczny, masz skłonność do wyboru niewłaściwego zawodu, postępujesz nieracjonalnie, rozmyślasz, wątpisz w swoje pomysły, poglądy, wątpisz w swoje uczucia, w nieskończoność rozważasz „za” i „przeciw”, zawsze wynajdujesz poważny argument, żeby nie robić tego, czego pragniesz, bywasz zestresowany, czujesz się zagubiony w relacjach uczuciowych, obawiasz się być szczęśliwym, nie słuchasz swoich pragnień i życzeń, masz problemy ze sprawianiem sobie przyjemności, masz poczucie, że życie toczy się obok Ciebie.

Nasuwa się teraz pytanie, skąd brać wiarę w siebie? Oto kilka wskazówek  jak możesz wzmocnić swoją wiarę w siebie:

  1. Przede wszystkim, jeśli chcesz by ludzie w Ciebie uwierzyli, musisz najpierw sam w siebie uwierzyć i wszystko, co robisz, wykonywać jak najlepiej tak byś ty sam był bardzo zadowolony ze swoich działań. Wbrew pozorom to, co Ty o sobie myślisz jest o wiele ważniejsze niż opinie innych ludzi o Tobie.
  2. Jeśli znajdziesz się na jakimś spotkaniu lub innym miejscu, gdzie znajdują się nieznani Ci ludzie, ćwicz wiarę w siebie poprzez bycie pierwszym, który się wita i przedstawia. Nawiąż najpierw kontakt wzrokowy, a potem przyjaźnie się uśmiechając, podaj rękę do powitania. Pamiętaj, że kontakt wzrokowy buduje zaufanie, a uśmiech pozwala zarówno Tobie, jak i drugiej osobie odprężyć się i poczuć się lepiej. W trakcie przedstawiania się postaraj się usłyszeć, zrozumieć i zapamiętać imiona i nazwiska Twoich rozmówców. Nie krępuj się poprosić o powtórzenie, jeśli nie dosłyszysz. Jeśli tego nie zrobisz, dużo trudniej Ci będzie przedstawić nowo poznaną osobę komuś innemu. W rozmowach z nowo poznanymi ludźmi często używaj ich imienia. Wszyscy bardzo lubimy słyszeć nasze imię wymawiane przez inne osoby.
  3. „Nie czyń drugiemu, co Tobie nie miłe”! Zawsze traktuj innych tak, jak chciałbyś, żeby Ciebie traktowano. Okazuj innym szacunek i dostrzegaj w innych to, co najlepsze.
  4. Chwal ludzi. Najlepiej publicznie. Jeśli chcesz wyrazić swoją krytykę pamiętaj o tym, żeby koniecznie zrobić to na osobności. Nie wiem, czy wiesz, ale zarówno o słowach uznania, jaki przykrej krytyce pamiętamy bardzo długo. im więcej dajesz, tym więcej otrzymujesz. Dawaj więc to, co chcesz dostać w zamian.
  5. Wyrażaj swoje myśli w sposób zdecydowany. Mów, wyglądaj i zachowuj się jak człowiek, który wierzy w siebie. Zamiast „Sądzę, że mógłbym to zrobić” powiedz „Jestem pewien, że zrobię to na czas”. Mów to, co naprawdę myślisz, spraw też by ton Twojego głosu był pewny i stanowczy. Bądź konsekwentny. Jeśli obiecujesz komuś, że coś zrobisz, zrób to! Zawsze dotrzymuj danego słowa! To buduje Twoją wiarygodność w oczach innych ludzi. Powoduje, że Cię szanują i Ci ufają, a to jest bezcenne.
  6. Bądź uważnym słuchaczem i interesuj się sprawami innych ludzi. Koncentruj się na tym, co inni mówią do Ciebie. Patrz im w oczy i nie przerywaj, gdy mówią. Ćwicz empatię.
  7. Wykonuj swoje zadania i postępuj zdecydowanie. Im częściej będziesz postępować jak zwycięzca, tym więcej osób będzie cię traktować jako człowieka wygranego, a to z kolei sprawi, że z jeszcze większą wiarą i pewnością będziesz robił to, czego pragniesz.
  8. Skorzystaj ze wsparcia doświadczonego coacha, który w trakcie Twojego procesu coachingowego pomoże Ci odkryć Twój potencjał, Twoje mocne strony, Twoje cechy, umiejętności i zasoby, dzięki którym Twoja wiara w siebie zdecydowanie wzrośnie.

A teraz, gdybyś miał określić w skali od 0-10 swoją wiarę w siebie, to ile by to było? A jak wyglądałoby Twoje życie, gdyby Twoja wiara w siebie wzrosła o conajmniej 2 punkty w tej skali? Co wtedy stałoby się dla Ciebie możliwe? Jak zmieniłoby się Twoje życie?

Sprawdź również nasz darmowy poradnik: Jak nauczyć się optymizmu?

Na podstawie książki „Uwierz w siebie, czyli jak osiągnąć sukces i szczęście” oraz „Niemożliwe jest możliwe”.

Grupa Coach4You Kamila Malanowicz