Jak działają dotacje dla nowych firm?

Jak działają dotacje dla nowych firm? NF.pl

Dotacje to rodzaje pożyczek dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą. Są one rozdawane nie przez banki, tylko organizacje unijne, które współpracują z unijnymi programami rządowymi. Dzięki temu warunki dotacji są bardziej korzystne

Osoby które chcą mieć małą firmę i potrzebują do dwudziestu tysięcy złotych, mogą zapisać się na program jaki oferuje Urząd Pracy. Wystarczy zarejestrować się jako osoba bezrobotna i złożyć stosowny wniosek o dotację na założenie firmy. Procedura właściwie jest łatwa, ponieważ trzeba przygotować biznesplan a także przedstawić warunki rozwoju firmy. Ponadto dołożyć dokumenty na temat własnego doświadczenia zawodowego i wówczas Urząd Pracy podejmuje decyzję o tym czy warto zaoferować dotację.

Jest ona na korzystnych warunkach, dlatego że nie trzeba jej oddawać, ponieważ jest bezzwrotna. To powoduje że dużo osób stara się o nią co roku. Jednak warunkiem jest to, że firmę trzeba prowadzić przez rok czasu bez żadnych długów. Powinny być spłacone wszelkie zobowiązania wobec Urzędu Skarbowego czy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Uzyskane pieniądze należy wydać na potrzebne narzędzia, sprzęt czy urządzenia które wcześniej muszą być spisane również z ich ceną. Aby uzyskać wyższe stawki, takie jak czterdzieści tysięcy złotych i więcej, należy udać się do organizacji unijnych.

Tam procedury są bardziej skomplikowane, ponieważ przyznawanie dotacji jest bardziej restrykcyjne. Oprócz biznesplanu należy dołączyć dokumenty związane ze swoją sytuacją finansową, zawodową, życiorys, a nawet plan spłaty dotacji. W tym przypadku jest ona zwracana z bardzo niskim oprocentowaniem. Takie dotacje ułatwiają przede wszystkim start nowym przedsiębiorcom. Mogą oni zakupić to co potrzebując i ruszyć z biznesem.

Musi być on pomysłowy, ciekawy, przyszłościowy i dający pracę innym. Zdarza się że dotacje są oferowane również przedsiębiorcom działającym przez internet, ale musi to być wyjątkowy pomysł. Zanim uzyska się pieniądze z Unii, trzeba przejść również wiele szkoleń z prowadzenia własnej firmy. Dzięki temu jest lepsze przygotowanie, a z biegiem czasu mogą powstać kolejne pomysły na rozwój firmy. Są oferowane nawet specjalne konkursy, gdzie stawką są właśnie dotacje unijne.

Natomiast kwoty do przekazania opiewają na setki tysięcy złotych, dlatego pomysły na firmę muszą być bardzo innowacyjne. Wiele organizacji pod uwagę bierze sytuację klienta, czy jest on pracujący czy też bezrobotny. Ta pierwsza grupa może mieć zupełnie inne warunki otrzymywania dotacji, choćby ze względu na uzyskaną sporą zdolność kredytową. W niektórych województwach można starać się nawet o kilka milionów złotych ponieważ Unia daje pieniądze na nowe firmy co roku. Od stycznia można składać wnioski, ponieważ czeka się na decyzję kilka tygodni. Dopiero wtedy rusza cała procedura i ewentualne szkolenia dla osób które się zakwalifikowały do dalszego etapu.

Dziękujemy portalowi RealneFinanse.pl za współpracę merytoryczną.