Jak firmy pozabankowe chronią się przed wyłudzeniami pożyczek?

Jak firmy pozabankowe chronią się przed wyłudzeniami pożyczek? Pożyczki online

Popularność pożyczek, zwłaszcza online stale rośnie, podobnie jak ilość firm, które je oferują.

Zaciągnięcie pożyczki jest obecnie bardzo łatwe, szybkie i wygodne, a  formalności ograniczone są do minimum. Łatwa dostępność pożyczek sprawia jednak, że interesują się nimi także przestępcy. Oszustwa i próby wyłudzeń pożyczek są coraz częstsze. Jak firmy pożyczkowe sobie z tym radzą?

 

Obecnie w wielu firmach do zaciągnięcia pożyczki wystarczy wyłącznie dowód osobisty. Fakt ten próbują wykorzystać przestępcy, zaciągając na nasze dane pożyczki i inne zobowiązania. Wystarczy, że wejdą w posiadanie naszego dowodu osobistego lub po prostu zdobędą nasze dane osobowe. Firmy pożyczkowe mają jednak metody zapobiegania takim wyłudzeniom. Sami także możemy ograniczyć ryzyko wyłudzenia pożyczki na nasze dane. Dowiedz się jak.

 

Jak firmy pożyczkowe zabezpieczają się przed wyłudzeniami?

 

Dlaczego firmy pożyczkowe walczą z wyłudzeniami? Dlatego, że pożyczki zaciągane przez oszustów nie są przez nich spłacane. Na ogół nie są spłacane także przez osoby, na których dane zostały zaciągnięte. Dla firmy pożyczkowej wiąże się to ze sporymi stratami, nie tylko finansowymi, ale i wizerunkowymi. Większość instytucji pozabankowych wypracowało więc odpowiednie zabezpieczenia, które mają je chronić przed oszustami, a pośrednio także nas.

 

Jednym ze sposobów weryfikacji pożyczkobiorców przez instytucje pozabankowe jest weryfikacja w bazach Biura Informacji Kredytowej (BIK), Biura Informacji Gospodarczej (BIG) oraz Krajowego Rejestru Długów (KRD). Pozwala to firmie pożyczkowej nie tylko uzyskać kompleksowe informacje na temat historii kredytowej klienta, ale i zweryfikować podane przez niego dane osobowe.

 

Kolejnym sposobem na sprawdzenie pożyczkobiorcy jest weryfikacja podanego przez niego numeru dowodu osobistego w bazie dokumentów zastrzeżonych. To elektroniczny system wymiany informacji o zastrzeżonych dowodach osobistych, kartach płatniczych i innych dokumentach. Korzystają z niego zarówno banki, jak i instytucje pozabankowe, a także inne firmy, w tym operatorzy pocztowi i telefoniczni. W razie kradzieży lub utraty dokumentu tożsamości należy więc go zastrzec – dzięki temu oszust nie będzie mógł zaciągnąć na nasze dane pożyczki czy innego zobowiązania.

 

Coraz częściej firmy pożyczkowe sprawdzają swoich klientów również w Systemie Bezpieczny PESEL. Celem tego systemu jest ochrona konsumentów przed zaciągnięciem pożyczek z wykorzystaniem skradzionych im dokumentów lub danych osobowych. Wystarczy, że zastrzeżemy swój numer PESEL w systemie, a uniemożliwimy komukolwiek zaciągnięcie pożyczki na nasze dane – warto wiedzieć, że dyspozycję zastrzeżenia swoich danych możemy w każdej chwili odwołać.

 

Najpowszechniejszym sposobem stosowanym przez instytucje pozabankowe do weryfikacji pożyczkobiorców jest jednak przelew weryfikacyjny – na numer rachunku podany przez firmę, na ogół na kwotą nie większą, niż 1 zł. Pozwala firmie w prosty i szybki sposób potwierdzić oraz zweryfikować dane osobowe podane przez klienta we wniosku aplikacyjnym. Dla firmy pożyczkowej jest to bardzo skuteczna metoda ochrony przed oszustami, a dla klienta bardzo wygodny sposób potwierdzenia tożsamości, nie wymagający wizyty w oddziale firmy – wszystkie formalności można bowiem załatwić zdalnie, przez internet. Należy jednak pamiętać, aby dane wpisane we wniosku o pożyczkę były w pełni zgodne z danymi osobowymi, na które zostało założone konto w banku, z którego wykonywany jest przelew.

 

Jak sami możemy zabezpieczyć się przed wyłudzeniami?

 

Przede wszystkim w razie kradzieży lub zgubienia dokumentu tożsamości powinniśmy zgłosić ten fakt w odpowiednich instytucjach, a dokument zastrzec w bazie dokumentów zastrzeżonych. Jeśli nie planujemy zaciągać w najbliższym czasie żadnych pożyczek możemy też zastrzec numer pesel w Systemie Bezpieczny PESEL. Powinniśmy również rozważyć skorzystanie z Alertów BIK, dzięki czemu będziemy wiedzieli, gdy ktoś spróbuje wziąć pożyczkę na nasze dane.

 

Bezpieczne pożyczki, czyli jakie?

 

Bezpieczne pożyczanie pieniędzy jest jednak jak najbardziej możliwe, wystarczy pamiętać o kilku najważniejszych zasadach. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na to, czy oferta jest jasna i czytelna – warto dokładnie się z nią zapoznać. Należy też sprawdzić opinie o firmie, w internecie czy wśród znajomych i rodziny. Ponadto w internecie jest wiele rankingów pożyczek, które pomagają w wyborze odpowiedniej chwilówki, taniej i bezpiecznej, jak https://bezpiecznechwilowki.pl/ – dzięki temu mamy pewność, że pożyczka, którą się zainteresowaliśmy, jest bezpieczna. Warto też pamiętać o tym, aby dokładnie przeczytać umowę pożyczki.