Jak inwestować w opcje binarne?

Jak inwestować w opcje binarne? NF.pl

Coraz więcej firm wprowadza na polski rynek możliwość inwestowania w opcje binarne. Zasady działania są tu dość proste, tak samo jak dostępność platform tradingowych.

Czym są opcje binarne? Nazywane często „systemem zero-jedynkowym”, ich podstawowym założeniem jest prognozowanie, czy ceny interesującego nas aktywa ulegną zmianom, oraz jak i kiedy to nastąpi. Bywają porównywane do tzw. Opcji europejskich (które można rozliczyć tylko w jednym konkretnie określonym terminie), z rozliczeniem gotówkowym.

Mówiąc bardzo prosto, inwestowanie w opcje binarne polega na zgadywaniu, jak będzie przebiegać transakcja i jakim wynikiem się zakończy. Inwestor musi prognozować, czy na końcu wprowadzonego przez niego okresu wygaśnięcia transakcji dane wydarzenie nastąpi, czy nie (czy cena spadnie, czy nie; wzrośnie, czy może nie). Dzięki temu prostemu systemowi opcje binarne wzbudzają duże zainteresowanie traderów z całego świata.

Aktywa, jakimi można handlować w ramach opcji binarnych, to pary walutowe, indeksy, akcje i towary (np. złoto, platyna, ropa, zboża).

Najważniejsze rodzaje opcji binarnych to tzw. CALL i PUT.

Opcja CALL oznacza inwestycję, w której przyjmuje się, że cena aktywa w momencie wygaśnięcia opcji będzie wyższa od ceny wykonania opcji tj. ceny z momentu zakupu opcji.

Opcja PUT będzie natomiast inwestycją, w której zakłada się, że cena aktywa w momencie wygaśnięcia opcji będzie niższa od ceny wykonania opcji tj. ceny z momentu zakupu opcji.

Przeprowadzenie transakcji na opcjach binarnych ma miejsce w bardzo określonym przedziale czasowym, zwykle jest to około 15 minut, jednak często brokerzy np. CMC Markets oferują okres wygasania już po 5 minutach. U niektórych brokerów dostępne są również opcje 60-sekundowe.

Niewątpliwą zaletą opcji binarnych jest niska kwota wejścia w inwestycję. Zwykle  kwoty te stanowią około 100 zł, ale minimalna inwestycja może wynosić nawet tylko 10 zł.

Kolejna ważna zaleta to w miarę stały, z góry znany traderowi poziom zysku. Ten poziom inwestor sam ustala, prognozując wyniki inwestycji i kreując swoje opcje. W przeciwieństwie do Forexu, na opcjach binarnych można wygrać prawie całą kwotę, nawet gdy ruch na wykresie cenowym jest minimalny. Inwestując w opcje, można najczęściej mieć pomiędzy 60 a 90 proc. zysku z wcześniej zainwestowanej kwoty. Ponieważ jednak ta kwota przeważnie jest niska, zysk nie będzie bardzo imponujący.

Inne zalety to błyskawiczne wyniki i prostota tych transakcji. Jak wspomnieliśmy, opcje bywają kilkuminutowe a nawet 60-sekundowe. Prostota – inwestycja może zakończyć się wynikiem „tak” lub „nie”, innej możliwości tutaj nie ma.

Za największą wadę opcji binarnych zwykle uważa się ciągłość inwestycji, za którą idzie łatwość uzależnienia od gry. Kilkuminutowe opcje, kończące się zyskiem który jest zwykle wypłacany niemalże natychmiastowo, mogą nieźle namieszać w głowie niedoświadczonemu traderowi i sprawić, że zachęcony tak szybką realizacją jego zwycięskich inwestycji zechce on inwestować coraz więcej i więcej. Łatwo wówczas przesadzić i zainwestować odrobinę za dużo.

Opcje binarne to przecież nie tylko zyski, należy mieć na uwadze ryzyko strat finansowych. Co prawda ryzyko strat w tej formie inwestowania jest z góry ograniczone, jednak trzeba się z nim liczyć i wiedzieć, że właśnie dlatego poziom zysku z opcji binarnych raczej nigdy nie przekroczy 85-90 proc. wartości zainwestowanej kwoty.

Za wadę opcji binarnych, zdaniem niektórych inwestorów, można też uznać krótkie ramy czasowe pojedynczych transakcji (jednocześnie często uznawane za ich zaletę), gdyż na dłuższą metę może to znacznie utrudnić inwestorowi przewidywania ruchów rynku. Tutaj znaczenie ma doświadczenie tradera.

Bez wątpienia opcje binarne to ciekawy sposób obracania różnymi aktywami, umożliwiający spróbowanie czegoś innego niż lepiej znane kontrakty na różnice kursowe, czy też tradycyjne terminowe futures.

BrandCEO