Jak Mundial wpłynął na trendy wyszukiwań w Google?

Jak Mundial wpłynął na trendy wyszukiwań w Google? Mundial

Mistrzostwa Świata to nie tylko ogromne wydarzenie sportowe, ale także wydarzenie, które znacząco wpływa na to czego szukamy za pośrednictwem internetu.

Google umożliwia nam wizualizację zainteresowania w ujęciu czasowym na wybrany przez nas temat dzięki czemu możliwe jest przeanalizowanie jak Mistrzostwa Świata 2014 w piłce nożnej oddziaływają na inne branże np. turystyczną.

Podróż do Ameryki Południowej nie należy do najpopularniejszych kierunków wybieranych przez Polaków na wakacje z powodu odległości oraz wysokiej ceny takiej wycieczki.

Mundial w Google Semahead

Mistrzostwa Świata w Brazylii spowodowały jednak, że zainteresowanie wakacjami w tym regionie wzrosło. Samo słowo kluczowe „Brazylia” w kategorii Podróże wskazuje zmianę +800%.

Mundial w Google Semahead

Wyniki te jednak mogą być zbyt ogólne, dlatego należy przyjrzeć się bardziej szczegółowym zapytaniom, które potwierdzą i pokryją się z trendem ogólnym. Należy sprawdzić frazy takie jak: „Brazylia wycieczki”, „Wakacje Brazylia”, „Wycieczka do Brazylii”. Wykres potwierdza, że rzeczywiście nie jest to zbyt popularny kierunek jeśli chodzi o branżę turystyczną, jednak w wybranych momentach biura podróży mogą liczyć na wzrost sprzedaży wycieczek do Brazylii oraz innych krajów Ameryki Południowej. Poniższy wykres prezentuje jak kształtują się trendy pod wybrane zapytania.

Mundial w Google Semahead

Mundial w Google Semahead

Szczypta brazylijskiego smaku

Dobrą wiadomością dla tych, którzy nie planują tak dalekiej podróży jest fakt, że nie trzeba lecieć na wakacje do Brazylii aby spróbować brazylijskiej kuchni. Po trendzie można wywnioskować, że Mistrzostwa Świata 2014 wyostrzyły apetyt na brazylijskie dania.

Mundial w Google Semahead

Piłka nożna i piękne kobiety

Nie wszyscy jednak myślą o wakacjach, brazylijskiej kuchni czy najistotniejszym elemencie mundialu jakim jest piłka nożna. Część z użytkowników wyszukiwarki Google zainteresowana jest płcią piękną prosto z gorącej Brazylii. Wnioskować z tego można, że nie tylko wydarzenia takie jak Miss Świata mogą przysłużyć się promocji regionu.

Mundial w Google Semahead

Boisko internetowe

To co wydarzy się na boisku ma ogromne znaczenie dla piłkarzy oraz ich wizerunku. Dobrym przykładem odzwierciedlającym taki mechanizm jest mecz Urugwaj – Włochy gdzie piłkarz Luis Suarez ugryzł zawodnika przeciwnej drużyny. Użytkownicy bardzo szybko podchwycili temat tworząc humorystyczne grafiki. Poniższy wykres pokazuje jak incydent na boisku może wpłynąć na popularność danego zawodnika. 

Po przeanalizowaniu trendów wyszukiwań można dojść do jednoznacznego wniosku, że Mistrzostwa Świata w piłce nożnej to wydarzenie, które ma ogromny wpływ na zainteresowanie różnymi branżami oraz dziedzinami życia. Mistrzostwa to nie tylko doskonała forma promocji sportu, ale także sposób na promocję innych branż.

Mundial w Google Semahead

Semahead


Agencja SEM Grupy INTERIA.PL Maciej Kosmowski