Jak oszczędzać energię w firmie?

Jak oszczędzać energię w firmie? Stilo Energy

Badania pokazują, że trzy na cztery firmy zużywają o 15 procent więcej energii niż faktycznie potrzebują.

Oznacza to, że niektóre przedsiębiorstwa, dzięki zoptymalizowaniu zużycia energii mogłyby zaoszczędzić miesięcznie nawet 1100 złotych. Perspektywa zmniejszenia rocznych kosztów aż 13 tysięcy złotych to najlepszy powód, by zmienić sposób gospodarowania energią w firmie. Tym bardziej, że uniknięcie zbędnych wydatków nie jest wcale trudne.

Zainwestuj w fotowoltaikę

Choć instalacja fotowoltaiczna może nie zaspokoić całego zapotrzebowania energetycznego firmy, może znacznie zmniejszyć kwotę pojawiającą się na fakturach od dostawcy prądu. Na jej montażu szczególnie zyskają firmy korzystające z dużej ilości maszyn takich jak tokarki czy frezarki. Zużycie energii zwiększają też chłodziarki i zamrażarki używane w zakładach przetwórczych, gastronomii i handlu. Koszty inwestycji fotowoltaicznej można zmniejszyć dzięki unijnym lub samorządowym dotacjom. Jeśli w rubryce kosztów firma wykazuje niewiele pozycji, opłacalnym rozwiązaniem może też okazać się wzięcie instalacji w leasing.

Planując inwestycję nie należy szukać oszczędności na jakości ogniw oraz ich montażu. To zadanie warto powierzyć sprawdzonej i doświadczonej firmie montującej panele fotowoltaiczne Stilo Energy. Pamiętajmy, że w przypadku fotowoltaiki ważniejsze są długofalowe korzyści i zmniejszenie opłat za energię elektryczną w wieloletniej perspektywie.

Porozmawiaj z pracownikami

Dużą część energii zużywanej przez firmie pochłaniają niepotrzebnie włączone sprzęty biurowe czy AGD – między innymi kserokopiarki, modemy, a nawet ekspresy do kawy. Powszechnym błędem jest pozostawianie ich w trybie stand-by. Wystarczy uczulić pracowników, by nie pozostawiali ich włączonych, by firmowe wydatki zmniejszyć nawet o kilkaset złotych rocznie.

Wymień oświetlenie

Zwykłe żarówki lub jarzeniówki zużywają sporo prądu. Wymieniając je na diody LED, możemy zredukować opłaty za energię nawet o 75 procent. Modernizację oświetlenia warto połączyć z instalacją fotokomórek. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w których światło w mało uczęszczanym pomieszczeniu niepotrzebnie pali się tylko dlatego, że pracownik zapomniał je wyłączyć. Poza oświetleniem warto też wymienić sprzęt biurowy i AGD, wybierając nowoczesne urządzenia o klasie efektywności energetycznej A lub A+.

Zmień dostawcę energii

Szukając oszczędności warto zapoznać się z ofertą różnych dostawców i upewnić się, że umowa, którą podpisaliśmy rzeczywiście jest dla nas najkorzystniejsza. Sprawę ułatwia fakt, że odbiorcy biznesowi są dla firm energetycznych najbardziej pożądanymi klientami. Jest więc niemal pewne, że nowemu klientowi zaproponują warunki dużo lepsze od tych, które zapewniał mu jego poprzedni operator.

Oszczędzaj ciepło

Jeśli w firmie działa ogrzewanie elektryczne, grzejniki warto uruchomić nocą, kiedy energia jest tańsza. Poza tym warto zdecydować się na inwestycje, które zmniejszą zużycie ciepła w budynku – przeprowadzić jego termomodernizację lub zainstalować system rekuperacyjny. Zanim jednak ich dokonamy, zlećmy audyt energetyczny. Jego wyniki powiedzą nam, które sposoby na obniżenie wydatków będą najskuteczniejsze i jaka będzie wartość inwestycji.