Jak poznać własną percepcję. Ciekawe ćwiczenia

Jak poznać własną percepcję. Ciekawe ćwiczenia sxc.hu/profile/geloo

Jeśli chcesz poznać lepiej własną percepcję, poniżej przedstawiam dwa ćwiczenia. Świat, który przeżywamy jest opisem, subiektywnym opisem, jest szczątkowym opisem, jest pewnego rodzaju wyborem. Nie wierzysz? Sprawdź.

Ćwiczenie 1 – Szuflada

  1. Znajdź rzadko używaną szufladę w biurze lub w domu w której znajduje się sporo różnych przedmiotów ( ponad 20 ) i na razie do niej nie zaglądaj.
  2. Ustaw zegarek na 15 sekund i kiedy będziesz gotowy (a) otwórz szufladę i staraj się zapamiętać jej zawartość.
  3. Gdy minie czas, natychmiast zamknij szufladę i zapisz wszystkie zapamiętane przedmioty.
  4. Otwórz szufladę i odnotuj pominięte rzeczy.
  5. Zaproponuj zabawę z szufladą co najmniej pięciu osobom według tego samego schematu według punktów 1-4.
  6. Porównaj rezultaty.

Każdy z uczestników z pewnością zapamiętał nieco inny zestaw przedmiotów. Niektóre zostały  pominięte. Jedni zapamiętywali dużo, inni tylko kilka przedmiotów. Niektóre osoby zapamiętały przedmioty według pewnego systemu, inne tylko leżące na wierzchołku albo najbliżej. Omówcie wnioski. Mapa w głowie to nie teren. W głowach pojawiają się różne mapy terenu. Teren też nie jest stabilny, bo każde trzęsienie szufladą może zmienić jego konfigurację. Szukajcie wniosków. Im więcej wniosków sformułujecie, tym więcej dowiesz się na temat zdolności percepcyjnych ludzi i swoich własnych.

Podobne artykuły:

Ćwiczenie 2 – Mapa miasta

  1. Wybierz jakieś znane miejsce w twoim mieście lub okolicy ( rynek, plac... ).
  2. Zaproś jak największą liczbę uczestników ( wystarczą nawet trzy osoby ).
  3. Na daną przez ciebie komendę wszyscy jednocześnie rysujecie wybrane miejsce, starając się uwzględnić jak największą liczbę szczegółów ( na przykład rynek Starego Miasta ).
  4. Porównajcie rezultaty. Szukajcie wniosków. Im więcej wniosków ci się nasunie, tym więcej dowiesz się na temat zdolności percepcyjnych ludzi i swoich własnych.

Każdy element rzeczywistości – zauważony, zapamiętany i włączony do twojego systemu rzeczywistości uznawanej dotąd za obiektywną – podlega zniekształceniom i wybiórczości.

Może pojawić się percepcja, w której tylko pewien typ informacji został zapisany, możesz zauważyć tylko ogólny obraz sytuacji pozbawiony szczegółów. Pojawi się emocjonalny stosunek do zapamiętanych faktów albo całkowicie techniczny. Im więcej w tej zabawie porównasz map, tym dobitniej przekonasz się, że nie powtórzą się dwie identyczne.

Podobne artykuły:

Mapy dwóch ludzi dotyczące tego samego wydarzenia zawsze się różnią, tak co do zapamiętanej treści, jak i funkcji, które pełni zapamiętana „rzecz” w całym systemie stworzonych w mapie danego człowieka.

Jak rozpoznać mapę drugiego człowieka? W jaki sposób może dokonać tego sam klient?

O tym już niebawem przeczytasz w dalszej części na którą serdecznie zapraszam>>>

 


Jerzy Caban